W obecnych czasach niemal każda kobieta farbuje włosy lub robiła to w przeszłości. Ze względu na wysokie ceny usług fryzjerskich coraz więcej kobiet decyduje się na zakup farby do włosów na własną rękę i wykonanie koloryzacji w zaciszu własnej łazienki. Dostępne na rynku produkty do profesjonalnej koloryzacji włosów nie różnią się od tych, których używają profesjonaliści w salonach fryzjerskich. Przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się, jak przygotować się do tego zabiegu i jak go prawidłowo wykonać.


Krok 1: odpowiednio się przygotuj

Jedną z najważniejszych kwestii jest zakup wysokiej jakości farby do włosów. Najlepiej w tym celu udać się do sklepu z zaopatrzeniem salonów fryzjerskich. Zrezygnuj z drogeryjnych farb, które nie tylko mocno osłabią kondycję Twoich włosów, ale także mogą negatywnie zaskoczyć Cię efektem końcowym. 
Jeżeli nie jesteś pewna co do koloru, przemyśl zakup tonera do włosów, dzięki czemu będziesz miała okazję się przekonać, jak wyglądasz i co najważniejsze jak się czujesz w nowym kolorze.
 
Już kilka dni przed planowanym farbowaniem zadbaj o ich kondycję, stosuj odżywki i maski, aby wzmocnić włosy przed zabiegiem. Przesuszone włosy mocniej chłoną farbę, co prowadzi do uzyskania ciemniejszego koloru niż zamierzony. W dniu koloryzacji wygospodaruj przynajmniej godzinę wolnego, aby podczas zabiegu nikt Ci nie przeszkadzał. Dokładnie zapoznaj się z instrukcją dołączoną przez producenta do farby do włosów i przygotuj włosy zgodnie z jego zaleceniami. Zwróć szczególną uwagę, na jakie włosy powinnaś nakładać farbę: mokre czy suche? Istotne są również proporcje, w jakich należy wymieszać farbę do włosów z aktywatorem.

Przygotuj: 

  • ręcznik
  • szampon o odczynie kwaśnym (zamykający łuski włosów)
  • pędzelek do nakładania farby
  • plastikową miseczkę
  • jednorazowe rękawiczki (najlepiej lateksowe)
Przed samym farbowaniem przebierz się w podniszczone ubrania, których nie będzie Ci szkoda, jeśli poplamią się farbą. Pamiętaj też o dokładnym rozczesaniu włosów, co nie tylko ułatwi Ci nakładanie farby, ale usunie nadmiar środków do stylizacji, które mogłyby stanowić barierę dla farby.

Krok 2: wykonaj profesjonalną koloryzację we własnym domu

Ramiona przykryj ręcznikiem i dokładnie wymieszaj farbę z oksydantem w proporcjach wskazanych przez producenta aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Pamiętaj, że farba się utlenia i powinna to robić na włosach, dlatego przygotuj tylko tyle mieszanki koloryzującej, ile potrzebujesz. Zdecydowanie mniej farby potrzebujesz na wykonanie refleksów niż na koloryzację wszystkich włosów. W przypadku bardzo długich lub gęstych włosów lepiej szybko dorobić farbę niż od razu przygotowywać większą ilość na zapas.
Mieszankę farbującą nakładaj przy użyciu pędzelka, zaczynając od tyłu głowy, ponieważ tam włosów jest najwięcej. Jeżeli jest to Twoja kolejna koloryzacja i na włosach widoczny jest odrost, zaaplikuj farbę najpierw na odrosty i dopiero po kilkunastu minutach przeciągnij mieszankę na całą długość włosów. 
Upewnij się, że farba równomiernie pokrywa wszystkie włosy. W przypadku blondów bardzo ważny jest również dopływ powietrza, dlatego staraj się nie przylizywać włosów do głowy. Odczekaj wskazany przez producenta czas i przejdź do kolejnego kroku.

Krok 3: spłucz mieszankę i zadbaj o włosy po zabiegu

Po wskazanym przez producenta farby czasie należy ją spłukać z włosów. Na początku zwilż delikatnie głowę i pomasuj włosy (dokładnie tak samo, jak robisz to podczas mycia). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że farba dokładnie pokryła wszystkie włosy a efekt końcowy będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Po dokładnym usunięciu produktu z włosów umyj je szamponem zakwaszającym, a następnie osusz delikatnie ręcznikiem i zaaplikuj odżywkę przeznaczoną do włosów po farbowaniu. 
Pozostało jedynie wysuszyć włosy i cieszyć się nowym, zjawiskowym kolorem. Jesteś teraz żywym przykładem na to, że wybór farby do włosów wysokiej jakości jest najlepszym z możliwych!

Najczęściej zadawane pytania


Ile trwa farbowanie włosów?

Zabieg farbowania włosów pochłania co najmniej półtorej godziny. Warto pamiętać, że chodzi tu o nałożenie jednego koloru na całe włosy. Podobną ilość czasu poświęcimy w domu, jak i decydując się na skorzystanie z pomocy profesjonalnego fryzjera.

Ile trzymać farbę na włosach?

W przypadku profesjonalnych farb do włosów zwykle muszą one pozostać na głowie 20-35 minut od nałożenia. Z kolei farby z drogerii najczęściej trzyma się około 45 minut. Jednak uzależnione jest to od tego, na jaką farbę dokładnie się zdecydujemy. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem farbowania zapoznajmy się z ulotką.

Jak dobrać odpowiednią ilość farby?

Jeśli chcemy samodzielnie zafarbować włosy w domu, to znaczenie będzie miała długość naszych włosów. Posiadaczki długich i gęstych pukli, muszą liczyć się z koniecznością zakupu dwóch opakowań. W przeciwnym razie w czasie farbowania może nam zwyczajnie zabraknąć farby, a konsekwencją będzie nierówna koloryzacja, czego z pewnością wolimy uniknąć.

Czy przed koloryzacją przeprowadzić próbę alergiczną?

Większość osób pomija tę konieczność. Jednak farby do włosów mogą wywołać poważną reakcję alergiczną, zaczerwienienia i podrażnienia. Jeśli już przy poprzednich farbowaniach czuliśmy jakiś dyskomfort, to szczególnie wybierając nową farbę warto rozpocząć od próby alergicznej, np. niewielka ilość farby nałożona za ucho w niewidocznym miejscu. Jeśli w ciągu 48 godzin nic się w tej lokalizacji nie pojawi na skórze, to możemy farbować.

Jak dobrać odcień farby?

Może to być dość kłopotliwe. Nasze włosy mogą mieć inny odcień u nasady, a inny na całej długości. To co widzimy w próbnikach lub na zdjęciach na opakowaniach, nie zawsze odpowiada temu, co uzyskamy ostatecznie. Dlatego określmy, jaki mamy bazowy kolor włosów i co chcemy uzyskać. Czasem przydatne może okazać się tu wsparcie profesjonalisty, jednak przy domowej koloryzacji często pozostaje nam improwizacja i oczekiwanie na efekty.


Podobne artykuły:


Wersja do druku