Niestabilność stawu kolanowego wydaje się drobnym schorzeniem, ale w dłuższej perspektywie może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu.

Wiele osób po osiągnięciu wieku średniego i starości dotyka osteoporoza. Stawy, a zwłaszcza kolana, które przez długi czas wytrzymują nacisk całego ciała, nadal są poddawane niezliczonym ruchom. Ciągłe narażenie na obciążenia jest mocno wyniszczające, co skutkuje nieodwracalnymi chorobami zwyrodnieniowymi. Choroby stawu kolanowego nie są bynajmniej wyłączne dla osób w średnim i starszym wieku. Jeśli kolano zostanie przypadkowo uszkodzone, niewłaściwe obchodzenie się z nim może również spowodować problemy, które objawiają się niestabilnością.

Co to jest niestabilność kolana?

Niestabilność stawu kolanowego jest to zjawisko niewydolności stawów i więzadeł włącznie z nieprawidłowym zakresem ruchu. Schorzenie jest często spowodowane skręceniem stawu kolanowego i urazem powodującym naderwanie więzadeł kolanowych.

Kolano jest największym i najważniejszym obciążonym stawem w ludzkim ciele. Jego stabilność odpowiada za podstawę funkcji ruchowych kończyny dolnej. Jeżeli staw kolanowy nie działa prawidłowo, bezpośrednio wpływa to na zdolność organizmu do równowagi i doprowadza do zmian w linii sił ciała. Brak stabilności nie tylko spowoduje problemy z rzepką (zapalenie rzepki, starzenie się chrząstki rzepki, ostrogi kostne itp.), ale również obejmie inne pobliskie stawy, takie jak staw skokowy. Niestabilność stawu kolanowego doprowadza do uszkodzenia chrząstki stawowej poprzez tarcie, ponieważ zwiększa się lokalny zakres ruchu stawu, a to powoduje łatwe naciągnięcie i uszkodzenie okolicznych więzadeł i ścięgien. Stawy są zdeformowane, a nawet przestają pracować.

Jakie są objawy niestabilności kolana?

Jak więc odkryć problem niestabilności kolana? Należy skupić się na objawach, jakie występują w tym schorzeniu:

 • Najczęstszym objawem klinicznym jest ból zlokalizowany w tylnej części stawu kolanowego. Bolesność może nasilać się przy zbyt dużej aktywności, zwłaszcza podczas wchodzenia i schodzenia po schodach, wspinaczce lub długotrwałych ćwiczeniach rozciągających i prostujących staw kolanowy;
 • Podczas chodzenia rzepka wydaje się słaba, niestabilna, a czasem nawet wypada. Ten stan jest zwykle spowodowany osłabieniem mięśnia czworogłowego lub wysunięciem się zwichniętej rzepki z rowka międzykłykciowego uda;
 • Stan zapalny po intensywnej aktywności fizycznej;

Co powoduje niestabilność kolana?

Urazy oraz inne stany mogą powodować niestabilność w stawie kolanowym. Niektóre typowe przyczyny to:

 • Uszkodzenie więzadła kolanowego,
 • Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, które może wystąpić podczas uprawiania sportu,
 • Uraz więzadła krzyżowego tylnego, które często występuje w wypadkach komunikacyjnych,
 • Zerwanie więzadła pobocznego,
 • Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego,
 • Niestabilność rzepki, która może prowadzić do jej przemieszczenia. 

W chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego chrząstka stawu stopniowo zużywa się, powodując ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości. Ta przyczyna niestabilności stawu kolanowego występuje częściej u osób starszych.

Jak przeprowadza się leczenie niestabilności kolana?

Lekarz zdiagnozuje niestabilność kolana, jeśli staw kolanowy lub więzadła, które go podtrzymują, są zbyt luźne. Następnym krokiem jest ustalenie, czy uraz lub inny stan patologii stawu powoduje niestabilność. Podczas wizyty w Centrum Medycznym Medicum specjalista:

 • Wykona badanie fizykalne, aby ocenić ruch kolana i sprawdzić, czy nie słychać klikania lub innych dźwięków,
 • Omówi z pacjentem historię medyczną, w tym przebyte urazy,
 • Zleci wykonanie zdjęć rentgenowskich lub rezonansu magnetycznego, jeśli podejrzewa złamanie lub uszkodzenie więzadła, lub chrząstki.

Zabiegi na niestabilność kolana

Możliwości leczenia zależą od stopnia niestabilności stawu kolanowego. Jeśli występuje częściowe zerwanie więzadła, zazwyczaj można je leczyć bez operacji. Zabiegi niechirurgiczne obejmują:

 • Odpoczynek, zimny okład i podniesienie kończyny w celu zmniejszenia bólu i obrzęku,
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które mogą również zmniejszać ból i stan zapalny,
 • Stabilizację kolana poprzez zastosowanie ortezy wspierającej staw podczas gojenia,
 • Zabiegi fizjoterapii poprawiające siłę i mobilność struktur.

Jeśli uszkodzenie więzadła jest poważniejsze, może być konieczna operacja. Dowiedz się więcej o operacjach kolana, przechodząc bezpośrednio pod: https://www.cmmedicum.com/leczenie-operacyjne/chirurgia-kolana/ 

Specjaliści Centrum Medycznego Medicum oferują również szereg zabiegów na niestabilność kolana spowodowaną innymi schorzeniami. Do takich chorób należą:

 • Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, która może być często leczona za pomocą różnych opcji uśmierzana bólu;
 • Niestabilność rzepki, którą można leczyć, stosując zabieg manualny, pozwalający przywrócić rzepkę z powrotem na miejsce. Często robi się to za pomocą ortezy kolana lub fizjoterapii.

Kto jest zagrożony niestabilnością kolana?

Niestabilność stawu kolanowego często dotyka ludzi aktywnych, którzy intensywnie używają kolan, w tym:

 • Tancerzy,
 • Sportowców,
 • Pracowników fizycznych.

Jak przeprowadza się rehabilitację po leczeniu niestabilności kolana?

Rehabilitacja jest istotną częścią powrotu do zdrowia po wszystkich urazach kolana niezależnie od tego, czy wymagane było leczenie zachowawcze lub chirurgiczne. Jej głównym celem jest z jednej strony odzyskanie pełnej ruchomości stawu, a z drugiej wzmocnienie wszystkich mięśni biorących udział w dynamice ruchu. Dlatego każdy program rehabilitacji stawu kolanowego musi zawierać ćwiczenia, które obejmują ruchy prostowania, zginania i rotacji kolana oraz trening wzmacniający mięśnie ud i łydek. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu warto zachować ostrożność, skupiając się na odzyskaniu równowagi i koordynacji bez zbędnego obciążania kolana. Sesje ćwiczeń odbywają się u fizjoterapeuty, w ilości od dwóch do trzech tygodniowo przez sześć miesięcy. Każdego dnia należy zwracać większą uwagę na zdrowie swoich kolan. Podczas ćwiczeń wzmacniających warto dobrze chronić stawy, a jeżeli zostaną ponownie nadwyrężone, nie lekceważyć tego i skontaktować się z lekarzem. 

W przypadku wszelkich uszkodzeń stawu kolanowego zalecamy kontakt z Centrum Medycznym Medicum i postępowanie zgodnie z profesjonalnymi wskazówkami. Nasi specjaliści pomagają pacjentom szybko wyzdrowieć, aby uniknąć zaostrzenia objawów i wystąpienia innych komplikacji. Zapraszamy do kontaktu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku