Kuchnia przez wiele osób uważana jest za serce domu. W końcu to często w niej spędzamy sporo czasu, przygotowując posiłki, których zapach roznosi się po pozostałej części mieszkania. Nawet jeśli kuchnia służy do odgrzania i spożycia gotowych dań, warto urządzić ją zgodnie z zasadami ergonomii i w nowoczesnym stylu. Jak to zrobić?

Zadbaj o wykończenie, którego nie będziesz co chwilę odnawiać

Na pewno ściany, jak i podłogi w kuchni są narażone na zabrudzenia i to niezależnie od tego, czy smażysz na patelni, czy zapiekasz mięso czy warzywa pod przykrywką. Tłuszcz może znaleźć się na ścianach i na podłodze, a z jego użycia przecież nie można całkowicie zrezygnować, wszak niektóre witaminy (A, D, E i K) są rozpuszczalne w tłuszczach i do ich przyswojenia jest on niezbędny. No, chyba że postawisz na wersję sałatek z wędzonym mięsem lub rybą i olejami tłoczonymi na zimno. Nawet jeśli Twoje gotowanie opiera się na podgrzewaniu dań w mikrofalówce, to i wtedy Twoja kuchnia jest narażona, wszak po jej otwarciu para bucha razem z tłuszczem, który zaczął się wytapiać. Stąd też materiały na ścianach i podłogach powinny być łatwe do czyszczenia. Szczególnie polecamy panele winylowe, które mogą imitować zarówno drewno, kamień, jak i beton, nie są nasiąkliwe ani porowate. Z kolei na ścianach sprawdzą się farby zmywalne, a w miejscach szczególnie narażonych na pryskający tłuszcz płyty szklane, które można łatwo wyczyścić szmatką nasączoną płynem i ręcznikiem papierowym. W ten sposób wykończenie będzie trwałe i nie będzie konieczności jego częstego odnawiania.

Postaw na niestandardową zabudowę, czyli częściowo otwarte szafki wiszące w stylu loft – nowoczesne meble do kuchni

Już mamy pewną ramę, czyli wykończenie ścian i podłóg, czas więc na nowoczesne meble do kuchni. Doskonale sprawdzą się industrialne szafki wiszące. Na półkach możesz umieścić metalowe puszki z przyprawami, herbatą, kawą ziarnistą oraz warzywami w sproszkowanej wersji dodawanymi do potraw, choćby papryczką chili. Otwarta forma sprawia, że łatwiej jest sięgać po poszczególne rzeczy, a jeśli obawiasz się unoszących się oparów (choć wyciąg częściowo powinien załatwić sprawę), to możesz zdecydować się na modele półotwarte z drzwiczkami z jednej strony. Szafki na metalowych stelażach będą alternatywą dla tradycyjnych mebli wiszących do kuchni wykonanych z płyty meblowej i płyty mdf.

Wybierz zabudowę z wyspą kuchenną i otwarcie na jadalnię, dzięki czemu będziesz rozmawiać z gośćmi podczas gotowania

Na pewno potrzebujesz miejsca do pracy, ale i wglądu na dalszą część domu. Nowoczesna kuchnia to bez wątpienia kuchnia otwarta, która wyposażona jest w wyspę kuchenną. Przy niej możesz postawić hokery z drewnianym siedziskiem i metalową podstawą albo wysokie taborety. Taki element sprawia, że można mieć kontakt z gośćmi podczas gotowania i nie być odciętym od tematów rozmów. Przy takiej formie kuchni zawsze znajdą się też ręce chętne do pomocy...

Postaw na wysoki blat roboczy, a na jednej ze ścian umieść szafę przesuwną z półkami zamiast standardowej zabudowy kuchennej

Oczywiście na najdłuższej ścianie zwykle znajduje się rząd szafek górnych i dolnych my jednak proponujemy inne rozwiązanie. Dobrze sprawdzi się zabudowa z półkami na całej ścianie, które zamknięte będą drzwiami przesuwnymi. W ten sposób wszystko się zmieści, a kuchnia zyska niezwykły, nietuzinkowy wyraz. To ciągle rzadko spotykane rozwiązanie, zatem na pewno Twoja kuchnia będzie oryginalna. Jednocześnie takie rozwiązanie sprawia, że w kuchni będzie więcej miejsca. Na bocznej ścianie może znaleźć się rozkładany blat roboczy, do którego w razie potrzeby możesz dostawić hoker. Nowoczesne meble do kuchni zapewniają ergonomię, ale i ciekawe rozwiązania aranżacyjne.

W takiej kuchni możesz postawić także na skromne dodatki na ścianę. Przyda się zegar, a na blacie lub wyspie kuchennej możesz postawić także minutnik, jeśli akurat robisz kilka rzeczy naraz. W nowoczesnej kuchni może być także miejsce na szafki cargo, które mogą być zabudowane w ramach wyspy kuchennej. Bez wątpienia meble na wymiar będą tutaj najlepszym wyborem.


Najczęściej zadawane pytania


Jaki blat wybrać do nowoczesnej kuchni?

Zdecydowanie w nowoczesnych i industrialnych wnętrzach kuchennych najlepiej sprawdzą się blaty kamienne, wykonane z granitu lub marmuru. Będą one wytrzymałe i idealnie wpiszą się w styl pomieszczenia.

Jakie podłogi i ściany zastosować w nowoczesnej, industrialnej kuchni?

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się wybranie betonu architektonicznego, jednak musimy pamiętać, że zawsze znaczenie ma cały projekt, w niektórych nowoczesnych wnętrzach lepiej sprawdzą się płytki ceramiczne, czy wykończenie ściany między szafkami szkłem.

Czy wyspa sprawdzi się w nowocześnie urządzonej kuchni?

Wyspa będzie doskonałym wyborem w nowoczesnej kuchni, można nią stylowo połączyć część kuchenną z jadalnią i salonem. Stworzymy w ten sposób otwartą strefę dzienną, która doskonale sprawdzi się, gdy będą odwiedzać nas goście.

Czy zastosować uchwyty w szafkach w nowoczesnej kuchni?

W przypadku nowoczesnych wnętrz najlepiej stawiać na minimalizm. Dotyczy to również kuchni, dlatego jeśli możemy to z uchwytów warto zrezygnować, np. decydując się na szafki otwierane poprzez przyciśnięcie, lub niewidoczne uchwyty przy blacie.

Czy do nowoczesnej kuchni lepszy będzie sprzęt do zabudowy, czy wolnostojący?

Tutaj zdania są podzielone. Niektórzy decydują się na ukrycie całości sprzętu w zabudowie, niekiedy wolnostojąca jest jedynie stylowa lodówka. Jednak można się spotkać również z pięknymi projektami nowoczesnych kuchni, gdzie cały sprzęt jest wolnostojący. Wszystko więc zależy od pomysłu i indywidualnych upodobań.


Podobne artykuły:


Wersja do druku