Bakteryjne zapalenie gardła występuje znacznie rzadziej niż wirusowa infekcja gardła, w dodatku daje nieco inne objawy i inne jest podejście do jego leczenia. Przede wszystkim nie da się wyleczyć bakteryjnego zapalenia gardła bez antybiotyku, a skoro potrzebny jest antybiotyk, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, która przy infekcjach wirusowych nie zawsze jest konieczna. Dowiedz się, jakie są objawy zapalenia gardła o bakteryjnym podłożu i jak je leczyć.

Bakteryjne zapalenie gardła – przyczyny

Bakterie powodują od 5% do 10% wszystkich przypadków stanów zapalnych gardła i migdałków u osób dorosłych, cała reszta jest wywoływana głównie przez wirusy. U dzieci bakterie są odpowiedzialne za 15-30% zakażeń.

Bakteryjne zapalenie gardła najczęściej wywoływane jest przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A, czyli Streptococcus pyogenes. Do części zachorowań przyczyniają się paciorkowce grupy C i G. Infekcje przenoszą się drogą kropelkową, z człowieka na człowieka. Zatem wystarczy bliski kontakt z osobą chorą na anginę bakteryjną, by się zarazić.

Objawy bakteryjnego zapalenia gardła

Typowymi objawami bakteryjnego zapalenia gardła są:

  • silny ból gardła utrudniający przełykanie,
  • bardzo wysoka gorączka (powyżej 39 stopni Celsjusza),
  • nudności, wymioty oraz ból brzucha,
  • zaczerwienienie i obrzęk migdałków,
  • nalot na migdałkach,
  • powiększone węzły chłonne podżuchwowe.

Objawy te utrzymują się zwykle 8-10 dni, czasem i dłużej.

Bakteryjne zapalenie gardła bez gorączki – czy to możliwe?

Gorączka jest jednym z najważniejszych objawów infekcji bakteryjnej gardła. Choroba może mieć jednak przebieg atypowy, co oznacza, że gorączka się nie pojawi. Zatem prawidłowa temperatura ciała wcale nie wyklucza bakteryjnego zapalenia gardła w szczególności wtedy, gdy pozostałe objawy są obecne. Postawienie diagnozy w takim przypadku najlepiej pozostawić lekarzowi.

Bakteryjne zapalenie gardła – jak leczyć?

Bakteryjna infekcja gardła wymaga podania antybiotyku, który zahamuje wzrost i podział bakterii. Antybiotykoterapia zmniejsza dolegliwości bólowe i objawy kliniczne zakażenia, jednocześnie skraca czas trwania choroby. Antybiotyki powinno się stosować podczas leczenia wszelkich zakażeń bakteryjnych. Zbagatelizowanie problemu i niepodjęcie leczenia albo niewłaściwy dobór terapii może stać się przyczyną groźnych powikłań takich jak ropień przestrzeni przygardłowej lub zagardłowej czy gorączka reumatyczna, których dzięki antybiotykoterapii można uniknąć.

Co oprócz antybiotyku?

Wsparcie dla antybiotykoterapii może stanowić Chlorchinaldin – lek antyseptyczny zawierający chlorochinaldol, czyli substancję czynną o potrójnym działaniu: przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwpierwotniakowym. Hamuje on rozwój infekcji jamy ustnej i gardła, działając przyczynowo na szerokie spektrum bakterii i grzybów. Pozwala to uniknąć stanu zapalnego, który jest przyczyną silnych dolegliwości bólowych.

Gdzie kupić Chlorchinaldin? Produkt dostępny jest bez recepty, dzięki czemu można kupić go stacjonarnie w aptece lub zamówić przez internet. Trzeba jednak pamiętać, że jest to lek, dlatego przed zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem albo farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu.

Bakteryjne zapalenie gardła w ciąży – co trzeba wiedzieć?

Ciąża to wyjątkowy czas, kiedy kobieta musi o siebie szczególnie zadbać. W przypadku chorób nie można brać wielu leków, po które sięgnęłoby się w normalnej sytuacji,  ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Na przyjmowanie antybiotyku zgodę musi wydać lekarz rodzinny, w razie wątpliwości formę leczenia zapalenia gardła warto jeszcze skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę. Przy bakteryjnym zapaleniu gardła w ciąży polecane są przede wszystkim naturalne metody leczenia jak jedzenie czosnku, picie naparów z imbiru, stosowanie płukanki wody z solą czy picie gorących herbat z dodatkiem soku malinowego lub miodu.

 


Najczęściej zadawane pytania


Czy antybiotyk jest konieczny przy bakteryjnym zapaleniu gardła?

Antybiotyki są jedyną skuteczną metodą leczenia infekcji o podłożu bakteryjnym. Powinny być dobrze dobierana na podstawie wymazu np. z gardła, jednak nie zawsze się to praktykuje. Z pewnością nie jest wskazane ich nadużywanie, jednak tylko one skutecznie zabijają bakterie i w wielu sytuacjach są zwyczajnie wskazane.

Czy można stosować leki objawowe poza antybiotykiem?

Oczywiście wszelkie leki na ból gardła, które otrzymamy w aptece bez recepty mogą okazać się bardzo dużym wsparciem. Pamiętajmy, że przy infekcji bakteryjnej gardło będzie nas bardzo bolało, pojawi się osłabienie i ciężko będzie nam wstać z łóżka. W związku z tym łagodzenie dolegliwości bólowych, jest jak najbardziej wskazane.

Czy można stosować naturalne metody leczenia równolegle z antybiotykiem?

Chodzi oczywiście o czosnek, cebulę, sok z czarnego bzu, olej z czarnuszki i inne tego rodzaju specyfiki. często polecane są one w infekcjach wirusowych, dzięki czemu szybciej wracamy do zdrowia. Jeśli chcemy stosować je z antybiotykiem, to warto skonsultować konkretny produkt z lekarzem i upewnić się, że nie pojawi się szkodliwa dla naszego organizmu interakcja.

Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

W większości przypadków bakteryjnego zapalenia gardła występuje gorączka, duże osłabienie i silny ból gardła. Mogą pojawiać się również inne objawy, jeśli jednak kaszlemy, mamy silną gorączkę i czujemy osłabienie, to warto skonsultować się z lekarzem POZ, bo niezbędne może być wprowadzenie antybiotykoterapii.

Czy w bakteryjnym zapaleniu gardła zawsze występuje gorączka?

W większości przypadków tak. Można jednak spotkać się z przebiegiem atypowym, gdzie ta gorączka się nie pojawi, lub będzie bardzo niska. Pamiętajmy jednak, że jeśli inne dolegliwości są dokuczliwe, to niezbędna będzie nam pomoc lekarza.


Podobne artykuły:


Wersja do druku