Mroźne zimy, deszczowe i chłodne jesienie, kapryśne wiosny i nieprzewidywalne lata – polski klimat umiarkowany jest jedynie z nazwy. Spore różnice temperatur i nagłe zmiany pogody zdarzają się niezależnie od pory roku. Nie można o tym zapominać podczas budowy domu lub wymiany stolarki otworowej. Od tego, jakie okna wybierzemy, będzie bowiem zależał nasz komfort przez lata. Dziś podpowiadamy, na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę, aby nie przejmować się zmiennością aury, a przy okazji zaoszczędzić na ogrzewaniu i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Okna energooszczędne? Strzał w dziesiątkę niezależnie od sezonu

Wiekowe lub niepoprawnie zamontowane okna o niskich parametrach mogą być powodem ucieczki nawet 30% ciepła. O ile nie odczujemy tego latem, to sezon grzewczy może przynieść gorzkie rozczarowanie w postaci wysokich rachunków za energię. Dlatego wybierając nowe okna, warto zainwestować w te, które pozwolą zatrzymać w pomieszczeniach maksimum ciepła i zapewnią jak najlepszy komfort termiczny. Kluczowy w tym przypadku jest parametr Uw.

Współczynnik ten oznacza ilość ciepła, która ucieka przez metr kwadratowy okna, kiedy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku wynosi jeden stopień. Im niższa wartość, tym lepiej. Od 1 stycznia 2021 roku obowiązują przepisy zakładające między innymi, że współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie może przekroczyć 0,9 W/m2K. Ich celem jest ograniczanie strat energii oraz ogólna poprawę bilansu cieplnego domu.

- Nowelizacja WT2021 wpłynęła na zwiększenie świadomości konsumentów w kwestii okien energooszczędnych. Coraz więcej klientów traktuje zakup nowych okien jako inwestycję, a nie konieczny wydatek. Wybór odpowiedniej stolarki pozwala bowiem zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem budynku nawet o 40%. Wiedząc, jakie okna powinniśmy wybrać, mamy też realny wpływ na środowisko oraz jakość powietrza – mówi Ewa Zarychta, ekspert firmy OknoPlus.

Dzięki niskiemu współczynnikowi Uw polskie zimy i jesienie wcale nie będą takie straszne!

okna aluminiowe

Pozostałe parametry

Pamiętajmy, że na parametr przenikania ciepła nie jest jedynym wyznacznikiem, który zapewni nam komfort termiczny. Na ostateczny efekt wpływ mają również: Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby oraz Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej.

Niestety większość dni w Polsce nie należy do zbyt słonecznych, a przecież zadaniem okien jest również odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Dlatego bardzo duże znaczenie ma także parametr Lt, który informuje, ile światła „wpada” do środka domu lub mieszkania. Im wyższa wartość, tym lepiej – szyba wówczas zatrzymuje mniej światła oraz nie zniekształca go, co z pewnością przełoży się na lepsze samopoczucie domowników, a wnętrze rozbłyśnie jak jeszcze nigdy dotąd.

Jesiennej chandrze i szarości mówimy stanowcze nie!

Druga połowa roku to czas, kiedy stolarka może być narażona na intensywne i częste opady deszczu połączone z podmuchami porywistego wiatru. Dlatego zastanawiając się, jakie okna stawią im czoło, należy wziąć pod uwagę wodoszczelność oraz wiatroszczleność – im wyższe są te parametry, tym lepszy produkt. Znaczenie ma tu przede wszystkim klasa profilu oraz rodzaj zastosowanych okuć obwiedniowych i uszczelek.

Okna PCV czy aluminiowe – które lepiej poradzą sobie z rodzimym klimatem?

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz doskonałej jakości materiałów okna aluminiowe oraz plastikowe są na tyle niezawodne, trwałe oraz funkcjonalne, że wskazanie lepszego rozwiązania jest trudne. Okna PVC są projektowane tak, aby zapewniać wysoki komfort termiczny oraz zapraszać do środka jak najwięcej światła słonecznego – np. model SwissForm Activ (6-komorofwy profil PVC z trzyszynowym pakietem) ma współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw 0,7 W/m2K.

okno szesciokomorowe swissform activ

Dodatkowo okna PCV doskonale poradzą sobie z trudnymi i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Pożółkłe ramy od słońca? To przeszłość! Dzisiaj dzięki specjalnym zabezpieczeniom mamy gwarancję, że  kolor nie straci blasku. 

Okna aluminiowe zrobiły na rynku niemałe zamieszanie. Nic dziwnego! To one wyznaczają nowe standardy w zachowaniu izolacyjności termicznej, funkcjonalności oraz wynoszą design na zupełnie nowy poziom. Dodatkowo są odporne na korozję i niestraszne im wiatr, deszcz, śnieg czy długotrwałe zawilgocenie lub nasłonecznienie. Stolarka ALU w żadnym stopniu nie ustępuje znanym od lat „plastikom”.

Jakie okna? Energooszczędne, funkcjonalne oraz zachwycające designem!

W przypadku stolarki okiennej, to specyfikacja techniczna powinna być głównym czynnikiem, który ma wpływ na naszą decyzję zakupową. Cóż nam jednak po doskonałych właściwościach, skoro profile, zamiast zdobić, będą skazą na wysmakowanej i wymarzonej aranżacji wnętrza. Dlatego produkt idealny powinien łączyć efektywność z efektownością. Producent okien OknoPlus oferuje rozwiązania charakteryzujące się nie tylko wyśrubowanymi parametrami, ale także wzornictwem, które zachwyci najbardziej wymagających klientów.

Doskonałym przykładem jest okno energooszczędne Reveal – to jedna z najbardziej designerskich propozycji w ofercie, która spełnia najwyższe standardy izolacyjności cieplnej. Współczynnik Uw wynosi jedynie 0,7 W/m2K.

okno aluminiowe reveal

Taki mamy klimat? Masz na niego wpływ!

Wymiana stolarki otworowej to kosztowna inwestycja, na którą niestety nie każdy może sobie pozwolić „od ręki”. Każdy jednak może złożyć wniosek w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze 2021”, aby otrzymać dofinansowanie do wymiany okien. Warto się starać, ponieważ kwota dotacji może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Program obejmuje projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte.

To świetna okazja, by w ogóle wybrać stolarkę skrojoną na miarę naszych potrzeb i naszego klimatu. Niezależnie, czy będą to okna PVC, czy aluminiowe.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku