Pierwsze urodziny dziecka to moment szczególnie ważny dla rodziców. Maluch przestaje być postrzegany jako niemowlę, często zaczyna już samodzielnie chodzić i poznawać świat bez pomocy dorosłych. To dobry moment na rozwijanie jego zainteresowań, rozbudzenie ciekawości i chęci do nauki. Pierwsze urodziny zazwyczaj wiążą się z duża imprezą i mnóstwem prezentów. Jaki wybrać prezent na roczek dla dziewczynki?


Jak roczne dziecko poznaje świat?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ale finalnie nabywa umiejętności potrzebnych w dalszych latach swojego życia. Roczne dziecko zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, ze ma wpływ na otoczenie, zauważa zależność przyczynowo - skutkową, komunikuje się z otoczeniem, wykonuje polecenia. Za pomocą obserwacji, słuchania i dotykania różnych przedmiotów, cały czas uczy się nowych rzeczy. Warto wspomagać rozwój dziecka na różne sposoby. 

Zabawki wspomagające rozwój rocznego dziecka

Zabawki są bardzo dobrym pomysłem jako prezent na roczek dla dziewczynki. Odpowiednio dobrane, rozwijają zdolności manualne, pobudzają kreatywność i wspomagają koncentrację. Niezastąpione są różnego rodzaju sortery - wkładając elementy w odpowiednie miejsca, dziecko musi się skupić i zastanowić. Na rozwój rączki dobrze wpłyną również zabawki z elementami do przesuwania np. kostki motoryczne, czy kulodrom z kolorowymi kulkami. Tradycyjną i prostą zabawką, którą uwielbiają nie tylko dziewczynki są klocki. Dziecko z radością i satysfakcją może zbudować swoją pierwsza wieżę i z równie wielką radością przewrócić ją. Dużo małych dzieci lubi muzykę i często słucha swoich ulubionych piosenek. Dzięki odpowiednim zabawkom maluch może sam tworzyć dźwięki, uderzając w cymbałki lub małe pianinko.

Dziecko rozwija się nie tylko poprzez naukę, ale również aktywność fizyczną. Odpowiednim prezentem na roczek dla dziewczynki może być kolorowy jeździk w pastelowych lub żywych kolorach. To pojazd uwielbiany przez dzieci. Gdy dziecko jeszcze nie potrafi chodzić, ale bardzo chce się samo przemieszczać w pozycji stojącej, warto kupić chodzik (pchacz). Dzięki niemu maluch porusza się samodzielnie, a w skrytce może przewozić swoje zabawki. Dzieci szybko rosną, dlatego dobrze jest pomyśleć o prezencie, który zmienia swoje funkcje w zależności od umiejętności dziecka. Świetnym rozwiązaniem jest rowerek, który dzięki możliwości składania pedałów i wyjęcia podstawki pod nóżki dziecka, najpierw jest pchaczem dla rodziców, a z biegiem czasu stanie się pojazdem do samodzielnej jazdy dla dziecka. Maluchy zazwyczaj są zafascynowane możliwością samodzielnego poruszania się. Do chodzenia zachęcają również zabawki, które można ciągnąc za sobą, np. w formie ślicznego, pluszowego pieska na kółkach.

Pluszaki są zawsze dobrym prezentem. Dziewczynki uwielbiają je tulić, często wybierają sobie ukochanego, który towarzyszy im wszędzie. Może to być pluszowy miś, ale równie dobrze sprawdzi się miękka, szmaciana lalka z którą można spać. Traktowana na początku, jako przytulanka, później posłuży do odgrywania scenek i zabawy, np. w dom.

Wybierając prezenty na roczek dla dziewczynki, należy pamiętać nie tylko o tym, by były one ładne, kolorowe i ciekawe, ale przede wszystkim bezpieczne, wykonane z dobrych materiałów, z odpowiednimi certyfikatami. Dobrej jakości zabawki są gwarancją długiej zabawy.


Najczęściej zadawane pytania


Czy muszę organizować huczną imprezę na pierwsze urodziny dziecka?

Oczywiście, że nie i nikt Ciebie jako rodzica nie może do tego zmusić. Mimo wszystko w tym dniu najważniejsze ma być dziecko, które już rok jest z nami na świecie. Utarło się jednak, że roczek organizuje się dość hucznie i większość osób z tego nie rezygnuje. To okazja na ciekawe prezenty, a może dodatkowe wyposażenie niezbędne przy rozwijającym się dziecku. Z pewnością pozostaną również piękne zdjęcia i wspomnienia.

Co na roczek może podarować chrzestna?

Pierwsze urodziny wydają się wyjątkowo istotne, więc właśnie szczególnie chrzestni zastanawiają się nad odpowiednimi prezentami. Powinniśmy jednak pamiętać, że jest to święto dziecka, a czasem największą radość sprawiają mu drobiazgi i zabawki, które wydają się niepozorne. Wiele oczywiście zależy od rodziców, jednak przyglądając się tradycyjnej roli chrzestnych, nie powinniśmy wymagać od nich przesadnych prezentów, a raczej docenić starania i brać pod uwagę ich możliwości finansowe. Z pewnością warto wybrać coś co będzie pamiątką na lata lub zdecydować się na coś praktycznego.

Czy zabawki edukacyjne sprawdzą się na roczek?

Dziecko, gdy kończy rok jest ciekawe świata i chętnie poznaje go wszystkimi zmysłami. Z pewnością zabawki edukacyjne dobrane do wieku i zainteresowań będą więc doskonałym wyborem.

Jakie dekoracje wybrać na pierwsze urodziny dziewczynki?

Zaglądając do sieci możemy stwierdzić, że obowiązkowa jest duża cyfra "1" wypełniona helem. Balony tematyczne, różowe, girlandy, dekoracje na stół. Wszystko będzie się pięknie prezentować na zdjęciach i od razu wskaże nam później, z jakiej uroczystości oglądamy fotografie po latach.

Impreza dla rodziny czy dla znajomych i dzieci?

Roczek bardzo często odbywał się w gronie rodziny, jednak musimy brać pod uwagę, że zwyczaje się zmieniają. Dziś to, kogo zaprosimy zależy jedynie od nas. Czasem organizuje się dwie uroczystości, osobno dla rodziny, a osobno dla znajomych i dzieci, bo zwyczajnie w jednym terminie w mieszkaniu nie zmieszczą nam się wszyscy goście.


Podobne artykuły:


Wersja do druku