Owrzodzenie jamy ustnej to przede wszystkim obecność bolących aft. Sprawiają one duży kłopot w ciągu dnia, przeszkadzają w spożywaniu posiłków, a nawet w mówieniu. Dolegliwości bólowe pogarszają samopoczucie w ciągu dnia i wpływają na rozdrażnienie. W łagodzeniu aft stosuje się różne preparaty apteczne, w tym spraye. Jaki spray na afty wybrać? Czym się kierować?

Owrzodzenie jamy ustnej – co je wywołuje?

Owrzodzenie jamy ustnej powstaje zwykle na skutek obniżenia odporności, kontaktu z patogenami, stresu czy niedoborów substancji odżywczych, np. żelaza lub witamin z grupy B . Może rozwijać się również w przebiegu alergii pokarmowych, zmian hormonalnych czy jako jeden z symptomów chorobowych, np. w celiakii. Owrzodzenie pojawia się także przy urazach mechanicznych błony śluzowej, np. pod wpływem źle dobranej protezy.

Afta ma postać niewielkiej nadżerki (w przypadku aft dużych – większego owrzodzenia), otoczonego czerwoną obwódką. Znika samoistnie do 14 dni, jednak w tym czasie powoduje duży dyskomfort i przeszkadza w ciągu dnia.

Co na owrzodzenie jamy ustnej?

Na owrzodzenie jamy ustnej stosuje się leki pierwszego rzutu, łagodzące objawy i zmniejszające dolegliwości bólowe. Dostępne są one bez recepty. Afty najczęściej smaruje się maścią lub żelem. Wymagają one wcześniejszego nałożenia preparatu na czyste dłonie lub na patyczek higieniczny.

Innym rozwiązaniem jest spray na afty. Umożliwia on bezpośrednią aplikację produktu na nadżerkę, dzięki czemu jest higieniczny i można użyć go w każdych warunkach. Daje szybki i długotrwały efekt. Jak zatem wybrać spray na afty?

Spray na owrzodzenie jamy ustnej – jak wybrać?

Spray na afty to wygodna forma preparatu, dzięki czemu lek można mieć zawsze przy sobie. Dodatkowo forma aerozolu ułatwia aplikację na miejsca nieco trudniejsze w dostępie, np. gardło. Na rynku istnieje wiele preparatów na afty, dlatego warto wiedzieć co wziąć pod uwagę przy wyborze, aby podjąć najlepszą decyzję.

Przede wszystkim dobry spray na afty powinien:

  • dawać natychmiastowe uczucie ulgi,
  • przyspieszać gojenie aft,
  • ogranicza ryzyko nawrotu nadżerek.

Aby sprawdzić, czy dany preparat może spełnić te warunki, należy zwrócić uwagę na właściwości jego składników aktywnych. Spray Sachol Fast Effect jest połączeniem 3 substancji o silnym działaniu regeneracyjnym i gojącym. W swoim składzie ma kwas hialuronowy, wyciąg z róży damasceńskiej oraz pantenol.

Róża damasceńska działa antyoksydacyjnie, czym chroni komórki przed uszkodzeniem. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Przyspiesza gojenie się zmian aftowych.

Kwas hialuronowy, poza działaniem naprawczym i przeciwzapalnym, ma również skłonność do wiązania cząsteczek wody. Dzięki temu zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia i przyspiesza gojenie nadżerek. Dodatkowo ma właściwości barierowe – ogranicza wnikanie patogenów – tym samym zmniejsza ryzyko nawrotu aft.

Z kolei pantenol znany jest najbardziej ze swojego wpływu na gojenie ran powierzchniowych. Przyspiesza regenerację naskórka i wspomaga jego odbudowę. Sachol Fast Effect to wyrób medyczny, w związku z czym jego składniki wnikają również w głębsze warstwy skóry. Nie powodują jednak żadnych zmian w organizmie.

Spray na afty – czego nie powinien zawierać?

Spray na owrzodzenie w jamie ustnej nie powinien zawierać żadnych substancji drażniących, np. alkoholu. Ma on skłonność do podrażnienia śluzówki i może wpłynąć na nawrót afty. Ze względu na miejsce występowania nadżerek, preparaty na afty nie powinny zawierać cukru. Ma on szkodliwy wpływ zwłaszcza na kondycję zębów.

Spray Sachol Fast Effect pozbawiony jest alkoholu, a zamiast cukru posiada ksylitol. Nie zawiera też alkoholu ani parabenów, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny. Przynosi natychmiastowe ukojenie, pomaga szybko pozbyć się afty i zapomnieć o bolesnej nadżerce.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku