Dobry ponadczasowy romans sprawdzi się w każdy dzień, bez względu na pogodę i porę roku. W chłodne i posępne dni rozgrzeje serca, a latem – podkreśli beztroski, wakacyjny nastrój. Oto romanse wszech czasów, które od dziesiątek, a nawet setek lat budzą wiele emocji, poruszają wyobraźnię, dają do myślenia i pomagają się rozerwać.

Romeo i Julia – William Szekspir

Zestawienie romansów wszech czasów należy zacząć od Romea i Julii autorstwa Williama Szekspira. To dzieło zaliczane do światowych klasyków. Nic dziwnego, bo porusza uniwersalny i ponadczasowy temat – zakazaną miłość i różnice międzypokoleniowe. Dwie poróżnione rodziny, a wśród nich czarne owce, które nie chcą się wdawać w ten spór, bo obdarzają się wyjątkowym uczuciem. Miłość i plany Romea oraz Julii mają wielu zwolenników. Jednak czy rodziny Kapuletów i Montekich są gotowe na ustępstwa, by pozwolić wygrać szczęściu i miłości swoich potomków? Nienawiść rodów jest wyjątkowo trwała i jadowita, co jeszcze bardziej cementuje związek tytułowych bohaterów.

Emma – Jane Austen

William Szekspir to niejedyny brytyjski twórca romansów wszech czasów. Tego typu dziełami zaszczyciła czytelników również angielska pisarka Jane Austen. Doskonale znane wielu odbiorcom są Duma i Uprzedzenie czy Rozważna i romantyczna.  Jednak tym razem zwracamy uwagę na jej inną powieść, pt. Emma – nadal popularną, ale mniej rozpoznawalną niż dwie wcześniej wspomniane. To zachwycająca i jednocześnie zabawna historia tytułowej bohaterki – Emmy Woodhouse – inteligentnej i temperamentnej swatki, która sama nie chce wyjść za mąż. Usposobienie kobiety nie raz wpędza ją w niemałe kłopoty i stawia w przezabawnych sytuacjach.

Wichrowe Wzgórza – Emily Brontë

Emily Brontë to kolejna z przedstawicielek angielskiego świata ponadczasowych romansów. Wpisała się do niego swoją jedyną powieścią pt. Wichrowe Wzgórza. Książka została wydana w 1847 roku – rok przed śmiercią autorki. Choć początkowo mierzyła się z niepochlebnymi opiniami, kolejny wiek przyniósł jej znacznie więcej pochwał. To książka przedstawiająca losy kilku pokoleń rodziny Earnshawów, Lintonów i tajemniczego Heathcliffa. Brontë wyjątkowo ukazała niszczycielską siłę miłości, która potrafi w ludziach wyzwolić mściwą i mroczną naturę – szczególnie gdy jedna osoba tę miłość kradnie drugiej. Nieustanna żądza zemsty – chęć poniżenia i zranienia innych – zatacza koło, a wszystko na tle nieustannej walki o majątek, tytuł oraz szacunek.

Dziwne losy Jane Eyre – Charlotte Brontë

Emily Brontë wydała jedną, ale za to kultową powieść. Jej siostra – Charlotte Brontë – miała z kolei okazję opublikować znacznie więcej książek. Niebywałym sukcesem w XIX-wiecznej Anglii cieszyła się powieść Dziwne losy Jane Eyre, która doskonale wpisuje się w nasze zestawie romansów wszech czasów. Główna bohaterka – Jane Eyre – jest doświadczona życiem, silna, inteligentna, pracowita i ambitna. Po latach spędzonych w sierocińcu zostaje guwernantką w domu pana Rochestera. Gdy na drodze Eyre pojawia się ten mężczyzna, w jej życiu wszystko się zmienia. Na początku można powiedzieć, że do kobiety los się w końcu uśmiechnął. Ale czy na pewno? 

Pamiętnik – Nicholas Sparks

Nicholas Sparks to amerykański pisarz, który stworzył dziesiątki romantycznych historii. Klimatyczne miejsca akcji, wyraźni i autentyczni bohaterowie oraz wielka miłość obecne w utworach Sparksa wielokrotnie okazywały się idealnym materiałem na film. Na podstawie powieści autora powstało 11 filmów, m.in. List w butelce czy Szkoła uczuć. Jednak poza tymi oczywistymi tytułami na uwagę zasługuje również słynny Pamiętnik (także zekranizowany). To oficjalnie pierwsza powieść autora, która już tydzień po publikacji, w 1996 roku, znalazła się na liście bestsellerów „The New York Times”. Opowiada o starszym panu, który codziennie czyta niesamowitą romantyczną historię z pamiętnika kobiecie z domu starców chorej na Alzheimera. Zakończenie tej niezwykłej opowieści jest warte doczytania jej do ostatniej strony. Więcej o książkach pisarza można dowiedzieć się z artykułu na blogu Virtualo.pl Filmy na podstawie książek Nicholasa Sparksa – które warto przeczytać i w czym tkwi ich fenomen?

Małe kobietki – Louisa May Alcott

Twórczość Louisy May Alcott doskonale wpisuje się w obecne nastroje społeczne, gdyż autorka uważana jest za jedną z pionierek literatury kobiecej. Podczas wojny secesyjnej służyła jako pielęgniarka. Odzwierciedlenie tych wydarzeń oraz relacji z jej trzema siostrami można dostrzec w jej najwybitniejszym utworze Małe kobietki. Autorka pokazuje życie biednej XIX-wiecznej rodziny, której ojciec zginął, służąc w wojnie secesyjnej. Matka i cztery córki muszą radzić sobie z codziennością same. Dziewczyny szybko dojrzewają, a na ich młodzieńczej drodze staje wiele przeszkód i wyzwań. Choć są z jednego domu, pod wieloma względami się różnią i prezentują różne osobowości. To książka, która w niesamowity sposób pokazuje siłę kobiet oraz ich uczuciowe życie.

Wielki Gatsby – F. Scott Fitzgerald

Wielki Gatsby F. Scotta Fitzgeralda to jedna z najważniejszych powieści XX-wieku i właśnie na początku tego okresu rozgrywa się jej akcja. Czas prosperity po I wojnie światowej, prohibicja, przestępczość, blichtr i upadek moralności. W takim świecie pojawia się ekscentryczny milioner, wzbudzający w opływających bogactwem środowiskach fascynację i sensację. Wyprawia obłędne przyjęcia dla nowojorskiej śmietanki, a wszyscy się zastanawiają, jak dorobił się fortuny i czy jest tym, za kogo się podaje. To wrażliwy romantyk i zdeterminowany samotnik. Historia Gatsby’ego wciąga na wiele godzin i aż trudno uwierzyć, że zmieściła się na ledwie 200 stronach.

Targowisko próżności – William Makepeace Thackeray

William Makepeace Thackeray zasłynął niezwykłą powieścią Targowisko próżności. Jak już sama nazwa wskazuje, po tym utworze można spodziewać się naprawdę wiele i rzeczywiście tak jest. W książce Thackeray prezentuje satyryczny obraz angielskiego społeczeństwa początku XIX wieku. Podobnie jak Fitzgerald w Wielkim Gatsbym oddaje klimat epoki. Z tą różnicą, że William tworzy bohaterów, którzy doskonale odzwierciedlają typowe osobowości tamtych czasów i nie szczędzi im drwiny oraz uszczypliwości. A to wszystko na tle prostej, ale wciągającej i poruszającej historii miłosnej.

W katalogu księgarni internetowej Virtualo można odnaleźć wiele klasyków, a ponadczasowych romansów jest znacznie więcej niż wspomniane 8 książek. Niemniej zaprezentowaliśmy te najważniejsze w światowym dorobku literackim. To powieści uniwersalne i tak wciągające, że wielokrotnie były ekranizowane, a ich adaptacje nie jeden raz nominowane były do Oscara. Wszystkie wspomniane romanse w Virtualo dostępne są w formie e-booków, które można czytać na czytnikach oraz urządzeniach mobilnych. Ponadto zwolennicy miłosnych książek do słuchania po lektury te mogą sięgnąć również w postaci audiobooków.


Najczęściej zadawane pytania


W jaki sposób czytać e-booki?

Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie specjalny czytnik, ze względu na to, że wyświetla tak, jakbyśmy czytali z papieru i nie męczy oczu. Jednak obecnie również wiele telefonów i innych urządzeń mobilnych posiada specjalny tryb czytania. Oczywiście nie ma również przeszkód, aby czytać z komputera, jednak to bardziej męczy oczy.

Gdzie kupować e-booki?

Najlepiej wybierać polecane księgarnie, ze względu na samą jakość publikacji. Bardzo często oferują one również konkurencyjne i korzystne dla klientów ceny.

Który romans powinnam koniecznie znać?

Zdecydowanie "Romeo i Julia". Trudno wyobrazić sobie, że ktoś nie zna historii kochanków wszechczasów. Jednak warto sięgnąć kolejno po inne pozycje z artykułu, bo na pewno silnie chwycą nas za serce i nie będziemy mogły oderwać się od lektury.

E-book, czy papierowa książka?

Tutaj zdania są podzielone i nie bez powodu. Obecnie e-booki uchodzą jednak za rozwiązanie wygodniejsze. Możemy mieć jednocześnie przy sobie nawet kilka książek i gdy skończymy jedną, zaczynać kolejną. Jeśli czytamy w podróży, to urządzenie do czytania będzie mniejsze i lżejsze niż kilka książek. Mimo to wiele osób nadal twierdzi, że nic nie jest w stanie zastąpić im zapachu papieru i odruchu przewracania kolejnych stron.

Czy wszystkie książki dostępne są już w formie e-booków?

Można śmiało powiedzieć, że większość, jednak z całą pewnością nie wszystkie. Jednak z całą pewnością w takiej formie znajdziemy obecnie bardzo wiele tytułów i każdy odnajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Dodatkowo często dzięki takiej formie mamy możliwość dotarcia do książek, które wcześniej były dla nas nieosiągalne.


Podobne artykuły:


Wersja do druku