Wady postawy to w obecnym czasie jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych i coraz częstsze zjawisko pośród dzieci i młodzieży. Według szacowanych danych, wady postawy są stwierdzane w Polsce kilkukrotnie częściej niż nadwaga i nawet 50 do 80% dzieci w wieku rozwojowym zmaga się z krzywym kręgosłupem, koślawymi kolanami lub płaskostopiem. W jaki sposób rozpoznać i leczyć wady postawy?

Przyczyny wad postawy

W trakcie dorastania, dziecko jest wyjątkowo podatne na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych, gdyż rozwijający się układ mięśniowy nie nadąża za szybkim tempem wzrostu kości. Może to skutkować przeciążeniami układu ruchowego i zwyrodnieniami, które z czasem przejawiają się jako wady postawy.

Poza wadami wrodzonymi, głównymi przyczynami występowania wad postawy wśród dzieci i młodzieży są przede wszystkim złe nawyki oraz nadmierne przeciążenie ciała w trakcie etapu szybkiego wzrostu dziecka. Pośród często wymienianych czynników prowadzących do schorzeń i zwyrodnień układu ruchowego spotyka się: nieodpowiednio dostosowane stanowisko nauki ucznia, niepoprawną pozycję wypoczynkową, brak aktywności ruchowej, zbyt ciężki i źle noszony tornister oraz nadwagę. Przy pierwszych objawach rozwoju wad postawy należy udać się do poradni wad postawy w celu zasięgnięcia opinii specjalistów.

Jak korygować i zapobiegać wadom postawy?

Nieprawidłowości układu ruchowego wśród osób w wieku rozwojowym nie powinny być lekceważone, gdyż niekorygowane wady pogłębiają się wraz z upływem czasu. Kluczową kwestią w zapobieganiu wadom postawy jest zapewnienie dziecku wszechstronnego rozwoju fizycznego oraz zwracanie uwagi na prawidłową postawę ciała. Należy wyeliminować czynniki, które przyczyniają się do możliwości wystąpienie i pogłębienia istniejących już wad, jak między innymi podnoszenie ciężkich przedmiotów (np. tornistra), źle dostosowane stanowisko nauki i unikanie zajęć aktywności fizycznej w szkole.

Zdecydowanie warto zachęcać dziecko do aktywnego spędzania czasu, na przykład zapisać je na basen lub zajęcia gimnastyki korekcyjnej, które wyrobią w nim nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała i zminimalizują ryzyko wystąpienia wad postawy. Ważnym czynnikiem jest również racjonalne żywienie i dieta bogata w witaminy i minerały, które są niezbędne podczas rozwojowej fazy dziecka.

Należy regularnie kontrolować zdrowie i rozwój dziecka, gdyż wady postawy i zwyrodnienia rozwijają się przez dłuższy czas, a początek wystąpienia nieprawidłowości nietrudno jest zauważyć i skorygować. Im szybciej wada zostanie wykryta, tym mniejsza szansa na jej rozwój i utrudnione funkcjonowanie dziecka w przyszłości. W przypadku, jeśli rozwój motoryczny dziecka znacznie odbiega od jego rówieśników, należy udać się do specjalisty i fizjoterapeuty, który wystawi diagnozę i zaproponuje odpowiedni cykl zajęć korygujących.


Najczęściej zadawane pytania


Czy uprawianie sportu może przyczynić się do zmniejszenia zagrożenia wadami postawy?

Jak najbardziej tak. Już od najmłodszych lat powinniśmy zaszczepiać w naszych dzieciach nawyk aktywności fizycznej. Regularne bieganie i pływanie, jak i wiele innych dyscyplin sportowych, będzie sprzyjać utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała u dziecka, co będzie miało duże znaczenie dla jego przyszłości.

Jak zmniejszyć problem wad postawy u dzieci, które dużo czasu spędzają przy biurku i komputerze?

Nie każdy jest sportowcem. Są też dzieci, które chętnie uczą się przed komputerem i zgłębiają nowe umiejętności. W takiej sytuacji oczywiście ruch też będzie ważny i regularna przerwa od komputera. Jednak rodzice powinni w szczególny sposób zadbać o ergonomię. Co to oznacza? Przede wszystkim krzesło - musi być dobrej wysokości, mieć podłokietniki i wysokie oparcie, najlepiej razem z zagłówkiem. Biurko również powinno znajdować się na właściwej wysokości. Tutaj to właśnie meble i odpowiednie przygotowanie może pozwolić na zachowanie właściwej postawy ciała.

Czy zła dieta również może sprzyjać powstawaniu wad postawy?

Tak, choć bardziej pośrednio. Chodzi o to, że jak źle jemy to tyjemy, taka sylwetka sprawia, że mniej a przede wszystkim mniej chętnie się ruszamy. W związku z tym nie pracujemy nad utrzymaniem ładnej i prostej sylwetki. Pilnowanie tego ma szczególne znaczenie u dzieci, gdyż ich układ kostno-mięśniowy nadal się rozwija, co sprawia, że z czasem może dochodzić do utrwalania się nieprawidłowych nawyków.

Czy dorośli również są zagrożeni wadami postawy?

Można spotkać się z opinią, że skrzywienia kręgosłupa dotyczą jedynie dzieci. Jednak nie jest to prawdą. Jeśli osoba dorosła będzie spędzać dużo czasu w niewłaściwej pozycji przed komputerem, to u niej również może dojść do pojawienia się znaczącej wady postawy, która będzie miała wpływ na jej życie.

Jaki lekarz zajmuje się leczeniem wad postawy?

Zwykle konieczne jest udanie się do ortopedy. Stosuje się różne rozwiązania wspomagające oraz rehabilitację, które mają doprowadzić do poprawnego ukształtowania sylwetki i zdrowia danej osoby.


Podobne artykuły:


Wersja do druku