W maju 2020 roku cały świat obiegło zdjęcie sali szpitalnej z ponad stoma noworodkami czekającymi na swoich rodziców. Niemowlęta, urodzone przez surogatki, zostały na kilka miesięcy uwięzione na terenie Ukrainy z powodu lockdownu. Władze kraju i kliniki rozkładały ręce, a tragedia nowo narodzonych dzieci wywołała ogólnoświatową dyskusję na temat surogacji.

 


Jakub Korus dotarł do surogatek i rodzin adopcyjnych, a także rozmawiał z pośrednikami europejskiego podziemia surogacyjnego, chcąc przełamać tabu i zrozumieć, dlaczego ta kontrowersyjna dla wielu osób metoda może być ostatnią deską ratunku dla milionów ludzi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia 80 mln par dotkniętych jest czasowym lub stałym problemem bezdzietności. W Polsce nawet 1,5 mln związków nie może począć dziecka. Dla wielu z nich surogacja jest jedynym rozwiązaniem.

Magda ma 43 lata. Razem ze swoim mężem Gabrielem mieszka w Hiszpanii. Od dawna starają się o dziecko. Surogacja jest ich ostatnią szansą na pełną rodzinę.

Polina ma 27 lat, męża i dwoje dzieci. Na zostanie surogatką zdecydowała się mimo wątpliwości partnera, po to aby utrzymać rodzinę i zapewnić dzieciom edukację.

Malutką Bridget urodziła matka zastępcza, imigrantka z rejonu Doniecka. Para Amerykanów zrezygnowała z adopcji, gdy dowiedziała się o nieuleczalnej chorobie dziewczynki. Dziecko pozostawiono w szpitalu.

 

Jakub Korus zabiera nas w podróż po świecie, który dotąd ukryty był za barierą wstydu i społecznego tabu. Nikt wcześniej nie zdołał odsłonić przed nami prawdy o surogacyjnym biznesie. Tym wstrząsającym reportażem autor otwiera nam oczy i krzyczy: zróbmy coś, bo piekło dzieje się tuż obok nas.
Janusz Schwertner
 

 

Wstrząsająca opowieść o tym, jak ciało kobiety staje się przedmiotem. Bolało mnie wszystko, kiedy czytałam, jak traktuje się surogatki. Bardzo ważny głos w dyskusji o szacunku, przekraczaniu etycznych granic i poszanowaniu praw człowieka.
Justyna Dżbik-Kluge

 

Trudno uwierzyć w historie opisane przez Jakuba Korusa, a jednak wszystko jest tu prawdą. Taką, która zapiera dech. To jedna z najważniejszych książek reporterskich, jakie ostatnio czytałam.
Magdalena Grzebałkowska


Najczęściej zadawane pytania


Kim jest surogatka?

Surogatka jest osobą, która decyduje się na urodzenie dziecka parze, która z różnych powodów, w tym zdrowotnych, nie może go mieć. Jest to postrzegane jako usługa, w związku z czym otrzymuje ona stosowne wynagrodzenie. Do macicy kobiety wprowadzana jest komórka jajowa innej kobiety po zapłodnieniu, jej zadaniem jest donosić ciążę.

Czy skorzystanie z usług surogatki jest w Polsce legalne?

Polskie prawo nie określa jednoznacznie, czy surogacja, albo korzystanie z jej usług jest legalne.

Jakie wymogi powinna spełnić surogatka?

Rola takiej kobiety do przyjęcie zarodka, donoszenie ciąży i oddanie dziecka biologicznym rodzicom. Musi ona być w pełni zdrowa, nie mieć żadnych nałogów i posiadać przynajmniej jedno własne dziecko.

Surogatka - jak to się odbywa?

Od pary, która stara się w ten sposób o dziecko pobierana jest komórka jajowa i nasienie. Następnie dochodzi do zapłodnienia metodą in vitro. Taka komórka umieszczana jest w macicy surogatki. Niekiedy surogatki w ostatnich miesiącach ciąży przeprowadzają się do pary, których dziecko noszą, jeśli obie strony wyrażają taką wolę. Następnie dochodzi do porodu i przekazania dziecka. Jednak i to nie jest takie proste, gdyż Polskie prawo stanowi, że matką jest kobieta, która urodziła. Więc po porodzie podpisywany jest dokument, który daje możliwość adopcji ze wskazaniem. Surogatka zrzeka się praw i wskazuje konkretną parę jako rodziców. Oni muszą złożyć wniosek o przysposobienie dziecka, na decyzję sądu czeka się kilka tygodni.

Ile kosztuje surogatka?

W tej kwestii trudno mówić o cenników, gdyż kwota będzie różna niemal w każdym miejscu na świecie. W Polsce również nie jest to w żaden sposób uregulowane, ciężko też znaleźć jednoznaczne informacje. Jednak z całą pewnością będą to kwoty rzędu od kilkudziesięciu do nawet przeszło 100 tys. zł.


Podobne artykuły:


Wersja do druku