Kupno wózka dziecięcego to nie lada wyzwanie! Każdy rodzic, zwłaszcza początkujący, chce zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze. Wygoda, bezpieczeństwo, dodatkowe akcesoria ? liczy się każdy szczegół. Wybór jednego modelu nie jest łatwy. Rynek dziecięcy oferuje ich mnóstwo, więc łatwo się pogubić. Co więc jest najważniejsze i na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając wózek dziecięcy?

 

Wózek dziecięcy – analiza główna

Choć modeli wózków jest wiele – ich zasadnicza budowa określona jest pewnymi standardami. Aby móc wybrać odpowiedni – zwróć uwagę na:

 

Typ wózka

Na rynku dziecięcym dostępnych jest kilka rodzajów wózków. Wśród nich wyróżnić można modele głębokie, spacerowe, wielofunkcyjne, do biegania czy nawet dla bliźniąt. Dobrze, jeśli na początku zastanowisz się, jak chcesz taki wózek wykorzystać. Czy ma on służyć kilka lat – do momentu, aż maluch nie będzie go potrzebował? Czy może masz już wózek głęboki, a teraz poszukujesz jedynie spacerówki?

 

Stelaż

Dobrze, jeśli wykonany jest z lekkiej stali, ma możliwość regulacji wysokości i sztywności zawieszenia. Dużym ułatwieniem dla rodziców jest również kosz zakupowy, przymocowany do wózka.

 

Koła

Pompowane lub piankowe, dość duże, z łożyskami kulkowymi, łatwe do demontażu. Zwróć uwagę na odpowiedni bieżnik, który wpłynie pozytywnie na przyczepność do podłoża, a także na skrętne koła z możliwością blokowania - umożliwiają zawracanie.

Gondola

Tu ważna jest szerokość, od której zależy swoboda ruchów dziecka. Sprawdź, czy elementy konstrukcji są ukryte. Wybierz wózek dziecięcy z tkaniną obicia, która jest wodoodporna, ale oddychająca. Jeśli gondola ma być używana w samochodzie, do przewożenia malucha – musi mieć odpowiednie zabezpieczenie w postaci pasów mocujących do siedzenia samochodu i pasów dla dziecka.

 

Siedzisko w spacerówce

Powinno być dobrane z myślą o rozwoju dziecka – zdecyduj się na model większy, wtedy posłuży dłużej. Dobrze, jeśli ma regulowane podnóżki, wytrzymałe szelki, a także rozkładane oparcie.

 

Wygoda obsługi

To bardzo istotny czynnik – łatwość obsługi wózka jest kluczowa, zwłaszcza, jeśli trzeba wykonać kilka manewrów w krótkim czasie. Warto sprawdzić, czy wózek można złożyć jedną ręką, czy możliwa jest zmiana wysokości rączki oraz szybka regulacja poszczególnych elementów.

 

Waga

Sprawdź, jak ciężki jest wózek, którym się interesujesz. To szczególnie ważne dla osób, które mieszkają w bloku bez windy. Im cięższy, tym trudniej będzie go wnosić i znosić, tym bardziej, że do wagi samego wózka należy doliczyć wagę dziecka i akcesoriów dodatkowych.

 

Składanie

Poszukując odpowiedniego wózka warto rozważyć kupno modelu, który składa się jedną ręką. To ogromne udogodnienie dla rodzica, które ułatwi proces transportu samochodem. Dobrym posunięciem jest także sprawdzenie wymiaru po złożeniu. Jeśli auto posiada niewielki bagażnik – konieczne może okazać się zdjęcie kół. Dobrze więc wybrać wózek, który ma taką możliwość.

 

Dodatkowe akcesoria

To duże udogodnienie zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Na uwagę zasługują: osłona przeciwdeszczowa, moskitiera, pokrowiec na nóżki, parasolka przeciw słońcu, śpiworek zapinany na suwaki.

 

Atesty

Każdy dobrej jakości wózek dziecięcy powinien spełniać odpowiednie atesty bezpieczeństwa. Producenci zobligowani są do dostarczenia informacji o najważniejszych elementach konstrukcyjnych. Jeśli wózek został dopuszczony do sprzedaży – powinien zawierać certyfikat.

 

Dobrze przemyśl kupno odpowiedniego wózka. Ma on przecież służyć co najmniej kilka lat. Szczególną uwagę zwróć na kwestię bezpieczeństwa i wygody, zarówno dla maluszka, jak i dla siebie.


Najczęściej zadawane pytania


Kiedy wymienić gondolę na spacerówkę?

Aby dziecko mogło bezpiecznie jeździć w wózku spacerowym powinno potrafić samodzielnie siedzieć. Sadzanie na siłę byłoby niezdrowe dla kręgosłupa. W związku z tym pozycja siedząca w wózku będzie odpowiednia od około 8 miesiąca życia, choć należy pamiętać, że to również kwestia bardzo indywidualna, związana z rozwojem malucha.

Jaki wózek wybrać na spacery po lesie?

Jeśli mamy w planach spacerowanie z naszą pociechą po lesie, to warto szczególną uwagę zwrócić na koła wózka i odpowiednia amortyzację. Najbardziej polecane są pompowane, choć musimy mieć również na uwadze, że w lesie znajduje się wiele ostrych elementów, co może stanowić problem. Właśnie dlatego często poleca się również koła piankowe, które są trwalsze i zapewniają odpowiednią amortyzację.

Na jaką kolorystykę wózka postawić?

Moda co do wzorów i kolorów wózków ciągle się zmienia. Warto jednak w szczególny sposób zastanowić się nad walorami praktycznymi. Maleństwo w gondoli nie będzie raczej powodować zniszczeń, jednak kupowanie białego wózka na jesień i zimę w naszym klimacie nie koniecznie się sprawdzi, bo będziemy poświęcać wiele czasu na jego czyszczenie. Jednak mimo wszystko lepszą opcją są ciemniejsze kolory i wzory, które zatuszują ewentualne zabrudzenia, jakie mogą powstać w czasie jedzenia w wózku w czasie spaceru, co jest nieuniknione.

Jakie zabezpieczenia dla dziecka powinna mieć spacerówka?

Podstawą są 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które uniemożliwiają dziecku wydostanie się z nich i wypadnięcie z wózka. Dodatkową przydatną barierą jest tzw. pałąk, który znajduje się przed dzieckiem.

Jak ocenić czy wózek będzie odpowiedni na zakupy?

Jeśli będziemy dużo poruszać się z wózkiem z naszym maleństwem, to nieuniknione jest zabieranie większych ilości rzeczy, a także robienie zakupów. Warto więc zwrócić uwagę, aby tzw. kosz pod wózkiem był dość duży, doskonale sprawdzają się również te zapinane. Dodatkowo bardzo praktyczna może okazać się kieszonka na budce, w którą włożymy podręczne rzeczy. Jeśli nosimy ze sobą więcej rzeczy to przy rączce warto zainstalować karabińczyki, na których łatwo powiesimy np. siatki.


Podobne artykuły:


Wersja do druku