Gdy zauważamy, że przerzedzają nam się włosy, a na głowie pojawiają się coraz wyraźniejsze zakola, najczęściej popadamy w panikę. Wypadanie włosów dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn, a ostatnią rzeczą jakiej nam potrzeba, gdy zauważymy u siebie taki problem to stresowanie się. Stres i nerwy mogą dodatkowo pogłębiać problem. Rozwiązaniem jest udać się do gabinetu trychologicznego i zdiagnozować przyczynę wypadania włosów. Dobry trycholog pomoże nam się z tym uporać, ponieważ przerzedzające się włosy to jeszcze nie wyrok.

Dlaczego wypadają włosy?

Przyczyn wypadania włosów może być wiele, a często na problem ten wpływ na kilka różnych czynników. Trzeba także wiedzieć, iż włosy wypadają także w sposób jak najbardziej naturalny i związane jest to z ich cyklem rozwojowym. Cykl ten obejmuje trzy fazy - fazę wzrostu (anagen), fazę inwolucji (katagen) oraz fazę spoczynku (telogen). Fizjologicznie, dobowo tracimy około 60-100 włosów i nie ma w tym nic niepokojącego – to zupełnie normalne. 

Co jednak w sytuacji, gdy włosy wypadają z przyczyn innych niż prawidłowe? Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów są wszelkie zmiany hormonalne. Zwiększony ubytek włosów możemy zauważyć np. w czasie menopauzy. Częstym powodem wypadania włosów jest nadmiar męskich hormonów z grupy testosteronów. Częstą przyczyną wypadania włosów jest także stres - zwłaszcza ten silny i ten przewlekły. Skóra głowy jest silnie unerwiona i tak samo silnie reaguje na wszelkie nasze nerwy. Poza stresem sporym czynnikiem prowadzącym do przerzedzania się włosów są uszkodzenia mechaniczne i zła pielęgnacja włosów. Codziennie prostowanie włosów, suszenie ich suszarką, częste farbowanie, używanie mocnych lakierów, etc. - to wszystko je osłabia i prowadzić może do ich wypadania. Włosy wypadają także wtedy, gdy nieprawidłowo się odżywiamy, a w naszej diecie brakuje ważnych witamin oraz minerałów. Niedobory witamin z grupy B jak i witamin A, E, C i D prowadzą do przerzedzania się włosów. Dzieje się tak także na skutek niedoborów cynku, żelaza i magnezu.

Jeśli widzimy, iż włosów nam ubywa, najlepiej problem oceni i zdiagnozuje dobry trycholog. Częstochowa to jedno z polskich miast, gdzie znajdziesz profesjonalny gabinet trychologiczny i rozpoczniesz leczenie tego przykrego problemu.

Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym - czy to pomoże?

Jeśli pacjent boryka się z wypadaniem włosów, jedną z metod leczenia jaka jest polecana jest ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, które pozyskuje się z krwi tego pacjenta. Osocze zawiera płytki krwi oraz czynniki wzrostu, które stymulują nowe włosy, a zabieg hamuje wypadanie włosów oraz pobudza ich wzrost. Zabieg ma na celu lepiej ukrwić, dotlenić, a także nawilżyć skórę głowy. Zabiegi ostrzykiwania skóry głowy osoczem bogatopłytkowym polecane są osobom z nadmiernym wypadaniem i łysieniem, ale także osobom, które chcą wzmocnić włosy i poprawić ich kondycję.

Zabieg ten jest w pełni bezpieczny, gdyż osocze jest osoczem danego pacjenta. Ponadto jest to zabieg bezbolesny - wykonywany jest dodatkowo w znieczuleniu miejscowym. Ostrzykiwanie osoczem to zabieg, który wykonywany jest dość szybko i nie potrzeba po nim żadnej zbytniej rekonwalescencji. 


Najczęściej zadawane pytania


Czy istnieją choroby, które mogą trwale pozbawić nas włosów?

Wyróżniamy różne rodzaje łysienia, które często nie pozwalają na skuteczne i trwałe wyleczenie. Warto tu wspomnieć o łysieniu plackowaty, czy łysieniu androgenowym. W tych przypadkach wypadania włosów nie da się powstrzymać. Można jedynie w niektórych przypadkach spowolnić rozwój choroby. Jednak pacjenci zwykle muszą korzystać z dostępnych na rynku rozwiązań w celu poprawy swojego wyglądu.

Jak poradzić sobie ze znacznym przerzedzeniem włosów?

Doskonałym rozwiązaniem może okazać się treska lub peruka. Dzisiejsze produkty z tej dziedziny są wykonane w taki sposób, że idealnie wtapiają się w nasze naturalne włosy i są niedostrzegalne nawet dla bliskich. Właśnie dlatego możemy poczuć się lepiej we własnej skórze, a więc warto stawiać na takie rozwiązanie.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Zabiegi z jego wykorzystaniem przeprowadzane są na bazie naszej własnej krwi. Zabieg wygląda tak, że jest nam pobierana krew, następnie umieszcza się ją w specjalnej wirówce, która rozdziela jej składniki i pozwala na wyizolowanie osocza bogatopłytkowego. Na koniec więc otrzymujemy preparat, który stosuje się w wielu zabiegach kosmetycznych i estetycznych.

Jak odpowiednio dbać o włosy?

Jeśli włosy nam wypadają to warto skonsultować się z lekarzem. Może się okazać, że brakuje nam jakiś składników odżywczych i niezbędna będzie odpowiednia suplementacja. Wskazane będzie również wprowadzenie odżywki, jednak ta również musi być dobrze dobrana i nie obciążać nadmiernie włosów. Nie zapominajmy o domowych zabiegach pielęgnacyjnych i ostrożności w czasie rozczesywania.

Jakich działań unikać w stosunku do włosów?

Przede wszystkim nie szarpmy przy rozczesywaniu. Jeśli nasze włosy mocno się plączą to koniecznie stosujmy odżywki, które pozwolą na pozbycie się tego problemu. Częste suszenie suszarką, a także używanie lokówki czy prostownicy, również będzie sprzyjać wypadaniu włosów. Pośród niewskazanych wymienia się również mocne lakiery do włosów.


Podobne artykuły:


Wersja do druku