Możemy spotkać się z opinią, że znika zamiłowanie do literatury oraz, że coraz mniej osób sięga po prawdziwe książki. Okazuje się, że jednak takich osób jest naprawdę dużo, jednak stawiają one na rozwiązania, które w dzisiejszym, nieustannie pędzącym świecie pozwalają im cieszyć się dobrą książką w każdych warunkach. Co to dokładnie znaczy? Opcji mamy kilka. Po pierwsze czytniki, które dają nam możliwość zabrania ze sobą każdego dnia wielu rożnych książek i czytania ich np. w podróży, co istotne nie będą prawie nic ważyć, więc nie trzeba szykować na nie osobnej walizki.

 

Możemy spotkać się z opinią, że znika zamiłowanie do literatury oraz, że coraz mniej osób sięga po prawdziwe książki. Okazuje się, że jednak takich osób jest naprawdę dużo, jednak stawiają one na rozwiązania, które w dzisiejszym, nieustannie pędzącym świecie pozwalają im cieszyć się dobrą książką w każdych warunkach. Co to dokładnie znaczy? Opcji mamy kilka. Po pierwsze czytniki, które dają nam możliwość zabrania ze sobą każdego dnia wielu rożnych książek i czytania ich np. w podróży, co istotne nie będą prawie nic ważyć, więc nie trzeba szykować na nie osobnej walizki.

Drugą ciekawą opcją, po którą chętnie sięgamy są audiobooki. Mają one jedną podstawową przewagę nad zwykłymi książkami – możemy ich słuchać w czasie codziennych czynności. W związku z tym jeśli zastanawiamy się czy odpocząć z książką czy zrobić generalne porządki – możemy „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”. Wystarczy telefon lub odtwarzacz, głośniki lub słuchawki. Książkę w taki sposób możemy poznawać w podroży, czy w czasie uprawiania sportu, właściwie nie ma ograniczeń.

Po jakie książki warto sięgać w czasie codziennych czynności

Jeśli chodzi o audiobook to doskonale sprawdzi się literatura obyczajowa. Spotkamy się tu bowiem z powieściami stosunkowo lekkimi w odbiorze, z codziennością innych ludzi, która jednocześnie będzie pobudzać naszą wyobraźnię i przenosić nas do świata marzeń. Słuchanie dobrej książki można tu porównać do oglądania dobrego i długo wyczekiwanego filmu. W formie audiobooków dostępne są powieści wiodących autorów, prawdziwych bestsellerów.

Wiele osób w czasie codziennych czynności chętnie sięgnie po audiobook romans. Taka historia potrafi skutecznie poprawić humor, wzbudzić emocje i uwikłać nas w rozważania głównej postaci. Pojawia się tu również element adrenaliny, bo poniekąd słuchając historii, zaczynamy czuć się odpowiedzialni za jej uczestników.

Dla pewnej grupy odbiorców kuszący będzie również audiobooki erotyczne. W takich powieściach znajdujemy ogromne nagromadzenie emocji pomiędzy postaciami. Często również stawiamy siebie w określonej roli, na którą w normalnym życiu nigdy byśmy się nie zdobyli. Możliwe więc, że takie powieści są uosobieniem naszych skrywanych fantazji.

Dlaczego do słuchania a nie czytania?

Dla wielu z nas nie ma nic lepszego niż papierowa książka w dłoni, którą czujemy fizycznie, ma ona również swój zapach, a jej czytanie, to po prostu relaks. Jednak obecnie tempo naszego życia sprawia, że coraz częściej mamy wrażenie, że warto zacząć robić listę książek do przeczytania na emeryturę, bo może wtedy znajdziemy na nie odpowiednią ilość czasu.

Brakuje nam go na czytanie książek, które nas zaciekawiły, spada więc liczba tych, po które możemy fizycznie sięgnąć w tygodniu, miesiącu czy roku. Okazuje się jednak, że i tu z pomocą przychodzi nam nowoczesność, pod postacią audiobooków. Słuchanie książek pozwala nam je poznawać niezależnie od okoliczności i wcale nie musimy skupiać się w tym czasie jedynie na nich. Spacer z psem czy sprzątanie nie będą bowiem przeszkodą do wysłuchania tego, jak ktoś dla nas czyta.

Czytanie nie jest passe

Świat silnie się cyfryzuje i dla wielu nowych pokoleń czytanie książek staje się już passe. Stawiają oni właśnie na audiobooki czy czytniki ebooków. Można czasem odnieść wrażenie, że zupełnie nie znają już pojęcia zwykłej książki i tego, jak wiele może ona dać przyjemności. Warto więc zachęcać każdego do czytania, jednak pamiętajmy również, że właśnie np. audiobooki obyczajowe są w stanie pomóc nam nie odciąć się od literatury, gdy zwyczajnie brakuje nam na nią czasu w naszej codzienności.

Rozwiązanie to jest więc idealne dla każdego z nas. Wybór najróżniejszych audiobooków jest bardzo szeroki. Znajdziemy pośród nich zarówno klasyki, do których od dawna się zbieramy, ja i najnowsze tytuły. W ten sposób będziemy na bieżąco i poznamy każdą książkę, która nas zainteresuje, zupełnie zapominając o tym, że w codzienności brakuje nam czasu na przyjemności.

Jeśli zapragniemy zapoznać się z dostępnymi tytułami, to z całą pewnością niezależnie od wieku czy upodobań znajdziemy odpowiednie tytuły dla siebie. Jakie to będą książki w tym tygodniu? A możemy postanowimy zrobić sobie niespodziankę i posłuchamy czegoś, co dotąd wydawało się, że do nas nie pasuje? Może właśnie poznawanie książek poprzez słuchanie pozwoli nam na zgłębienie szerszego zakresu literatury – klasycznej i współczesnej? Nawet takiej, po którą do czytania byśmy nie sięgnęli, ale wysłuchanie to co innego? Z pewnością warto więc wykorzystać tę metodę u siebie.


Najczęściej zadawane pytania


Czy można słuchać książki w czasie codziennych obowiązków?

To właśnie jedna z głównych zalet audibooków. Możesz sprzątać, czy prowadzić auto a słuchać wybranej książki. Dzięki nim już naprawdę trudno powiedzieć, że nie mamy czasu na czytanie. Możemy szybko nadrobić zaległości w lekturze.

Czym różni się audiobook od zwykłej książki?

Właściwie tylko tym, że ktoś nam go czyta na głos. Jest to dokładnie ta sama książka więc nie musisz się martwić, że coś zostanie pominięte. Lektorzy zwykle mają bardzo przyjemne głosy, dzięki czemu takie słuchanie jest bardzo odprężające. To również doskonale rozwiązanie dla osób niedowidzących i niewidomych.

Jakie książki są dostępne w formie audiobooków?

Jest ich bardzo wiele i można zaliczyć je właściwie do każdego gatunku. Jeśli chodzi o powieści, to z pewnością znajdziemy pozycje obyczajowe, kryminalne, romanse czy fantastyczne. Każdy z nas z szerokiej gamy audiobooków wybierze coś dla siebie. Może to być nasz nowy sposób czytania, lub możliwość poznawania kolejnych pozycji, wtedy, kiedy normalnie nie mielibyśmy na to czasu.

Czy przez audiobooki ludzie przestaną czytać?

Współcześnie często brakuje nam czasu, aby usiąść na kanapie z dobrą książką. A jeśli już takie chwile się zdarzają to wręcz je celebrujemy, bo każdy z nas potrzebuje czasem wcisnąć stop. Jednak audiobooki nie są formą, która odciąga nas od książek papierowych. Nadal one z nami są. Dzięki audiobookom jednak możemy poznawać ich więcej i to w czasie, gdy dotychczas nie było to możliwe.

Gdzie kupować audiobooki?

Są one dostępne w wielu popularnych księgarniach. Możemy przeglądać propozycje online i kupować w wybranym formacie, zależnie od tego, na jakim nośniku planujemy je odtwarzać. Warto jednak stawiać na sprawdzone i rzetelne źródła, aby mieć pewność, że otrzymamy rzeczony plik w wysokiej jakości.


Podobne artykuły:


Wersja do druku