Czasami zdarza się tak, że nasi bliscy ze względu na chorobę lub podeszły wiek, potrzebują dużego wsparcia i opieki. Mimo najszczerszych chęci rodziny, nie zawsze jest ona w stanie zapewnić swoim bliskim to, czego potrzebują. Czasami też nie posiada specjalistycznej wiedzy jak to zrobić. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można zorganizować opiekę dla chorego i zapewnić mu szybszy powrót do zdrowia lub poprawę samopoczucia.

Czym jest opieka długoterminowa?

Opieka długoterminowa to rodzaj pomocy, który otrzymuje pacjent obłożnie chory, który nie musi przebywać w szpitalu, jednak w warunkach domowych również nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Taka osoba może być w dowolnym wieku i posiadać różne schorzenia. Może to być na przykład pacjent, który potrzebuje wsparcia po przebytym zabiegu lub ma problemy z samodzielnym poruszaniem się. Jak wskazuje nazwa opieka długoterminowa musi być dostarczana choremu regularnie, przez dłuższy określony czas lub w niektórych przypadkach nawet do końca życia pacjenta.

Co obejmuje opieka długoterminowa

Pod pojęciem opieki długoterminowej może kryć się tak naprawdę wszystko. To, jaką formę przyjmie pomoc, zależy od stanu chorego oraz czynności, przy których potrzebuje wsparcia. Osoba, która zajmuje się pacjentem może pomagać zarówno w wykonywaniu codziennych czynności (mycie się, ubieranie, spożywanie posiłków), jak i bardziej doraźnych, które polegają np. na zrobieniu zakupów lub przetransportowaniu gdzieś chorego. Czasem jedyną formą pomocy, jakiej wymaga pacjent to ciągła potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem. Wpływa to na lepsze samopoczucie, co z kolei przekłada się na zdrowie fizyczne.

Kto zajmuje się chorym?

Osobą, która potrzebuje wsparcia najczęściej zajmuje się pielęgniarka, która została specjalnie przeszkolona do tego typu opieki. Doświadczone pielęgniarki, które pracują z pacjentami przez dłuższy czas, to przede wszystkim osoby o ogromnej wiedzy medycznej, ale także cierpliwości, empatii oraz umiejętności łatwego nawiązywania kontaktów z drugim człowiekiem. Pielęgniarki, które zajmują się opieką długoterminową cechują się także dużą odpornością na stres oraz są w stanie rozmawiać z bliskimi chorego o możliwych trudnościach czy problemach.

Jak wygląda opieka długoterminowa?

To, w jaki sposób realizowana jest opieka długoterminowa zależy od stanu pacjenta oraz sposobu pomocy ze strony osoby wykwalifikowanej. Na samym początku o stanie zdrowia osoby chorej decyduje lekarz i to on może wskazać na potrzebę zatrudnienia pielęgniarki do pomocy przy osobie chorej. Opieka długoterminowa może być zarówno publiczna jak i prywatna. W obu przypadkach, pielęgniarka co miesiąc dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta w ramach domowej karty ceny, którą wypełnia się na podstawie skali Barthel.

To, ile czasu trzeba poświęcić na opiekę, zależne jest od stanu zdrowia osoby chorej. Niekiedy wystarczy, że pielęgniarka przywiezie odpowiednie leki i wykona potrzebne zabiegi. Czasami należy poświęcić więcej czasu i spędzić z pacjentem większość dnia. Z definicji jednak opieka długoterminowa odbywa się nie rzadziej niż 4 razy w tygodniu.

Źródło zdjęć: freepik.com

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku