Rodzice zawsze dokładają wszelkich starań, aby ich dzieci miały do swojej dyspozycji wartościowe zabawki, które nie tylko zajmą ich czas, ale również przyczynią się do rozwoju motoryki lub wyobraźni. W żadnym dziecięcym pokoju nie powinno zabraknąć dobrej jakości klocków dla dzieci. Rodzice często jednak mają problem z ich wyborem, pomimo iż klocki dla dzieci są powszechnie dostępne w sklepach z zabawkami i nie tylko. Jak właściwie wybierać klocki dla dzieci?


Odpowiednio do wieku

Wybór konkretnego rodzaju klocków dla dzieci powinien być w szczególności dopasowany do ich wieku. Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku najmłodszych pociech, które chętnie biorą do ust wszelkie przedmioty, które znajdą się w zasięgu ich rączek. Ważne, aby klocki dla dzieci były dla nich przede wszystkim bezpieczne. Niemowlakom możemy zaproponować duże klocki w formie piramidki bądź sortera. Klocki dla roczniaków nie mogą być zbyt małe, w przeciwnym razie istnieje prawdopodobieństwo połknięcia ich bądź zakrztuszenia się nimi. Zaś dla dzieci w wieku przedszkolnym warto wybrać klocki edukacyjne, na przykład do nauki cyferek lub liter. Dzieci w tym wieku uwielbiają również budować, dlatego doskonałym rozwiązaniem będą klocki konstrukcyjne. Dla starszaków dobrze jest wybierać klocki magnetyczne - zabawa nimi to nie tylko przyjemność, ale również ćwiczenie zręczności i rozwijanie umiejętności motorycznych.

Dla świadomych ekologicznie

Z zakupu klocków dla dzieci bardzo często rezygnowali rodzice, którym nie jest obojętny los naszej planety. Na szczęście okazuje się, że klocki dla dzieci wcale nie muszą być wykonane z plastiku - równie dobrze można zaproponować najmłodszym klocki drewniane. Niektóre z nich mają kolor klasycznego drewna, inne zaś są wielobarwne. Klocki drewniane, tak samo jak i plastikowe, uprzyjemnią maluchom codzienną zabawę. Co więcej, z ich pomocą możemy od małego uświadamiać dzieci pod kątem ekologii i dbania o środowisko naturalne. 

Na każdą kieszeń

Nie jest tajemnicą, że rodzice przywiązują wagę nie tylko do konkretnego rodzaju klocków, ale również do ich ceny. Z zasady nie kupujemy dzieciom najdroższych zabawek, jednak z drugiej strony zwracamy uwagę na ich dobrą jakość wykonania. Warto mieć świadomość, że klocki dla dzieci wcale nie kosztują dużo - wystarczy zaledwie kilkanaście złotych, aby kupić najprostszy zestaw klocków. Klocki mogą stanowić również doskonały prezent dla naszych pociech, na przykład na urodziny czy na święta, gdy mamy nieco większy budżet do zadysponowania. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku