Systemy garderobiane to doskonałe rozwiązania do wnętrz o małym oraz dużym metrażu. Przenośne i wolnostojące garderoby pozwalają na organizację przestrzeni nawet w niewielkich mieszkaniach. To doposażenie, które można umieścić zarówno w salonie, jak i w małej sypialni czy w przedpokoju. Z kolei użytkownicy nieco większych lokali na stworzenie systemu garderobianego mogą przeznaczyć całe pomieszczenie. W naszym artykule przedstawiamy pomysły na wykonanie ciekawej i funkcjonalnej garderoby zamkniętej oraz otwartej.

System garderobiany w dużej szafie

Systemy garderobiane to konstrukcje i projekty przygotowywane z myślą o przechowywaniu ubrań, butów czy galanterii, składające się z wielu komponentów. W ich skład wchodzą półki, pudełka, torby, szuflady, garderoby na kółkach oraz rozmaite akcesoria do porządkowania i organizowania przestrzeni. Tego typu produktami marki Kuchinox można wyposażyć garderoby tworzone w dużych szafach czy osobnych pokojach.

Przenośna garderoba PAULO to konstrukcja o regulowanej wysokości 950–1600 mm i szerokości 850–1300 mm. Można ją umieścić w garderobie w pokoju bądź za drzwiczkami szafy, jeżeli dostępna jest odpowiednia ilość miejsca. Lekka i solidna garderoba przenośna posłuży do przechowywania sukienek, bluzek, koszul, kurtek oraz płaszczy. Z kolei pudełka z pokrywą oraz torby do przechowywania umożliwią łatwe utrzymanie porządku wewnątrz garderoby.

Jak urządzić garderobę w pokoju – inspiracje

Przeznaczenie całego pokoju na garderobę to marzenie wielu właścicieli mieszkań. W lokalach o metrażu ok. 50 m2 z powodzeniem można przeznaczyć 2–3 m2 na osobną przechowalnię. W tym przypadku warto zdecydować się na zamontowanie wewnątrz regału, tworzonego na wymiar, przebiegającego wzdłuż jednej ze ścian. Konieczne jest również wygospodarowanie przestrzeni na szuflady oraz wieszaki. Te elementy także można stworzyć według indywidualnego projektu.

Doskonałą alternatywą dla montowania szafy jest wstawienie przenośnej garderoby na kółkach. Wówczas w przypadku konieczności uzyskania w garderobie większej przestrzeni nie trzeba będzie wykonywać pracochłonnego demontażu mebli. Mobilną przechowalnię można przenosić w różne miejsca domu. Z kolei do utrzymania porządku w garderobie przyda się podwieszany organizer wykonany z włókniny.

Jakie oświetlenie do garderoby w pokoju?

Garderoba stworzona w osobnym pokoju to pomieszczenie, które powinno być wyjątkowo funkcjonalne. W związku z tym niezbędne jest wyposażenie go w odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu z łatwością można będzie odnaleźć każdą część codziennego ubioru, kreację wieczorową czy strój na trening. W małych garderobach warto zainstalować podwójne bądź potrójne lampy sufitowe reflektorowe – zasilane żarówkami LED z regulacją kąta światła.

W większych garderobach często stosuje się jedno główne światło sufitowe. Dodatkowo wewnątrz półek i szafek montuje się oświetlenie punktowe. Może być ono doprowadzone za pomocą przewodów. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Wówczas sprawdzą się samoprzylepne lampki LED na baterie. Można je przymocować w poszczególnych częściach szaf, szuflad czy półek.

Lustro do garderoby w pokoju

W przypadku garderoby, która zajmuje cały pokój, warto wziąć pod uwagę montaż lustra na ścianie. Dzięki niemu można skontrolować swój wygląd przed wyjściem z domu. Umożliwi ono również odbicie padającego z góry światła. W ten sposób można rozjaśnić pomieszczenie i optycznie je powiększyć. Do garderoby warto wybrać lustro z podświetleniem LED.

Garderoba za zasłoną w małej sypialni

Sypialnia to pokój, w którym bardzo chętnie tworzone są systemy garderobiane. Pomieszczenia te często są bardzo małe. W związku z tym dodatkowe meble zajmowałyby cenną przestrzeń. Alternatywą dla tworzenia klasycznych przechowalni może być wydzielenie wolnej przestrzeni za zasłoną. Zamontowanie karnisza oraz wstawienie garderoby przenośnej i pudełek czy organizerów umożliwią łatwe stworzenie minimalistycznego i estetycznego systemu garderobianego. W tym przypadku nie trzeba dodatkowo przeznaczać przestrzeni na drzwi uchylne.

Otwarty system garderobiany

Otwarte systemy garderobiane to rozwiązania, których nie oddzielają drzwi, ściany czy inne rodzaje zabudowań. Półki, szuflady i wieszaki są wyeksponowane. Tego rodzaju garderoby mogą stanowić spójną konstrukcję, zamontowaną na stałe. Mogą również składać się z kilku przestawnych części, m.in. garderoby na kółkach wykonanej z metalowych stelaży i drążków.

Zaletą mobilnego systemu otwartego jest fakt, że z łatwością można przesunąć go razem z rzeczami do innego pomieszczenia. W ofercie Kuchinox znajdują się garderoby przenośne, które będą pasowały do klasycznych, nowoczesnych i skandynawskich wnętrz, np. garderoba przenośna MARCO BIS. Z kolei w przypadku wnętrz utrzymanych w industrialnym stylu sprawdzi się garderoba wolnostojąca LOFT II. Więcej na temat tego typu rozwiązań można dowiedzieć się z artykułu Garderoba przenośna – elementy, wskazówki i inspiracje.


Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego warto zdecydować się na garderobę w pokoju?

Garderoba jest rozwiązaniem, które z powodzeniem zastępuje szafę, jednak ma kilka dodatkowych zalet. Przede wszystkim prezentuje się bardziej minimalistycznie i łatwiej utrzymać porządek w całym pomieszczeniu. Sprytne systemy garderobiane we wnętrzach pozwalają również na doskonałą organizację naszych rzeczy.

Czy garderoba sprawdzi się tylko w dużym mieszkaniu lub domu?

Odpowiednio wkomponowana garderoba może doskonale służyć również na małej powierzchni, a nawet ułatwiać jej organizację. Dlatego nawet jeśli mamy małe mieszkanie, to warto zastanowić się nad jej zastosowaniem.

Czy garderoba musi znajdować się w osobnym pomieszczeniu?

Sposobów na zaaranżowanie garderoby jest wiele. Może ona oczywiście znajdować się za drzwiami w osobnym niewielkim pomieszczeniu, ale również możemy zorganizować ją np. za zasłoną lub parawanem. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i możliwości, jakie otwiera przed nami dane pomieszczenie.

Czy w garderobie powinno znajdować się lustro?

Zwykle się je w niej umieszcza. Sposobów na to jest co najmniej kilka. Jedną z opcji jest powieszenie lustra na drzwiach garderoby, jeśli jednak znajduje się ona za zasłoną to lepszym pomysłem będzie stojące lustro lub powieszone na ścianie. Po raz kolejny musimy się więc kierować możliwościami jakie mamy i własną pomysłowością.

Czy w garderobie potrzebne jest oświetlenie?

Nie zawsze się je stosuje jeśli garderoba stanowi wydzieloną np. zasłona część pomieszczenia. Jednak gdy oddzielają nas od niej drzwi, to żeby cokolwiek znaleźć musimy wejść do środka, więc we wnętrzu niezbędne będzie nam źródło światła. Dobrze sprawdzą się jasne niewielkie lampki na różnych wysokościach, które doskonale oświetlą wszystkie nasze rzeczy.


Podobne artykuły:


Wersja do druku