Korzystanie z instrumentów muzycznych jest bardzo przyjemne i sprawia użytkownikom wiele radości. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się kalimba, której szeroka grupa początkujących muzyków do tej pory nie zna. Co to jest kalimba? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu instrumentu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy w wszystkich zainteresowanych czytelników.

 


Co to jest kalimba?

Kalimba to instrument, który charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Jego budowa opiera się na drewnianej podstawie i metalowych blaszkach, które powszechnie znane są jako rezonatory wysokości dźwięku. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowany instrument. Gra się na nim kciukami, po wcześniejszym trzymaniu instrumentu oburącz. W zależności od tego, jak duże są instrumenty, kalimby wyposażone są w różną ilość rezonatorów. Co ciekawe, ich liczba, a także rodzaj determinuje, jakie melodyczne możliwości będzie posiadała konstrukcja. Melodie brzmią niekiedy jak pozytywka- są bardzo przyjemne do odsłuchu. Kalimba przez wielu znana jest również jako zanza, mbira i canca. Jest to instrument, który został wymyślony w Afryce. To właśnie z tamtymi regionami i grupami etnicznymi kojarzy się kalimba. W dzisiejszych czasach jest ona wykorzystywana do wielu różnych gatunków muzycznych.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu instrumentu?

Nie bez przyczyny kalimba cieszy się coraz większą popularnością. Urządzenie to charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i stosunkowo niską wagą. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które w znanym stopniu ułatwią nam proces związany z zakupem nowego instrumentu. Przede wszystkim ogromne znaczenie ma jakość dźwięku. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, dlatego warto sprawdzić to chwilę przed zakupem. Nie bez znaczenia jest kwestia rozmiaru blaszek. Im są one szersze, tym łatwiejsza okazuje się gra. Co to oznacza w praktyce? Specjaliści zalecają, aby kalimba posiadała blaszki przynajmniej 9 mm- minimalizuje to ryzyko wystąpienia ewentualnej kontuzji. Kolejnym kluczowym parametrem jest wielkość instrumentu. Element ten ma bezpośredni wpływ na komfort związany z graniem na instrumencie. Dlatego też idealny rozmiar ma duże znaczenie. Warto wcześniej wybrać się do sklepu muzycznego, aby samemu sprawdzić, jakie rozwiązanie będzie najbardziej optymalne. Kalimba powinna być również atrakcyjna pod względem finansowym, nie zapominając przy tym o wysokiej jakości brzmienia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku