Sprawność seksualna i satysfakcja ze zbliżenia intymnego partnerów są uwarunkowane wieloma czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Nad niektórymi z nich można przejąć kontrolę i świadomie, bez zażywania tabletek wspomagających erekcję czy zwiększających libido, poprawić jakość życia erotycznego.

Akcesoria i zabawki erotyczne

Gadżety erotyczne to grupa produktów stworzonych z myślą o uprzyjemnieniu, ale też urozmaiceniu stosunku seksualnego. Zadaniem akcesoriów zasilanych elektrycznie lub przeznaczonych do użytku manualnego jest nie tylko zwiększenie doznań obojga partnerów. Niektóre zabawki erotyczne mogą znaleźć również zastosowanie do intymnej stymulacji dla singli. Akcesoria stanowią ponadto ciekawy sposób na poznawanie swojego ciała i odkrywanie upodobań lub wyznaczanie granic przyjemności. 

W zależności od preferencji i potrzeb w asortymencie zabawek można znaleźć urządzenia do stymulacji zewnętrznej i wewnętrznej, a także analnej dla kobiet i mężczyzn. Wiele z nich oprócz dobroczynnego oddziaływania w sypialni korzystnie wpływa też na zdrowie użytkownika, pełniąc tym samym funkcję terapeutyczną. Kulki gejszy, wibratory lub różnego rodzaju stymulatory umieszczane w pochwie, na penisie czy w odbycie pobudzają mięśnie dna miednicy, wywołując skurcze ich włókien. W ten sposób przyczyniają się do poprawy właściwości fizycznych tzw. mięśni Kegla, których siła i elastyczność istotnie warunkuje jakość stosunku i zadowolenie obojga partnerów. Trening mięśni Kegla o charakterze biernym lub czynnym z wykorzystaniem zabawek wpływa na intensywność doznań erotycznych. Wszystko to m.in. poprzez nabycie zdolności kontroli nad osiąganiem orgazmu – świadomym przyspieszaniu jego osiągnięcia czy wydłużaniu lub skracaniu czasu jego trwania. Trening ten pozwala poza tym uzyskać głębszą penetrację.

Inne metody

Stres, złe nawyki żywieniowe i mało aktywny tryb życia wpływają nie tylko na zdrowie ogólne, ale również kondycję psychiczną i siły witalne, przez co mogą niekorzystnie oddziaływać na libido, atrakcyjność i sprawność seksualną. W walce o poprawę jakości zbliżeń intymnych warto wprowadzić zmiany zwłaszcza w diecie. Właściwa podaż antyoksydantów, kwasów tłuszczowych nienasyconych, białka i błonnika pozytywnie wpływa na procesy odpowiedzialne za krążenie i ciśnienie krwi, a także spermatogenezę i jakość endometrium. Jadłospis poleca się wzbogacić szczególnie o witaminy C, A, E i D oraz B9 i B12. 

Dieta powinna obejmować produkty naturalne, jak najmniej przetworzone, o niskiej zawartości soli, cukrów i trans izomerów. Lepiej ograniczyć ilość posiłków typu fast-food, smażonych i tłustych przekąsek oraz alkoholu. Pewność siebie w sypialni może pomóc odzyskać poza tym odpowiednia relaksacja. Regularna medytacja czy inne formy odpoczynku, w tym sport i aktywność rekreacyjna, sprzyjają uwolnieniu złych emocji i myśli. Stwarzają korzystne warunki do konstruktywnej realizacji codziennych zobowiązań. Wypoczęty i odprężony organizm lepiej radzi sobie także z bezsennością i pozwala na wydajniejszą pracę w dzień. Ponadto jest bardziej odporny na stres, ale i mniej podatny na różnorodne infekcje. Osiągnięcie poprawy sprawności seksualnej bez tabletek to proces wymagający zaangażowania na wielu poziomach życia, ale efekty są długotrwałe.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku