Dobra kondycja włosów i paznokci nie zależy jedynie od czynników mechanicznych, które na nie wpływają. Oczywiście na ich wygląd mają wpływ, między innymi praca jaką wykonujemy czy niekorzystne warunki atmosferyczne, jednak nie są to jedyne determinanty gwarantujące łamanie się paznokci i suche oraz zniszczone włosy.

Niezwykle istotny wpływ na włosy i paznokcie ma również odpowiednia suplementacja witaminowa. Dowiedz się, dlaczego witaminy są tak ważne i jakie substancje należy przyjmować, by cieszyć się świetną kondycją włosów i paznokci.

Dobre witaminy na włosy – co wzmocni i odżywi kosmyki?

Witaminy to grupa organicznych związków chemicznych o zróżnicowanej budowie, niezbędnych by nasz organizm funkcjonował prawidłowo a nasza skóra, włosy i paznokcie wyglądały na piękne i zadbane. Witaminy mogą mieć pochodzenie naturalne lub też syntetyczne. Dostarczanie odpowiedniej ilości witamin z pożywieniem jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia, jednak zdarza się, że nie zawsze jesteśmy w stanie zaspokoić nasze zapotrzebowanie witaminowe jedynie żywnością. W takich sytuacjach warto sięgnąć po odpowiednie suplementy, które uzupełnia niedobory i wspomogą nasz organizm.

Wśród składników odżywczych niezbędnych do prawidłowej kondycji włosów oraz skóry głowy należy wymienić, chociażby biotynę, keratynę, witaminy A, E oraz D. Jest to podstawowe minimum, które powinno zostać zaspokojone, po to by nasze włosy były lśniące, gęste i nie wyglądały na przesuszone. Warto, jednak pamiętać, że istotne jest również pochodzenie witamin. Jeśli ich głównym źródłem w naszej diecie są produkty spożywcze, to nie należy się martwić. Decydując się na suplementację witaminowa w formie leków warto zadbać o dobrą jakość i nie sugerować się najtańszą cena na rynku. Może nam to przynieść więcej szkód niż pożytku.

Dlaczego witaminy są ważne dla kondycji włosów?

Drogie maski oraz specjalistyczne szampony do włosów nie pomogą zbyt wiele, jeśli nie dostarczymy naszemu organizmowi odpowiednich substancji pozwalających na prawidłowy wzrost i piękny wygląd naszych kosmyków. Na kondycje włosów wpływa, bowiem naprawdę spora ilość składników odżywczych, które w odpowiednim połączeniu sprawią, że nasza fryzura będzie bujna, niczym grzywa afrykańskiego lwa. Do witamin niezbędnych dla odpowiedniej kondycji włosów i skóry głowy zaliczyć możemy:

  • witaminę A wpływającą na wypadanie włosów,
  • witaminę E poprawiającą jakość kosmyków,
  • witaminę H, czyli Biotynę będącą jedna z najistotniejszych witamin dla kondycji włosów,
  • witaminę PP, czyli niacynę wpływającą na wygląd łodygi włosa,
  • witaminę D zapobiegającą wypadaniu włosów,
  • witaminy z grupy b mające wpływ na ogólną kondycję naszej fryzury.

Biotyna i keratyna na włosy

Zarówno biotyna jak i keratyna są jednymi z najistotniejszych składników odżywczych wpływających na wygląd naszych włosów. Substancje te różnią się między sobą znacznie, jednak w połączeniu mogą stworzyć prawdziwie zwycięski duet.

Biotyna, czyli witamina B7 lub H to witamina rozpuszczalna w wodzie. Jej głównymi zadaniami są: pobudzenie wzrostu włosa, hamowanie nadmiernego łojotoku skóry głowy raz ograniczenie łupieżu. Charakterystyczny objaw niedoboru tej witaminy do dość uciążliwe. Biotyna odżywia również włosy sprawiając, że staja się one mniej łamliwe. Bierze ona również udział w powstawaniu drugiego, niezwykle istotnego dla włosów składnika odżywczego, czyli keratyny.

Keratyna, to z kolei białko nierozpuszczalne w wodzie. Jest ona kluczowym białkiem strukturalnym, które tworzy nasze włosy, skórę i paznokcie. Niewystarczająca jej ilość w naszym organizmie przyczynia się do rozdwajania końcówek włosów oraz otwierania ich łusek, co może prowadzić do trwałych ubytków w warstwie ochronnej włosa.

Witaminy A i E

Kolejną parą witamin mających ogromny wpływ na kondycję włosów są witaminy A oraz E. Ich dobroczynny wpływ na wygląd kosmyków jest znany już od czasów naszych mam i babć, dlatego w aptekach bardzo często spotkać można suplementy zawierające połączenie obu tych składników odżywczych.

Witamina A wpływa na metabolizm cebulek włosowych wzmacniając je i sprawiając, że włosy stają się gęste i silne. Jej niedobór znacznie spowalnia proces wzrostu włosa ale i sprawia, że stają się one łamliwe oraz suche, co może prowadzić do ich nadmiernego wypadania.

Witamina E, to z kolei składnik odżywczy poprawiający jakość włosów. Jest to niezwykle wartościowa substancja chroniąca włosy i mieszki włosowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników  a także poprawiające krążenie krwi skóry głowy. Witamina E pobudza włosy do wzrostu oraz sprawia, że rosną one zdecydowanie bardziej silne i lśniące.

Co powoduje osłabienie i wypadanie włosów?

Osłabienie i wypadanie włosów to problem, z którym zmaga się spory procent społeczeństwa. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, od różnego rodzaju chorób i zaburzeń hormonalnych po zły styl życia. Problem nadmiernego wypadania włosów bardzo często związany jest również ze stresem czy problemami w życiu zawodowym bądź rodzinnym. Nie jest tajemnicą, że nasze włosy bardzo częstą oddają stan, w jakim znajduje się nasz organizm, dlatego każda najmniejsza niekorzystna zmiana odbija się na ich wyglądzie i ilości.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku