Osoby, które dbają o swoją masę mięśniową zwracają uwagę coraz mocniej na różne związki chemiczne, które ułatwiają im pracę nad umięśnieniem. Wśród tych, które również należą do tych wzbudzających zainteresowanie należy doliczyć taki związek jak karnozyna. Warto bliżej się nią zainteresować, dowiedzieć się co to jest oraz jaki może mieć wpływ na organizm. W ostatnich latach coraz więcej jest suplementów oferujących produkt pod nazwą carnosine. Z czego to wynika i w jakiej sytuacji warto sięgnąć po takie produkty. O tym dowiecie się z poniższego wpisu.

Co to takiego karnozyna?

L-karnozyna to dokładniej mówiąc związek organiczny należący do grupy dipeptydów o pełnej nazwie beta-alanylo-L-histydyna. Produkt uzyskiwany jest na zasadzie połączenia dwóch aminokwasów. L-carnosine powstaje z dwóch doskonale znanych składników, wykorzystywanych powszechnie przez osoby stawiające na suplementację. W grę wchodzi beta-alanina, która pomaga w budowie siły i wytrzymałości mięśniowej a także histydyna, która gwarantuje syntezę białek, w tym hemoglobiny. Karnozyna sama występuje również naturalnie w ludzkim organizmie, a najwięcej jest jej w tkance mięśniowej, w neuronach w mózgu a także w układzie nerwowym. Karnozyna została wyizolowana około 100 lat temu.

Karnozyna - na jakie działanie można liczyć?

Warto zauważyć, że carnosine to związek, który zyskuje na popularności, ze względu na jego możliwe szerokie wykorzystywanie. Wynika to z tego, że l-karnozyna wykazuje działanie na ludzki organizm na wielu płaszczyznach. To dzięki niej między innymi intensyfikowana oraz regulowana jest praca mięśni co wynika z kurczliwości włókien. Dochodzi do tego, że praca mięśni jest zróżnicowana, co powoduje ich rozrost i może doprowadzić do zwiększenia masy mięśniowej. Dzięki występowaniu tego związku w mięśniach można mówić o lepszym odżywieniu i warunki do rozwoju masy mięśniowej są dzięki temu lepsze.

Silny antyoksydant

L-carnosine to związek stosowany również bardzo często ze względu na to, że działa jak silny antyoksydant. Dzięki niemu uzyskać można lepsze oczyszczenie organizmu z tych składników, które mogą być dla niego szkodliwe. Mówiąc o karnozynie należy wyraźnie podkreślić to silne działanie oczyszczające. Dzięki niej ograniczony zostaje proces peroksydacji lipidów co sprawia, że ryzyko uszkodzenia błon komórkowych będzie znacznie mniejsze. Działanie antyoksydacyjne oczywiście wpływa również na skuteczne usuwanie wolnych rodników. L-karnozyna w skuteczny sposób wiąże również metale ciężkie i doprowadza do ich chelatowania, co pozwala na neutralizację szkodliwych substancji.

Skuteczne wsparcie dla serca

W przypadku karnozyny mówimy również o działaniu ochronnym dla serca. Właściwości antyoksydacyjne gwarantują między innymi minimalizowanie ryzyka związanego z chorobami serca, które mogą mieć podłoże niedokrwienne. Dzięki karnozynie można ograniczyć ryzyko wystąpienia zawału serca. Dzięki karnozynie ograniczone zostają stężenia kwasów i możliwość wystąpienia stanów zapalnych w strukturach komórkowych.

Dzięki stosowaniu karnozyny można również ograniczyć procesy starzenia się skóry co związane jest z tym, że ogranicza się procesy glikacji. Zatrzymanie procesu łączenia glukozy z enzymami i białkami sprawia, że ograniczyć można w znaczący sposób niekorzystne reakcje neurologiczne, co pomoże uniknąć takich chorób jak Parkinson czy udary mózgu.

W jakich dawkach stosuje się karnozynę

Karnozyna naturalnie będzie występowała w czerwonym mięsie. W trakcie jednego posiłku możemy dostarczyć około 250 mg tego związku. Jednak w naszym organizmie działa enzym karnozynaza, który wpływa na niszczenie karnozyny i dlatego jej dostarczanie z jedzeniem nie będzie wystarczające. Chcąc doprowadzić do organizmu odpowiednią dawkę powinno się zastosować suplementację w dawce na poziomie 1000 mg dziennie. W takiej dawce karnozyna zacznie działać w organizmie, a enzym ją niszczący nie będzie w stanie takiej ilości pokonać. W ten sposób uzyskać będzie można skuteczne działanie tego związku.

Rosnące zainteresowanie karnozyną

Rosnące zainteresowanie tym związkiem doprowadziło do tego, że coraz więcej osób zaczyna go stosować, a sama karnozyna zdobywa wielu zwolenników. Szeroki wachlarz zastosować i pozytywny wpływ na ludzki organizm decydują o tym, że opinie na temat preparatu również należą do pozytywnych. Można oczekiwać, że preparat będzie miał pozytywny wpływ na ludzki organizm i dotyczy to zarówno kwestii typowo zdrowotnych jak i tych kwestii, które będą istotne z punktu widzenia osób ćwiczących. Dla nich istotną sprawą będzie rzecz jasna jakość pracy mięśni, co ma istotne znaczenie dla rozwoju masy i będzie miało działanie na kształtowanie sylwetki. Jak oceniają ją osoby, które ją stosują karnozyna to świetny produkt, który intensyfikuje efekty jakie uzyskać można przy stosowaniu właściwej diety i odpowiedniego planu treningowego. Pozytywne opinie o karnozynie mogą zachęcić innych do rozpoczęcia suplementacji z wykorzystaniem tych preparatów, które karnozyne zawierają.


Najczęściej zadawane pytania


Czy karnozynę warto stosować dla urody?

Wysoka zawartość antyoksydantów sprawia, że jest ona silnym związkiem przeciwstarzeniowym. Może skutecznie hamować procesy starzenia się skóry i wspierać organizm w utrzymaniu dobrego zdrowia i wyglądu.

W jakich formach dostępna jest karnozyna?

Suplementacja tego naturalnie występującego składnika jest możliwa poprzez przyjmowanie tabletek lub kapsułek. Naturalnie największe jej ilości znajdziemy w czerwonym mięsie. Z uwagi na jej dobroczynne właściwości dla zdrowia, warto rozważyć jej przyjmowanie w formie suplementu.

Czy karnozynę warto przyjmować przy dużym wysiłku fizycznym?

Tak. Jej właściwości sprawiają, że właśnie w przypadku silnego wysiłku jest ona szczególnie wskazana. Wymienia się m.in. fakt, że zwiększa ona wytrzymałość mięśni, podnosi wydolność fizyczną, wspomaga odpowiednią regenerację mięśni po wysiłku oraz zmniejsza powstawanie zakwasów, co w sposób szczególny doceniają osoby, które regularnie trenują.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania karnozyny?

Jest to dość bezpieczna i naturalna substancja. Jednak niektóre osoby powinny uważać na jej stosowanie. Tyczy się to cukrzyków, gdyż może ona obniżać poziom glukozy we krwi. Niewskazane jest również przyjmowanie jej w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Przeciwwskazaniem będzie również uczulenie na jakikolwiek składnik stosowanego preparatu. Podawanie dzieciom nie jest wykluczone, jednak niezbędne będzie skonsultowanie się z pediatrą zanim rozpoczniemy suplementację.

Czy karnozyna dobrze wpływa na nasze zdrowie?

Często określa się ją mianem suplementu długowiecznego zdrowia. Wynika to m.in. z faktu, że doskonale chroni przed rozwojem chorób krążenia, reguluje ciśnienie krwi, niektóre badania wskazują, że może hamować rozwój komórek nowotworowych, a także wspiera pracę nerek i chroni przed chorobą Parkinsona i Alzheimera.


Podobne artykuły:


Wersja do druku