Przedmioty hand made cieszą się ogromną popularnością, co wynika przede wszystkim z ich unikalności. Nawet jeśli dana rzecz zostanie zrobiona przez tę samą osobę, to druga nigdy nie będzie identyczna, zawsze znajdą się mniejsze lub większe różnice. Rękodzieła są niepowtarzalne, a każdy lubi mieć coś oryginalnego, co pozwala wyróżniać się z tłumu. Do łask powraca zajęcie, które dawniej było codziennością u większości kobiet, a mianowicie dzierganie. Prawdziwym hitem stały się makramy, z których można wyczarować małe dzieła sztuki. Do ich powstania niezbędny jest oczywiście odpowiedni sznurek, ale obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru.

Jaki sznurek do makramy wybrać?

Do wyboru są rozmaite sznurki do makramy. Różnią się one przede wszystkim materiałem wykonania, budową, grubością, zabarwieniem, przeznaczeniem. Wyróżnia się też podział ze względu na poziom trudności zaplatania. Inne sznurki sprawdzą się dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z dzierganiem niż dla kogoś, kto zna już dobrze podstawy i może przejść na wyższy poziom, spróbować swoich sił z trudniejszymi wzorami. Do wyboru są między innymi sznurki:
• Bawełniane plecione,
• Bawełniane skręcane,
• Bawełniane barwione,
• Bawełniane niebarwione,
• Zero-waste,
• T-shirt Yarn,
• Jutowe niebarwione,
• Jutowe barwione,
• Jutowe woskowane,
• Wełniane,
• Akrylowe,
• Gruba czesanka,
• Skręcane pojedynczo/potrójnie,
• 3PLY,
• Wędliniarskie.
Sznurki do makramy mogą być wykonane z materiału naturalnego lub syntetycznego, każde z tych rozwiązań ma oczywiście zarówno zalety, jak i wady. Wiele osób nie lubi sztucznych sznurków, ale warto dać im szansę i eksperymentować, szczególnie jeśli chce się stworzyć coś unikalnego. Przy braku wiedzy na temat tego, jaki sznurek wybrać i rozpoczynaniu swojej przygody z rękodziełem, najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po powszechnie dostępny i niezwykle tani sznurek wędliniarski. Po nabraniu wprawy można bardziej zainteresować się tematem i dostępnymi rodzajami sznurków do makramy. Pomimo szerokiego wachlarzu wyboru nie jest łatwo znaleźć idealny sznurek. Czym w takim razie powinien się on charakteryzować? Istotnymi kwestiami jest ładny splot, brak rdzenia i sztywność. Sznurek do makramy nie powinien być elastyczny, bo mocno utrudni to zadanie i wręcz zniechęci do dalszego wyplatania. Z kolei rdzeń znajdujący się wewnątrz sznurka będzie po odcięciu końcówki nieestetycznie wystawać. Co więcej, rdzenie są najczęściej białe lub czarne, co wpływa negatywnie na wygląd makramy. Wybór splotu jest już kwestią indywidualnych preferencji.

W poszukiwaniu idealnego sznurka do makramy

Dużą popularnością cieszą się plecione sznurki do makramy ze względu na brak rdzenia i problemów z rozwarstwieniem. Będzie można też z łatwością rozplątać sznurek, jeśli pojawi się taka potrzeba. Jako że nikt nie chciałby, aby zrobiona przez niego makrama zaczęła nagle zmieniać samoczynnie kształt, co jest niestety częstym problemem przy dużych plecionkach, to warto wybrać właśnie sznurek pleciony. Znika problem z rozwijającymi się końcówkami. Na jego korzyść przemawia też spora sztywność, co przeciwdziała rozciąganiu się makramy i traceniu przez nią pierwotnych kształtów. Na znalezienie sznurka plecionego trzeba poświęcić trochę czasu, nie zawsze uda się od razu trafić na ten idealny, należy poeksperymentować. Warto też wiedzieć, że podczas przeciągania dłuższych elementów można sobie poparzyć palce. Trzeba wobec tego zachować ostrożność, oddawanie się pasji ma przecież sprawić przyjemność. Ze sznurka plecionego nie uda się zrobić puchatych frędzli, co dla wielu osób może być sporym minusem.
Bawełniane sznurki plecione wspaniale sprawdzają się do dziergania dywanów, koszyczków i szeregu innych akcesoriów wnętrzarskich. Nie ma problemu ze strzępieniem się, pruciem ani plątaniem na końcach. Do wyboru są różne grubości sznurka i kolory, co pozwala na zrobienie wielorakich wzorów. Rdzenie w sznurkach mogą być bawełniane, co jest jednak najdroższą opcją. Tańszą alternatywą będzie rdzeń poliestrowy. Sznurki bawełniane skręcane to idealna opcja dla miłośników makram z pięknymi frędzlami. Jest to jednak dosyć wymagający surowiec, trzeba uważać z rozplątywaniem się końcówek, szczególnie przy bardziej skomplikowanych splotach. Warto po niego sięgać dopiero po nabraniu wprawy, opanowaniu podstaw wyplatania makramy. Sznurki bawełniane mogą być barwione lub niebarwione. Do wyboru jest obecnie mnóstwo odcieni, co pozwala na stworzenie wielokolorowych rękodzieł.

Jaki sznurek do makramy będzie dobrym wyborem?

Ciekawą opcją do wyboru jest sznurek do makramy skręcany potrójny, w dużym stopniu przypomina on linę, która składa się z trzech cienkich elementów. Każdą żyłkę tworzą skręcone nitki. Można go łatwo rozpoznać po pofalowanych frędzlach. W Polsce nie cieszy się zbyt dużą popularnością, co wynika głównie ze stopnia skomplikowania. Takie sznurki potrójne rozwarstwiają się podczas plątania, trudno je rozplątać. Ponadto końcówki mają tendencję do rozkręcania się, co staje się mocno problematyczne w przypadku dużych makram. Wyplatanie przy użyciu sznurka skręcanego z trzech żyłek wymaga dużego skupienia, bo łatwo pomylić się i pociągnąć za niewłaściwą.
Mogłoby się wydawać, że sznurek skręcony z pojedynczych nitek będzie zdecydowanie prostszym rozwiązaniem, ale niestety w praktyce wygląda to inaczej. W jego przypadku również trzeba uważać podczas zaplatania, bo się rozwarstwia, bardzo trudno go rozplątać. Jeśli ktoś chce zrobić duże dzieło, to tego typu sznurek nie sprawdzi się. Pojedyncze nitki bardzo się plączą, a końcówki rozwarstwiają. Oczywiście są też pewne zalety, z powodu których warto zainteresować się sznurkami skręcanymi pojedynczo. Na ich korzyść przemawia przede wszystkim miękkość, wyplatanie nimi sprawia dużą przyjemność. Makrama ze sznurka pojedynczego jest niezwykle miękka, umożliwia wykonanie puchatych frędzelków W przypadku pierwszych elementów warto jednak postawić na klasykę, czyli niezwykle tani i łatwo dostępny sznurek wędliniarski. Nie ma on jednak wysokich walorów estetycznych, a jedna grubość nie daje zbyt dużych możliwości.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku