stnieje wiele przyczyn niepłodności wśród mężczyzn. Zaburzenia wywoływane są między innymi przez choroby organizmu, długotrwały stres oraz zły tryb życia. Problemy z płodnością można jednak leczyć. Jak?


Czym objawia się niepłodność?

Niepłodność u mężczyzn może być wywoływana przez wiele czynników. Nie jest to jednak problem, z którym nie można sobie poradzić. Oprócz specjalistycznych klinik pomoc w zaburzeniach uzyskać można ze strony farmakoterapii. Przykładowo, preparat Profertil w kapsułkach ma za zadanie poprawić płodność u mężczyzn i wspomóc produkcję zdrowego nasienia. Nie tylko zwiększa on liczbę plemników, ale także ich gęstość i ruchliwość.

Zanim mężczyzna skierowany zostanie do odpowiedniego leczenia, ważne jest ustalenie przyczyn i rozpoznanie objawów dolegliwości. O zaburzeniach płodności u mężczyzn świadczą następujące symptomy:

  • kłopoty z erekcją,

  • niższe libido,

  • mniejsza ilość i gęstość nasienia podczas wytrysku,

  • ból jąder i prostaty,

  • dyskomfort w trakcie i po współżyciu.

Wystąpienie powyższych objawów może świadczyć o problemach z płodnością. Dolegliwości te należy skonsultować z urologiem lub seksuologiem, który skieruje na dalsze badania i ustali metody leczenia.

Przyczyny zaburzeń mogą być różne

Można mówić o wielu przyczynach problemu, na które niekiedy ma się wpływ. Zaburzenia płodności wywoływane są nie tylko przez nieprawidłowości w układzie hormonalnym, ale także kłopoty z transportem plemników czy choroby prostaty. Niepłodność może być wywołana również przez choroby ogólnoustrojowe oraz problemy z ejakulacją oraz utrzymaniem erekcji. Specjaliści wskazują, że zaburzenia mają również związek z czynnikami środowiskowymi. Nieprawidłowy tryb życia oraz długotrwałe wystawienie na stres mogą przyczyniać się do kłopotów z płodnością. Ostatnie z wymienionych czynników mają związek z wyborami mężczyzny. Czasem większa aktywność fizyczna, ograniczanie tłustych pokarmów i napojów alkoholowych przyczyniają się do lepszej produkcji plemników.

Leczenie i zapobieganie niepłodności

Wątpliwości w kwestii niepłodności rozwiewane są podczas badania nasienia. Próbka ejakulatu przechodzi testy w laboratorium, gdzie ocenia się płodność mężczyzny. Kwestię leczenia ustala się indywidualnie. Niepłodność u mężczyzn może być leczona poprzez ingerencję chirurgiczną lub zażywanie preparatów medycznych. Leki podawane panom cierpiącym na zaburzenia płodności poprawić mają jakość ejakulatu, w tym zwiększyć gęstość spermy oraz ruchliwość plemników. Lekarz zdecydować powinien o rodzaju podawanego preparatu oraz częstotliwości jego zażywania. Również sami mężczyźni mogą podjąć kroki zmierzające do zwiększenia ich płodności. Odpowiednia dieta i suplementacja są istotnymi czynnikami w walce z zaburzeniami.

Problemy z płodnością u mężczyzn mają rozmaite podłoża. Objawiają się kłopotami z erekcją, bólem jąder oraz zmianami w wyglądzie i ilości ejakulatu. Zaburzenia płodności można leczyć, a metoda terapii dobierana jest w zależności od przyczyny problemu. Lekarze decydują się zwykle na farmakoterapię lub zabieg chirurgiczny.


Artykuł powstał we współpracy z riester.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku