Czujesz, że nie radzisz sobie z sytuacją, w której się znajdujesz? Nie możesz pogodzić się z pewnymi zmianami, nie potrafisz się cieszyć jak kiedyś? W tych i innych sytuacjach pomoże Ci wykwalifikowany psycholog.

Kiedy warto szukać pomocy u psychologa?

Psycholog jest specjalistą, który posiada wiedzę z zakresu procesów psychicznych, zachodzących w ludzkim umyśle. Kierunkowe studia wyższe, pozwalają na stawianie diagnoz oraz leczenie osób zmagających się z zaburzeniami psychologicznymi. Specjalista tego rodzaju udziela porad, przeprowadza testy, wystawia opinie, orzeczenia, a przede wszystkim pomaga uporać się z problemami, które na co dzień utrudniają funkcjonowanie.

Pierwsze kroki do psychologa skieruj wówczas, gdy czujesz, że nie radzisz sobie z pewnymi problemami, tracisz kontrolę nad swoim zachowaniem, nie jesteś w stanie znaleźć poczucia szczęścia, nie potrafisz odnaleźć się w nowej sytuacji, pogodzić ze stratą.

Aby uzyskać właściwą pomoc, najlepiej wybierz psychologa, którego specjalnością są takie problemy, jak Twój. Dowiedz się, który psycholog z Warszawy jest przede wszystkim psychologiem dziecięcym, psychologiem dla młodzieży, sportowców czy par.

W gabinecie terapeutycznym otrzymasz wsparcie w walce z takimi zaburzeniami jak: depresja, zaburzenia lękowe, nerwica, trudności adaptacyjne, zespół Aspergera, zaburzenia odżywiania, nadpobudliwość (ADHD), zaburzenia tikowe, moczenie nocne, ataki złości, trudności w nawiązywaniu relacji społecznych.

Gabinet psychologiczny to również najlepsze miejsce dla osób, które znalazły się w nowej sytuacji i trudno jest im się w niej odnaleźć.

Metody działań psychologa

Terapeuci dysponują wieloma sposobami pomocy. W niektórych przypadkach wystarczy porada, w innych  wymagana jest systematyczna praca z pacjentem. Dobry psycholog dobierze odpowiednią formę terapii w zależności od wieku pacjenta, jego problemu, zaangażowania oraz stopnia gotowości. Może ona mieć formę:

  • warsztatów psychologicznych– opierają się na pracy grupowej, złożonej z części teoretycznej i praktycznej. Wspólna wymiana doświadczeń, omawianie zachować działają bardzo rozwojowo.
  • treningów umiejętności społecznych – stosowane najczęściej w przypadku dzieci i młodzieży z problemami w nawiązywaniu relacji rówieśniczych. Proponowane są dzieciom z ADHD, nieśmiałym, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i innymi zaburzeniami zachowania.
  • psychoterapii dorosłych, dzieci i młodzieży –  spotkania przebiegają adekwatnie do wieku i potrzeb pacjenta. Najczęściej jest to metoda w nurcie poznawczo - behawioralnym, pozwalająca leczyć zaburzenia emocjonalne, problematyczne zachowania, stany lękowe itp. Głównym założeniem jest to, że za pomocą zmiany sposobu myślenia można wpływać na zmianę swojego nastroju i działań.
  • terapii małżeńskiej – stosowana w przypadku par przechodzących kryzys w związku lub pragnących poprawić swoje stosunki i jakość relacji.
  • terapii indywidualnych i grupowych – najpopularniejsze spotkania z terapeutą sam na sam uzupełniane mogą być przez sesje grupowe. Pozwalają one na zyskanie szerszej perspektywy i pewnego dystansu do swojego problemu.

Stacjonarna wizyta u psychologa, czy psycholog online?

Coraz chętniej wybieraną formą kontaktu jest zdalny. Posiadanie takiego wyboru jest ogromnie ważne i bywa podstawą do podjęcia leczenia. Jedni potrzebują spotkania twarzą w twarz w gabinecie, inni czują się bezpieczniej we własnym domowym zaciszu, bez konieczności opuszczania go.

Terapia online jest równie skuteczną formą pomocy, co stacjonarna, a nie wymaga dojazdu, co dodatkowo ogranicza koszty i wyklucza trudności logistyczne. Możesz umówić się do wybranego specjalisty bez ograniczania się do jakiegoś rejonu. Wybierz psychologa z dowolnego miejsca w Polsce.

Więcej na temat pomocy psychologicznej, znajdziesz w artykule na blogu psychologicznym Poradni Spokój w Głowie pod adresem Psycholog – jak może Ci pomóc?


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku