Mądre, zdrowe odchudzanie pozwala nam nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów, ale również nauczyć się prawidłowych nawyków żywieniowych. Oto cztery rzeczy, o których warto pamiętać, będąc na diecie odchudzającej.

Pięć posiłków dziennie 

Osoby, które decydują się zrzucić zbędne kilogramy, często drastycznie ograniczają dzienną liczbę przyjmowanych kalorii, a tym samym liczbę spożywanych posiłków. Tymczasem dietetycy już od dawna mówią o tym, że kluczem do sukcesu jest regularność. Powinniśmy jeść trzy większe posiłki (śniadanie, obiad i kolację) oraz dwie małe przekąski (drugie śniadanie, podwieczorek). Nie możemy ograniczać się tylko do jednego czy dwóch posiłków dziennie, gdyż nasz organizm zacznie magazynować kalorie (a więc i energię) na "gorsze czasy". 

Wspomaganie odchudzania 

Obecnie coraz więcej osób stosuje leki wspomagające odchudzanie. Ich głównym zadaniem jest: 

  • przyspieszenie procesu spalania tkanki tłuszczowej, 
  • zahamowanie nadmiernego apetytu. 

Niektóre z preparatów łączą w sobie obie funkcje. Leki na odchudzanie okazują się być dobrym wyborem, gdy chcemy nieco pobudzić nasz organizm do tego, by spalał tkankę tłuszczową bądź też nie potrafimy poradzić sobie z nadmiernym apetytem (jest to bardzo trudne szczególnie na początku diety). Leki na odchudzanie zdecydowanie pomogą osobom, które dodatkowo stosują zasady zdrowego odżywiania, a także stawiają na częstą aktywność fizyczną. 

Każdy ruch wspomaga odchudzanie 

Powszechnie wiadomo, że aby schudnąć, należy nie tylko ograniczyć liczbę przyjmowanych kalorii, ale i więcej się ruszać. Niestety, czasami trudno znaleźć nam czas na codzienną aktywność fizyczną. Co więcej, osoby z nadwagą często wstydzą się chodzić na siłownię, na basen czy uprawiać jogging. Niemniej jednak warto pamiętać, że proces odchudzania wspomaga każda, nawet najmniejsza dawka ruchu. Wcale nie trzeba trenować wyczynowo, aby schudnąć. Wystarczy zamienić codzienne dojazdy do pracy na spacer - to samo warto praktykować w przypadku chęci zrobienia drobnych zakupów. Postarajmy się wygospodarować przynajmniej pół godziny dziennie na ruch - może być to spacer, krótka przebieżka, lecz równie dobrze taniec w domowym zaciszu. 

Diety (nie)monotonne 

Na co dzień zadbajmy o różnorodność naszych posiłków. Wiele mówi się o tym, że na diecie należy jeść: 

  • warzywa i owoce, 
  • chude mięso, 
  • produkty pełnoziarniste, 
  • chudy nabiał, 
  • zdrowe tłuszcze. 

Niemniej jednak nie dopuszczajmy do sytuacji, w której nasze posiłki codziennie wyglądają tak samo. W Internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na zdrowe, ale przede wszystkim smaczne dania.  


Najczęściej zadawane pytania


Czy sama dieta wystarczy, aby schudnąć?

Z pozoru może się wydawać, że tak, jednak jeśli nie wprowadzimy odpowiedniej dawki wysiłku fizycznego, to większe prawdopodobieństwo, że będziemy się mierzyć z efektem jo-jo. dlatego najlepiej znaleźć aktywność, która sprawia nam przyjemność i wykonywać ją równolegle z dietą.

Czy na diecie odchudzającej trzeba liczyć kalorie?

Skuteczna dieta odchudzająca powinna być odpowiednio zbilansowana, a przede wszystkim musi mieć odpowiednią kaloryczność, tak, abyśmy byli na deficycie kalorycznym i dzięki temu tracili na wadze, regularnie przez cały okres diety.

Co to jest deficyt kaloryczny?

Deficyt kaloryczny to ilość kalorii, jaką dostarczamy naszemu organizmowi w ciągu dnia na diecie odchudzającej. Dokładnie rzecz ujmując jest to ilość kalorii, jakiej normalnie potrzebuje nasz organizm - jego zapotrzebowanie - pomniejszone o około 200-300 kcal na dzień. W ten sposób możemy skutecznie tracić na wadze.

Czy ilość posiłków dziennie na diecie odchudzającej ma znaczenie?

Zwykle zakłada się, że powinno to być 5 posiłków dziennie. Oznacza to, że jemy co 2-3 godziny. W ten sposób nasz metabolizm nie spowalnia, a dodatkowo nie pojawia się uczucie silnego głodu, które skłania do sięgania po przekąski. Warto jednak wspomnieć, że obecnie, szczególnie w niektórych schorzeniach, także przy odchudzaniu, odchodzi się od sztywnej ilości posiłków. Niekiedy metodą prób i błędów dopasowuje się ich optymalną ilość dla danej osoby.

Czy leki na odchudzanie są wskazane?

Absolutnie takich produktów nie powinniśmy stosować na własną rękę. Część z nich, przy zbyt wysokich dawkach może być nawet toksyczna dla naszych organizmów. Nie jest to ani dobra, ani zdrowa metoda odchudzania. Jeśli jakiś specyfik zwrócił naszą uwagę to warto dowiedzieć się wiecej o jego działaniu i wpływie na organizm oraz skonsultować je z lekarzem.


Podobne artykuły:


Wersja do druku