Męskie urodziny to zawsze idealna okazja do tego, żeby podarować swojemu ukochanemu prezent, który będzie przez niego doceniony. Jako, że gry planszowe wróciły do łask, mamy 3 propozycje na prezent. Gwarantujemy, że zapewnią mu wiele radości i w przyszłości jeszcze będziesz noszona na rękach, że kupiłaś mu tę, a nie inną grę. Chcesz się dowiedzieć więcej, co to za planszówki? Nie zatrzymujemy cię dłużej w niepewności, tylko zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

1. Splendor

Splendor jest grą, która jest absolutnie koniecznością w szafie każdego faceta. To typowo męska gra, w której wiele się dzieje, a dramaturgia zmienia się z minuty na minutę. Gdybyśmy mieli powiedzieć o tym, co wyróżnia Splendor ze zdecydowanej większości gier planszowych, to na pewno koniecznością myślenia i analizowania podczas gry. Dużym plusem jest to, że można w nią grać w kilka osób, jak również nie jest to gra, która jest tylko i wyłączne losowa. Nowoczesne gry planszowe coraz częściej wprowadzają element fabuły i odchodzi się od standardowego pojmowania planszówki jako czegoś, co polega na rzucie kostką i przemieszczaniu się o kolejne pola do przodu.

Warto przez chwilę opowiedzieć o zasadach tej gry. Jesteśmy w okresie renesansu i aktualnie zajmujemy się kupiectwem. Naszym celem jest powiększać swoje zasoby, aby wykończyć konkurencję. Jak to zrobić? Już tłumaczymy. Gracz w swojej turze ma 3 możliwości:

  • pozyskać żetony,
  • kupić lub zbudować za powyższe żetony daną kartę,
  • zarezerwować kartę.

Pozyskiwane karty można wykorzystywać na zniżki do zakupu kolejnych kart. Gra kończy się wtedy, gdy któryś z graczy zbierze 15 punktów. To idealna gra dla mężczyzn, ponieważ jest prowadzona prawdziwa rozgrywka oparta na ogromnych emocjach. W Splendor mogą zagrać nawet dzieci, chociaż co prawda jest ona przeznaczona dla dzieci od 10. roku życia, natomiast nie zmienia to faktu, że gra ma doskonałą mechanikę i silnik oparty na dobrze rozpisanych scenariuszach.

2. Monopoly

Kolejną naszą propozycją jest absolutna klasyka tematu, czyli Monopoly. To gra idealna dla mężczyzny, ponieważ w grę wchodzą pieniądze. Co prawda, nie są to realne pieniądze, lecz facet będzie mógł się poczuć jak prawdziwy król, budując swoje finansowe imperium. Jest to zupełnie inna gra od poprzedniej naszej propozycji i sama fabuła oraz specyfika gry mają się nijak do Splendoru, ale nie oznacza to braku zabawy. 

Monopoly ma w sobie element losowości, ponieważ wszystko jest uzależnione od udanego rzutu kostką, by poruszać pionkiem, chociaż nie można też mówić, że to jedyny wyznacznik szczęścia. Gry logiczne z pewnością wymagają myślenia, a za taką można również uznać Monopoly. Liczy się tutaj spryt i żyłka przedsiębiorcy, a zarazem odpowiedniego zarządcy swoim terenem, który musi egzekwować opłaty za wejście na jego teren.

Gracz pobiera karty, które determinują jego poczynania w grze. Może się okazać, że za karę będzie musiał pójść do więzienia, ale też Karta Szansa może być dla niego wybawieniem. Być może jest to gra, która znudzi się po kilku godzinach, ale niewątpliwie jest od lat jedną z chętniej kupowanych gier i między innymi z tego powodu również znalazła się w naszym zestawieniu. 

3. 7 Cudów Świata (Nowa Edycja)

Gra planszowa, o której sobie powiemy jest z kompletnie innego świata. Nie chodzi nawet o to, że nie nawiązuje do poprzednich propozycji, chociaż na pewno jej bliżej do Splendoru niż do Monopoly. To gra, która jest już dla prawdziwych omnibusów i zdecydowanie jest czymś więcej niż inne gry, które można znaleźć na https://www.mediaexpert.pl/zabawki

Fabuła przenosi nas do czasów starożytnych, w których to gracze zajmują się rządzeniem miastami. Jako, że atrybutem mężczyzn jest władza, to nie musimy na dobrą sprawę nic więcej dodawać, bo gra już w tym momencie zapowiada się ciekawie, ale powiedzmy jeszcze trochę o fabule. Miast w grze jest 7 i oczywistym celem jest zajęcie jak największej ich liczby. Jako, że jest to gra typowo strategiczna, to nie może w niej zabraknąć analitycznego myślenia, które musi oparte na kilka kroków do przodu.

7 rywali stających na przeciw siebie to już jest ogromna dawka męskiego ego. To gra, która swoim działaniem przypomina trochę budowanie klocków LEGO - działania muszą być powolne, ale i też cel musi zostać spełniony. Mechanika, w której każdy z graczy od razu dobiera kartę sprawia, że nie ma przerw i gra jest płynna. Szacuje się, że partie trwają około 30 minut. Do gry są dołączone monety, które zostały przygotowane naprawdę w bardzo dobry sposób. To idealna gra na męskie wieczory.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku