Gdy dochodzi do sytuacji, w której bliska Ci osoba wymaga obecności pielęgniarki w domu, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, która pomoże zaoszczędzić Ci czasu i nerwów oraz, przede wszystkim, zapewni odpowiednią opiekę i poczucie bezpieczeństwa.

Usługi pielęgniarskie to czynności wykonywane przez pielęgniarkę w domu pacjenta. Zakres czynności, które może wykonywać pielęgniarka, jest bardzo duży i zależy od wielu czynników, m.in. stanu zdrowia pacjenta, jego wieku, indywidualnych potrzeb, wymagań rodziny i innych. Taka opieka pielęgniarska może być świadczona także w zakładach pracy czy nawet przedszkolach.

Czym powinny wyróżniać się usługi pielęgniarskie świadczone w domu?

Domowe usługi pielęgniarskie mogą obejmować jednorazowe wizyty oraz opiekę długoterminową i paliatywną. Od Twoich indywidualnych potrzeb zależy czas i miejsce świadczenia usług, ponieważ istnieje możliwość, aby pielęgniarka pojawiła się w dowolnym czasie – dyżury są prowadzone 24h/dobę przez wszystkie dni w roku, włączając w to dni wolne oraz święta. Dojazd do pacjenta zwykle nie zajmuje więcej niż godziny.

Pacjentami pielęgniarek środowiskowych są zarówno seniorzy, jak i dorośli oraz dzieci. Profesjonalna pielęgniarka powinna wyróżniać się odpowiednim przygotowaniem do wykonywanego zawodu, przede wszystkim: mieć odpowiednie kwalifikacje, wykształcenie i umiejętności. Specyfika tego zawodu wymaga, aby pielęgniarka na bieżąco rozwijała się, poprzez udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach.

Ważne, aby pielęgniarka odznaczała się indywidualnym podejściem do pacjenta. Nie ma nic gorszego niż znieczulica w zawodzie pielęgniarki, dlatego tak ważne jest, aby była ona empatyczna i umiała współpracować nawet z najbardziej wymagającym pacjentem.

Ponadto, wszystkie czynności wykonywane przez pielęgniarkę powinny być dostosowane do najwyższych standardów opieki medycznej, przy wykorzystaniu profesjonalnego i sterylnego sprzętu. Pielęgniarka w swojej pracy powinna kierować się zasadami etyki oraz wsłuchiwać się w potrzeby pacjenta.

Szukasz profesjonalnej opieki pielęgniarskiej? Sprawdź pogotowie pielęgniarskie w Gdańsku.

Co wchodzi w zakres usług pielęgniarskich świadczonych w domu?

Jak wspomnieliśmy wyżej, w zakres usług pielęgniarskich, które mogą być świadczone w domu pacjenta, wchodzą wizyty jednorazowe, np. kiedy trzeba podać kroplówkę, zrobić zastrzyk, pobrać krew. Jednak do usług pielęgniarskich zalicza się także opiekę długoterminową i paliatywną.  

Opieka długoterminowa

Jest ona dedykowana przewlekle chorym pacjentom, którzy ze względu na swój stan zdrowia przebywają w domu. Taką opieką może być objęty pacjent, który ze względu na chorobę wymaga regularnej i intensywnej opieki, a nie musi być ona wykonywana w warunkach stacjonarnych, np. w szpitalu. Taka opieka jest realizowana w porozumieniu z lekarzem POZ.

Opieka paliatywna  

Tego rodzaju opieka jest dedykowana pacjentom, których stan zdrowia jest na tyle poważny, że istnieje realne zagrożenie ich życia. Opieka paliatywna w domu jest alternatywą dla hospicjum, do którego trafiają osoby ciężko chore.

 

źródło zdjęć: freepik.com


Najczęściej zadawane pytania


Kiedy warto skorzystać z domowych usług pielęgniarskich?

Dotyczą one zwykle osób starszych, które potrzebują profesjonalnej opieki i pomocy przy wielu czynnościach. Wykorzystuje się je również, jeśli konieczne jest regularne podawanie leków, czy kroplówek, jednak chory przebywa w domu. Bardzo często domownicy decydują się na takie wsparcie w sytuacji, gdy pracują zawodowo, a w domu potrzebny jest ktoś do opieki nad starszym członkiem rodziny.

Ile kosztują usługi pielęgniarskie w domu?

Wszystko uzależnione jest od zakresu obowiązków, jak również czasu pracy. Dodatkowo musimy mieć na uwadze, że stawki na rynku dość często ulegają zmianie. Najlepiej zorientować się w naszej okolicy w momencie, gdy szukamy pielęgniarki, jakie są średnie ceny.

Czy opieka paliatywna w domu to dobry pomysł?

Dla wielu chorych to dobre rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej psychicznie czują się oni we własnym domu, pośród bliskich, niżeli np. w hospicjum. W takich sytuacjach pomoc pielęgniarska może okazać się nieodzowna, szczególnie jeśli konieczne będzie np. podawanie leków przeciwbólowych i innych, które zapewnią choremu komfort w ostatnich dniach.

Dla kogo przeznaczona jest opieka długoterminowa?

Często osoby starsze ze względu na swój stan zdrowia muszą przebywać w domu, lub nawet leżeć w łóżku. Jeśli ich stan nie jest terminalny to nie kwalifikują się do hospicjum, a choroba nie rokuje na wyleczenie, to również do szpitala. W takich sytuacjach zwykle nie są one w stanie samodzielnie zadbać o swoje potrzeby, a nawet przyjąć leków. W ich przypadku doskonale sprawdzi się opieka długoterminowa.

Jakie są główne zadania pielęgniarki przy usługach domowych?

Przede wszystkim pielęgniarka przychodzi do pacjenta jeśli lekarz wyda zalecenie zbadania krwi, a pacjent nie może dotrzeć do przychodni. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o podłączenie kroplówki, czy podanie zastrzyku.


Podobne artykuły:


Wersja do druku