Antybiotykoterapia niszczy złe bakterie, ale powoduje również osłabienie flory bakteryjnej jelit - wyjaławia ją z dobroczynnych bakterii probiotycznych. W jaki sposób ją wesprzeć, aby szybko wróciła do równowagi?. Podpowiadamy!

Dlaczego bakterie probiotyczne są nam potrzebne?

W naszych jelitach bytują zarówno dobre, jak i złe bakterie. Jednak zachowanie odpowiednich proporcji między nimi pomaga zachować odpowiedni balans. Przewaga bakterii probiotycznych pomaga utrzymać w ryzach drobnoustroje chorobotwórcze.

Niestety leczenie za pomocą antybiotyków osłabia florę bakteryjną jelit, powodując zmniejszenie liczebności dobroczynnych bakterii. Wtedy warto działać i wspomóc organizm od zewnątrz.

 

W jaki sposób wspomóc florę bakteryjną w trakcie antybiotykoterapii?

W pierwszej kolejności warto uzupełnić florę bakteryjną o dobre bakterie za pomocą diety. Warto zadbać o to, aby w naszym jadłospisie znalazły się produkty zawierające dobroczynne bakterie, czyli np. wszelkie kiszonki (kiszone ogórki, kiszona kapusta, kimchi, kombucha, kiszone buraki, kiszone cytryny itd.) czy fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurt, kefir, maślanka, zsiadłe mleko.

Warto pamiętać, że po antybiotykoterapii układ pokarmowy jest jeszcze bardzo wrażliwy i może gorzej reagować na niektóre produkty żywnościowe. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest też przyjmowanie zarówno w trakcie antybiotykoterapii, jak i po leczeniu antybiotykiem suplementów diety zawierających żywe kultury bakterii probiotycznych, np. Multilac.

Multilac Probiotyk pomaga uzupełnić dobroczynną florę bakteryjną jelit.

 

Jak działa Multilac – probiotyk przydatny w trakcie i po antybiotykoterapii

Multilac zawiera 9 starannie wyselekcjonowanych szczepów żywych kultury bakterii, m.in. Lactobacillus i Bifidobacterium. Probiotyki wieloszczepowe zwiększają szansę dopasowania się dobrych bakterii do indywidualnej flory jelitowej.

W skład preparatu wchodzą też prebiotyki (fruktooligosacharydy), które w układzie pokarmowym są wykorzystywane przez dobroczynne bakterie jako źródło pożywienia, co ułatwia im namnażanie i zasiedlanie ścian jelit. Szczepy bakterii w suplemencie diety Multilac chronione są innowacyjną technologią MURE, dzięki czemu w większej ilości docierają do jelit.

Połączenie żywych kultur bakterii oraz prebiotyku nosi nazwę synbiotyku Multilac synbiotyk uzupełnia florę bakteryjną jelit i zarazem dostarcza jej źródła energii w postaci węglowodanów złożonych.
 

Jak stosować probiotyk?

Multilac Synbiotyk warto zacząć przyjmować od razu po rozpoczęciu antybiotykoterapii i kontynuuować przez jeszcze kilka tygodni. Synbiotyk można też przyjmować w okresie jesienno-zimowym. Preparatu nie trzeba przechowywać w lodówce, wystarczy wziąć 1 kapsułkę dziennie, najlepiej na noc. Przed rozpoczęciem suplementacji, warto skonsultować się lekarzem lub farmaceutą i dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.


Najczęściej zadawane pytania


Czy zawsze, gdy jesteśmy chorzy konieczne jest przyjmowanie antybiotyku?

Warto pamiętać, że nie w każdej przypadłości musimy leczyć się antybiotykami. Są one skuteczne w leczeniu infekcji o podłożu bakteryjnym, jednak na wirusy nie działają. Jeśli więc będziemy jedynie przeziębieni, to lepszym wyjściem może okazać się wyleżenie choroby i uniknięcie antybiotyku. Istotne jest bowiem, aby ich nie nadużywać, bo niektóre bakterie z czasem wykształcają sobie na nie odporność i później pojawia się problem z leczeniem. Z pewnością jednak są to leki bardzo potrzebne.

Dlaczego antybiotyki powinno się przyjmować zawsze o tej samej godzinie?

Przyjmując antybiotyk co określony czas pozwalamy, żeby jego stężenie w naszym organizmie przez cały czas utrzymywało się na określonym poziomie. Jest to bardzo ważne dla skutecznego zwalczenia infekcji.

Czy w czasie antybiotykoterapii powinno się stosować specjalną dietę?

To zależy od tego, jak żywimy się na co dzień. Chodzi o to, że antybiotyki w pewnym stopniu osłabiają nasze organizmy i mogą powodować zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji. W związku z czym zdrowa i zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce oraz odpowiednie ilości wody pomoże nam szybciej wrócić do zdrowia.

Czy antybiotyk można przyjmować w czasie posiłku?

Niektóre antybiotyki źle reagują w kontakcie z żywnością i ich wchłanianie się może nie być na optymalnym i oczekiwanym poziomie. Dlatego warto dowiedzieć się u lekarza lub farmaceuty, jak najlepiej przyjmować dany lek. Niektóre zaleca się na godzinę przed posiłkiem, a inne dwie godziny po nim.

Czemu antybiotyku nie przyjmujemy jednocześnie z probiotykiem?

To bardzo ważna zasada. Lekarz zwykle zapisuje nam antybiotyk i zaleca stosowanie probiotyku. Ten otrzymamy w aptece. Jednak często popełniamy duży błąd i łykamy probiotyk razem z antybiotykiem. Tymczasem może on w taki sposób bardzo osłabiać działanie leku. Zaleca się więc, aby przerwa pomiędzy ich podawaniem wynosiła co najmniej dwie godziny.


Podobne artykuły:


Wersja do druku