Nie bez powodu mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Dzięki obecności obecnych usług i opracowywania coraz to nowych aplikacji agregujących muzykę możemy z łatwością znaleźć niejedną dobrą playlistę, także taką przeznaczoną do relaksu. Czym dokładnie jest muzyka relaksacyjna i dlaczego warto jej słuchać?


Dlaczego odpoczynek jest istotny?

Odpoczynek od codziennych zadań i obowiązków jest dla każdego z nas bardzo istotny. Dzięki chwili dla siebie możemy zachować dobry humor, zrelaksować się i przez chwilę poświęcić czas tylko i wyłącznie na to, co sprawia nam przyjemność. Poza oczywistymi atutami regularne przeznaczanie czasu na odpoczynek ma również zalety pod kątem zdrowotnym: redukujemy w ten sposób stres, umożliwiamy sobie spojrzenie na niektóre rzeczy z innej perspektywy, a także dbamy o naszą kondycję mentalną. Słuchanie muzyki z klimatyczną linią melodyczną - lub jakiejkolwiek, jaką lubimy - może pomóc nam szybciej i łatwiej osiągnąć ten stan.
 

Muzyka relaksacyjna - czym jest?

Muzyka relaksacyjna to szczególny gatunek, którego zadaniem jest wspomóc nas w procesie uspokajania i relaksowania się. Może występować pod różnymi postaciami, zależnie od tego, co lubimy: dla niektórych taką funkcję będzie pełnić muzyka klasyczna, dla innych nastrojowa lub spokojna melodia wymieszana z dźwiękami natury, a jeszcze innym osobom najlepiej będzie odpoczywać przy czymś żwawym i umożliwiającym odreagowanie natłoku emocji. Jest udowodnione naukowo, że jeżeli dobrze ją dobierzemy, możemy z jej pomocą obniżyć swoje tętno, wyciszyć się, zmniejszyć poziom kortyzolu we krwi, a nawet wpłynąć na ciśnienie krwi. Niektóre osoby znajdą w niej również inne zastosowanie: będzie im łatwiej skupić się na wykonywanym aktualnie zadaniu.
 

Udostępnij zapisz zgłoś subskrybuj - jak wybrać muzykę do odpoczynku?

Utwory w nowoczesnych aranżacjach muzycznych, jak i odwieczne klasyki, to zawsze dobry sposób na relaks. Dla każdego z nas dobór podkładu muzycznego będzie trochę inny - zależnie od naszych upodobań, temperamentu czy nawet przeznaczenia sesji odpoczynku. Możemy do tego celu wykorzystać swoje własne zasoby muzyczne, jak i platformy streamingowe, które dostarczą nam spersonalizowanych treści w zależności od naszych upodobań i gustu. Czasem warto również "rzucić się na głęboką wodę" i posłuchać muzyki, po którą normalnie nie sięgamy, jak na przykład współczesna wokalistka śpiewająca stare przeboje, klasyczne aranżacje w nowoczesnym wydaniu i tak dalej. W przypadku platform z muzyką warto pamiętać, że chociaż poziom skuteczności wyświetlania spersonalizowanych treści zależy głównie od naszego ruchu i działań w aplikacji, to wcale nie musimy trzymać się tych ram. Warto eksperymentować i próbować nowych rzeczy, które mogą również przynieść nam ukojenie i relaks.
 

O czym pamiętać przygotowując sobie sesję relaksacyjną?

Jeżeli chcemy, aby nasz odpoczynek był w pełni przemyślany, warto poświęcać na niego czas mniej więcej w tych samych porach, najlepiej codziennie - takie działanie sprawi, że wyrobimy sobie nawyk, przez co później łatwiej będzie nam go utrzymać. Z drugiej strony, jeżeli lubimy, możemy wcześniej ułożyć sobie playlistę i nawet dowiedzieć się czegoś ciekawego o muzyce, której będziemy słuchać: jaka jest geneza jej powstania, ile nagrań na płycie znalazło swoje miejsce, jaka rzecz do stworzenia projektu zainspirowała artystkę, której słuchamy i tak dalej. W przypadku serwisów z muzyką warto również wyrazić na jej temat swoją opinię - dzięki temu przyczynimy się do poprawiania jakości obecnych usług i ułatwimy szukanie playlisty innym osobom.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku