Smog i inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, którym oddychamy, stanowią ogromny problem współczesnych czasów. To, że ludzie muszą żyć w takich niesprzyjających warunkach, negatywnie odbija się na ich zdrowiu, ponieważ może być źródłem wielu chorób. Pocieszający jest jednak fakt, że coraz większą popularnością cieszą się rządowe programy dofinansowań inwestycji mających na celu dbałość o stan środowiska naturalnego. Jednym z nich jest Czyste Powietrze, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dopłatę na termomodernizację.

Program Czyste Powietrze – podstawowe założenia

Program Czyste Powietrze jest ukierunkowany na długoterminową perspektywę. Jego początki datuje się na 2018 rok, natomiast wydatkowanie dostępnych środków wedle planów ma potrwać do 30 września 2029 roku. Fundamentalnym założeniem tego programu jest poprawa jakości powietrza w Polsce, jak również ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

W realizacji takich celów ma pomóc wymiana wykorzystywanych dotąd źródeł ciepła oraz polepszenie efektywności energetycznej w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych (na przykład poprzez zakup pomp ciepła, czy kotłów gazowych lub olejowych). Można zatem uzyskać wsparcie finansowe (w wysokości 30 000 lub 37 000 złotych) na wymianę starych źródeł ciepła, docieplenie przegród budynku, wymianę okien i drzwi, instalację urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii (na przykład paneli fotowoltaicznych) oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ogólny budżet tego programu jest szacowany aż na 103 miliardy złotych.

Warunki Programu Czyste Powietrze – poznaj je

Osoby zainteresowane tym rządowym programem powinny szczegółowo zapoznać się z warunkami przystąpienia do niego. Najważniejsze zasady są następujące:

  • beneficjentami mogą być osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych),
  • roczne zarobki beneficjenta, czyli jego dochód roczny, nie może przekraczać 100 000 złotych,
  • wniosek o dofinansowanie można złożyć na trzy sposoby – składając e-wniosek przez Internet, składając papierowy wniosek w urzędzie lub czyniąc to w banku podczas korzystania z Kredytu Czyste Powietrze,
  • do wniosku należy dołączyć niezbędne załączniki (wśród nich znajduje się między innymi raport, który otrzymuje się, jeśli w obiekcie zostanie przeprowadzony audyt energetyczny do Programu Czyste Powietrze),
  • wyrażenie zgody na wizytę kontrolerów z Narodowego (lub Wojewódzkiego) Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program Czyste Powietrze – dlaczego warto?

Twojemu sercu bliskie są idee ekologiczne? Pragniesz podejmować realne działania, które rzeczywiście mogą przełożyć się na poprawę stanu powietrza? Jednocześnie brakuje Ci środków finansowych, które mógłbyś przeznaczyć na taką inwestycję? Postaw na Program Czyste Powietrze i zyskaj środki na termomodernizację swojego domu. Dotąd złożono już niemal 350 000 wniosków – Ty również możesz dołączyć do grona beneficjentów.

Źródło zdjęć: freepik.com


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku