Obecnie nikogo nie dziwi widok czterdziestolatki, której twarz promienieje i jest wolna od zmarszczek. Wynika to ze stosowania różnych zabiegów medycyny estetycznej. Bardzo popularne jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej, dzięki czemu możliwe staje się wygładzenie skóry, pozbycie nawet głębokich bruzd.

Obecnie nikogo nie dziwi widok czterdziestolatki, której twarz promienieje i jest wolna od zmarszczek. Wynika to ze stosowania różnych zabiegów medycyny estetycznej. Bardzo popularne jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej, dzięki czemu możliwe staje się wygładzenie skóry, pozbycie nawet głębokich bruzd. Możliwości jest oczywiście zdecydowanie więcej, botoks ma szerokie zastosowanie także w medycynie. Za jego pomocą można pomóc osobom mającym zeza, zmagającym się z bruksizmem czy nawet z uporczywymi migrenami. Warto zainteresować się tym tematem, szczególnie jeśli ktoś planuje skorzystać z zabiegów odmładzających.

Fakty, a nie mity na temat botoksu

U jednych botox cieszy się ogromnym uznaniem, a wśród innych wzbudza wręcz niepokój. Powstało wiele mitów na temat toksyny botulinowej ze względu na to, że jest ona silną neurotoksyną. Jeśli ktoś zjadłby jad kiełbasiany, to rzeczywiście doszłoby do silnego zatrucia organizmu, co zagrażałoby nawet życiu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zabiegi z botoksem polegają na wstrzyknięciu go w skórę i to w niewielkim stężeniu, więc nie ma się czego obawiać. Nadal jednak powielane są mity, co wynika po prostu ze zwykłej niewiedzy. Zabiegi z wykorzystaniem botoksu wykonywane są w wielu miastach, przykładowo w Katowicach zabieg wykonywany jest w Vitalea.

Warto zaznaczyć, że botox jest obecnie zarejestrowany jako lek, a zabiegi z jego użyciem mogą być przeprowadzane wyłącznie przez lekarza lub na jego zlecenie przez przeszkoloną pielęgniarkę. Wstrzyknięty w skórę przyczynia się do zakłócenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Efektem tego jest spłycenie lub całkowite wygładzenie zmarszczek. Jeśli ktoś ma lwie zmarszczki, kurze łapki czy zmarszczki palacza, to może się ich skutecznie pozbyć właśnie dzięki jadowi kiełbasianemu. Zabiegi botoksem wykonuje się głównie na twarzy, ale za jego pomocą można zredukować zmarszczki na innych częściach ciała np. na szyi.

Co warto wiedzieć o zabiegach z wykorzystaniem botoksu?

Botoks kojarzy się głównie z zabiegami odmładzającymi, ale jako lek służy do leczenia różnych schorzeń, zaburzeń neurologicznych. Sięga się po niego w przypadku nadpotliwości pach, nadczynności pęcherza moczowego, bruksizmu. Niektóre osoby przez wiele lat męczą się z uporczywymi migrenami, w przypadku których nawet stosowanie tabletek przeciwbólowych jest nieskuteczne. Z pomocą przychodzi toksyna botulinowa, której skuteczność wynosi nawet 80%, co przynosi ogromną ulgę pacjentowi i zwiększa komfort jego codziennego życia. Zabiegi z botoksem wymagają doświadczenia i precyzji, przed ich wykonaniem trzeba wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Nie są one bolesne, nie wymagają zwykle nawet podania znieczulenia.

Botoks wykonuje się na czystej, zdezynfekowanej skórze, całość trwa zwykle nie więcej niż pół godziny i nie wymaga rekonwalescencji. Lekarz decyduje o tym, które miejsca mają zostać wstrzyknięta toksyna botulinowa i w jakiej ilości. Pierwsze efekty pojawiają się po kilku dniach i utrzymują do sześciu miesięcy. Jeśli mają zostać podtrzymane, to trzeba ponownie wykonać zabieg powtarzający. Z czasem częstotliwość podawania toksyny botulinowej będzie coraz mniejsza. Jeśli zabieg zostanie wykonany prawidłowo, to nie trzeba martwić się tym, że twarz będzie wyglądać sztucznie albo dojdzie do zmieniania jej rysów. Zaczerwienienia, drobne siniaki i dyskomfort w miejscu wkłucia to naturalne objawy, które znikają samoczynnie.


Najczęściej zadawane pytania


Jak działa botox na włosy?

Botox ma działanie odżywcze i regeneracyjne dla włosów. Zabiegi z jego wykorzystaniem stają się obecnie coraz bardziej popularne. Pozwala on na odbudowanie zniszczonej struktury włosa. Zasadniczo wykonuje się go u fryzjera, jednak są już również dostępne zestawy do przeprowadzenia takiego zabiegu domowymi sposobami.

Czy ostrzykiwanie botoxem pomaga na problem nadpotliwości?

Nadmierna potliwość jest dużym problemem estetycznym, jednocześnie bardzo wstydliwą dolegliwością. Osoby, u których nie sprawdzają się żadne popularne metody mogą skorzystać z ostrzykiwań botoxem. Wówczas toksyna sprawia że problem z potem znika na pewien czas całkowicie. Zabiegi jednak trzeba będzie powtarzać.

Jakie jest zastosowanie botoxu?

Botox jest powszechnie znany jako środek pomagający wygładzić skórę i pozbyć się zmarszczek. Jednak często nie zadajemy sobie sprawy z tego, że stosuje się go powszechnie nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w jej innych dziedzinach. Wykorzystuje się go w leczeniu zeza, migreny, nadreaktywnego pęcherza moczowego, nadmiernej potliwości, a także w neurologii.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania botoxu?

Zakazane jest stosowane botoxu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Odradza się go osobom z problemami krzepnięcia, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Przeciwwskazaniem będzie również nadwrażliwość na składniki preparatu, choroby i uszkodzenia skóry. Ponadto toksyna nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 12 roku życia (poza szczególnymi przypadkami), nie wolno korzystać z niej również w połączeniu z niektórymi lekami (rozkurczowymi, czy antybiotykami aminoglikozydowymi).

Jak dokładnie działa botox?

Poprzez wstrzyknięcie botoxu doprowadzamy do paraliżu mięśni twarzy. Dokładnie rzecz ujmując paraliżuje on przewodzenie impulsów nerwowych, które są odpowiedzialne za pojawianie się zmarszczek, dzięki temu skóra się wygładza, a zmarszczki przestają być widoczne.


Podobne artykuły:


Wersja do druku