Olej z rokitnika - poznaj jego unikalne właściwości medyczne 

Olej z rokitnika to produkt znany od wielu długich lat. Jego doskonałe właściwość znały już nasze babki, a nawet prababki. Co więcej, współczesna wiedza medyczna także docenia unikalne właściwości medyczne olejku, zalecając jego regularne stosowanie w celu utrzymania dobrego zdrowia. Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Źródło - pozyskiwanie oleju 

Olej czerpie się z owoców rokitnika syberyjskiego. Ta odmiana jest najbardziej bogata w dobroczynne składniki. Tłoczenie na zimno pozwala na zachowanie wszystkich cennych składników. Tereny na których rośnie rokitnik syberyjski są obszarami bardzo ekologicznymi, wolnymi od zanieczyszczeń. Dzięki temu, drogocenne składniki zawarte w oleju są naturalne, czyste i nieskażone. 

Właściwości oleju z rokitnika

Olej z rokitnika znany jest przede wszystkim ze swojego dobroczynnego działania na układ pokarmowy. Zmniejsza szkodliwych dla naszego zdrowia wysoki poziom cholesterolu, wspomaga walkę z nadciśnieniem. Co więcej, równie korzystnie działa na skórę, perfekcyjnej ją nawilżając i wygładzając. Cera staje się jędrna i elastyczna. Doskonale redukuje widoczne zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowym. 
Stanowi on naturalną alternatywę dla lewatywy, powszechnie stosowany przy zatwardzeniach oraz niedrożnościach bądź zapaleniu jelit. 

Co zawiera w sobie olej z rokitnika? 

Olej z rokitnika bogaty jest we flawonoidy o działaniu przwciwutleniającym. Zawarte w oleju garbniki działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Związki fenolowe zawarte w preparacie ma działania dezynfekujące ran, otarć i wszelkich zaczerwień skórnych. Olejek bogaty jest w cenne witaminy A,B,C, K oraz D wspomagając ogólną odporność organizmu. Zawiera także kwasy omega - 3 oraz kwasy omega - 6 co ma zbawienny wpływ na poziom cholesterolu w naszym organizmie. 
Popularnie olejek nazywany jest źródłem młodości. Sekret tkwi w zawartości fitosteroli, które doskonale rozprawiają się z wolnymi rodnikami. Nic więc dziwnego, że kobiety powszechnie cenią jego dobroczynne działanie.

Przeciwskazania

Oleju z rokitnika powinny unikać osoby które cierpią na kamicę żółciową, zapalenie pęcherzyka żółciowego, jak również mające problemu z narządem wątroby bądź trzustki. 
Olej z rokitnika to doskonała forma wsparcia własnego organizmu. Wiele dotychczasowych osób, które zdecydowało się na stosowanie oleju, cieszy się życiem najwyżej jakości, nie pamiętając o danych problemach. Przekonaj się osobiście. Do dzieła!. 
 
 

Najczęściej zadawane pytania


W jakich schorzeniach może pomóc rokitnik?

Można wykorzystywać go zapobiegawczo, jako cenne źródło witaminy C, wspiera również leczenie w przypadku chorób, w których organizm potrzebuje większej ilości witaminy C. W związku z tym poleca się go w czasie przeziębień, grypy, chorób przebiegających z gorączką wywołane przez bakterie lub wirusy. Ponadto zaleca się go w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przy biegunkach, przy stanach zapalnych różnych narządów, przy krwawieniach małych naczyń, czy przy zwyrodnieniach stawów.

Czy olej z rokitnika może pomóc na włosy, skórę i paznokcie?

Z całą pewnością tak. W oleju z rokitnika znajdują się bardzo duże ilości witamin (A,B,C, K), tokoferoli, karotenów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, mikroelementów (żelaza, krzemu, magnezu). Wpływają one na cały organizm odżywczo oraz pobudzają do go regeneracji. Co istotne można go stosować również zewnętrznie na rozmaite dolegliwości w obrębie błon śluzowych oraz skóry. Przeprowadzone dotychczas badania kliniczne wskazały, że olej z rokitnika wykazuje wysoką skuteczność w przypadku oparzeń, oparzeń słonecznych, odleżyn, nadżerek i zapaleniu pochwy i szyjki macicy, trudno gojących się ran.

Czy rokitnik można stosować przy problemach z sercem?

Zdaniem naukowców rokitnik może wzmacniać ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiegać utlenianiu się cholesterolu. Dzieje się to dzięki zawartych w nim substancjom aktywnym. Obecność witaminy C, tokoferoli oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że staje się on dobrym środkiem profilaktycznym oraz pomocniczym w leczeniu chorób układu krążenia, miażdżycy, sercowo-naczyniowych oraz przy problemach z sercem.

W jaki sposób stosuje się olej z rokitnika?

Jeśli wykorzystujemy go profilaktycznie to można przyjmować od 5 kropli do łyżeczki dziennie po posiłku. Olejem z rokitnika można również płukać usta, wówczas należy do szklanki ciepłej i przegotowanej wody dodać 5-10 kropli (płukankę stosuje się 2 razy na dzień). Ponadto stosuje się go również na skórę, jednak należy pamiętać, że ma on silne właściwości barwiące, w związku z czym przed nałożeniem należy przygotować 5% roztwór.

Ile kosztuje olej z rokitnika?

Ceny dostępnych w sklepach i aptekach olejów z rokitnika są bardzo różne. Wahają się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Najwięcej zapłacimy za ten przygotowany z pulpy owocowej, bo nawet 50 zł.


Podobne artykuły:


Wersja do druku