Normobaria cieszy się coraz to większą popularnością, a ludzie wskazują na jej zdrowotne właściwości. Komora normobaryczna wpływa między innymi na układ sercowo-naczyniowy czy redukuje stres. Pomieszczenie ciśnieniowe Normo Life wpływa też na długowieczność, opóźniając procesy starzenia. Jakie są inne właściwości komór normobarycznych i jak one w ogóle działają? 


Szerokie zastosowanie komór 

Komory normobaryczne stosowane są w wielu szpitalach i specjalistycznych ośrodkach, gdzie celem jest leczenie nietypowych schorzeń. Przykładem mogą być problemy wynikającego z poparzenia ciała. Wizyta w pomieszczeniu ciśnieniowym Normo Life pozwala na znacznie lepsze dotlenienie komórek. Przyczynia się to do poprawny ogólnego stanu zdrowia i znacznie zmniejsza stany zapalne. Dzięki komorom przyspieszony znacznie jest też rozwój naczyń krwionośnych. Pomaga to na szybszą regenerację przy problemach skórnych. 

Komora dostarcza organizmowi duże ilości dwutlenku węgla, wodoru i tlenu. Dzięki temu pobudza się regenerację nabłonków. Związki oddziałują też regeneracyjnie na komórki skóry, które nazywa się fibroblastami. Mają one skłonność do zmniejszania swojej ilości wraz z wiekiem. To samo dotyczy kolagenu i elastyny, które po zastosowaniu normobarii znowu przyspieszają swoją produkcję. Mocno jest to zauważalne na skórze, która odzyskuje dawną jędrność i elastyczność. Wielką zaletą jest też wzrost aktywności osteoklastów i osteoblastów, które wpływają na pracę kości. Poprawia się też wydolność psychiczna, która wpływa na zapamiętywanie. 

Jak działa komora normombaryczna?

Komora normobaryczna może przypominać rodzaj wielkiej kapsuły. Składa się z zasadniczo z dwóch głównych pomieszczeń. Pierwsze jest przestrzenią docelową, gdzie utrzymuje się stałe ciśnienie na poziomie 1500 hektopaskali. Do tego miejsca prowadzi specjalna śluza o ciśnieniu 1000 hPa. Urządzenie zabezpieczone jest na trzy sposoby, żeby nie było problemu z nieplanowanymi nadwyżkami ilości barów. Najczęściej opiera się na specjalnym zaworze mechanicznym na dmuchawie. Jeden występuje również na włazie, a trzecim zabezpieczeniem jest specjalny mechanizm przerywający pracę. 

Warunki w komorze normobarycznej 

Warunki w komorze starają się być idealne dla poprawnej regeneracji pacjenta. Specjaliści uznali, że perfekcyjnymi warunkami jest ciśnienie na poziomie 1500 hPa. Poziom tlenu podnoszony jest o 40%, dwutlenku węgla o 2%, natomiast wodoru o 0,5%. Ta ostatnia wartość wydaje się stosunkowo mała, ale w zupełności wystarczy to do spowolnienia podziałów komórek człowieka. Skutecznie pozwala to też na redukcję wolnych rodników. Wszystkie te związki pozwalają na opóźnianie się procesu starzenia. 

Warunki w kapsule są alternatywą dla warunków atmosferycznych, które nie są idealne dla człowieka. Autoregeneracja ciała człowieka następuje znacznie szybciej przy wysokim ciśnieniu na zewnątrz. Komory normobaryczne to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie warunki są najbardziej zbliżone do perfekcji. Regularne wizyty o długości od 60 do 90 minut co kilka dni, co tydzień, a nawet co miesiąc pozwolą na znaczne opóźnienie procesu starzenia.


Najczęściej zadawane pytania


jakie są przeciwwskazania do korzystania z komory normobarycznej?

Pośród przeciwwskazań do sesji w komorze normobarycznej wymienia się: ostry katar, infekcje górnych dróg oddechowych, choroby zakaźne, zapalenie ucha, drgawki, nieleczoną odmę opłucnową, rozedmę płuc, rozrusznik serca, zapalenie zatok, zapalenie nerwu wzrokowego, przebyty zabieg operacyjny płuc lub kości skroniowej, klaustrofobia, nadmierne wyczerpanie organizmu, uszkodzenie błony bębenkowej.

O czym należy pamiętać wchodząc do komory?

Istnieją określone ograniczenia dla osób wchodzących do komory normobarycznej. Przede wszystkim do środka nie mogą być wprowadzane zwierzęta, ani wnoszone urządzenia elektroniczne, ponadto obowiązuje całkowity zakaz palenia.

Jakie rezultaty dają sesje w komorze normobarycznej?

Terapia z wykorzystaniem podwyższonego ciśnienia pozwala na: ograniczenie stanów zapalnych w organizmie, poprawia dotlenienie komórek, pobudza regenerację nabłonków, przyspiesza rozwój nowych naczyń krwionośnych, pobudza produkcję kolagenu i elastyny, spowalnia procesy starzenia się organizmu, ogranicza obrzęk uszkodzonych tkanek, poprawia krążenie krwi, poprawia wydolność psychiczną i fizyczna organizmu.

Komu poleca się normobarmię?

Komora jest doskonałym rozwiązaniem po przeszczepach, poparzeniach, zakażeniach tkanek miękkich czy kontuzjach. Ponadto sprawdza się w regeneracji organizmu po operacjach, zawałach czy udarach. Może być również wykorzystywana w terapii niektórych problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema, pokrzywka czy łuszczyca. Zaskoczeniem może być stosowanie normobarmii w terapii autyzmu, ADHD, Alzhaimera, Parkinsona. Pozytywne efekty odnotowano również u pacjentów z cukrzycą, alergią, boreliozą czy stwardnieniem rozsianym. Będzie ona wsparciem dla osób, które mają trudności ze snem, borykają się z depresją, nadmiernym przemęczeniem i silnym narażeniem na stres.

Czy normobarmia powoduje skutki uboczne?

Korzystanie z komory normobarycznej uznawane jest za bezpieczne i zdrowe. Sesje można przedłużać i nie będzie to powodowało żadnych negatywnych skutków dla organizmu. Już po kilku sesjach wyraźnie odczujemy rezultaty zabiegów. Jeśli chcemy korzystać z normobarmii, to koniecznie zweryfikujmy ze specjalistą, czy nie występują u nas żadne przeciwwskazania do jej wykonywania.


Podobne artykuły:


Wersja do druku