Jadalnia to ogromnie istotne miejsce w każdym mieszkaniu, przecież od dawna panuje przekonanie, że to stół przy którym spożywamy wspólne posiłki stanowi rzetelne serce domu. Planując aranżację jadalni – bez względu na to, czy chcesz przeznaczyć na ten cel samodzielne pomieszczenie, czy planujesz otwarty salon, warto postarać się wykreować wystrój, który zachwyci Cię i Twoich gości. Wskazane jest pamiętać, że to bardzo swoisty punkt w całym mieszkaniu, dlatego też zgodny dobór stołu, krzeseł do jadalni oraz dekoracyjnych dodatków powinien być zamierzony. Przeglądając nowe trendy wnętrzarskie można dojrzeć, że coraz częściej wystrój jadalni staje się nowomodny, nieco bardziej eklektyczny niż kiedyś, a jednocześnie wygodny i zachęcający do wspólnego wypoczynku. Jeżeli zastanawiasz się jak ukształtować świetną aranżację, czy krzesła muszą pasować do stołu oraz czy krzesła do jadalni muszą być jednolite, to w tym artykule postaramy się pomóc Ci wyszukać odpowiedzi na wszelkie pytania.

Stół i krzesła do salonu – czy warto kupować meble w komplecie

Wybór mebli w postaci gotowych kompletów jest bezproblemowy i wyraźnie ułatwia stworzenie aranżacji, gdyż nie musisz zmagać się z koniecznością dopasowywania do siebie pojedynczych modułów. Tymczasem, nie ukrywając, jeżeli szukasz atrakcyjnych rozwiązań i chcesz, by jadalnia stała się miejscem od początku do końca takim jak chcesz, meble z kompletu mogą okazać się niewystarczające. Meble do jadalni wybrane z jednego zestawu sprawdzą się w perfekcyjnych wnętrzach, w których panuje uporządkowanie i stereotypowe spojrzenie na wnętrza. Nic pomimo tego nie stoi na przeszkodzie, by niszczyć utarte schematy poszukując rozwiązań, które będą w najwyższym stopniu dopasowane do Twojego gustu i potrzeb. Przeglądając inspiracje można dojrzeć, że bardzo często stół i krzesła do jadalni nie stanowią kompletu pod względem kolorystycznym, jak również stylistyką czy użytymi materiałami. Takie zróżnicowanie zaciera utartą konwencję pozwalając na zbudowanie wnętrza, które w całości jest dopasowane do Twoich potrzeb i upodobań.

Oczywiście, w pierwszej chwili taka aranżacja może wydawać się nieco chaotyczna, zbyt eklektyczna, lecz dopasowując poszczególne elementy, całość zyskuje pociągającą prezentację oraz umożliwia wyborny efekt dekoracyjny.

Różnorodne krzesła do stołu – klasycznie, a jednak inaczej

Stoły do jadalni, które można odszukać w ofercie, są właściwie wielorakie, zarówno pod względem wielkości, materiałów z których pozostały wykorzystane, jak też kształtów i wielkości. Planując aranżację jadalni warto przede wszystkim rozpocząć od wyboru idealnego stołu, ponieważ to właśnie stół stanie się centralnym punktem pomieszczenia. Do tego, selekcja świetnego stołu do jadalni jest świetnym punktem wyjścia pozwalającym na wyznaczenie pozostałych szczegółów komplementarnych aranżację. W przypadku, gdy zdecydujesz się na klasyczny, drewniany stół o prostokątnym lub owalnym kształcie, zyskujesz doskonałą bazę do kreowania wystroju zgodnego z Twoim gustem.

Poszukując różnorodnych krzeseł do jadalni dostępne są krzesła drewniane, krzesła tapicerowane, krzesła welurowe, a nawet krzesła na metalowych konstrukcjach z siedziskiem wykonanym z tworzywa sztucznego. Tak szeroki i różnorodny wybór modeli krzeseł do stołu w jadalni może początkowo wydawać się przytłaczający. Do drewnianego stołu świetnie sprawdzą się krzesła tapicerowane i krzesła welurowe, które nadadzą wnętrzu przytulności. To doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w większości aranżacji bez względu na styl w jakim są urządzone.

Jeżeli obawiasz się o wrażenie przesady i chaosu i nie chcesz rezygnować z zaplanowanej różnorodności, warto postawić na kompozycję krzeseł tego samego modelu lecz w różnych kolorach tkaniny obiciowej. Producenci dysponują szeroką gamą kolorów tkanin tapicerskich, dlatego też to rozwiązanie pozwoli nadać jadalni indywidualnego charakteru w klasycznym stylu. Chcąc zestawić różne, tapicerowane krzesła do salonu warto wcześniej zastanowić się jakie barwy dominują w całym mieszkaniu, by ich kolorystyka stała się pewnego rodzaju uzupełnieniem istniejącego już motywu przewodniego. Taki zabieg pozwoli na uniknięcie poczucia „niepasującego elementu” i jednocześnie stworzy niecodzienną aranżację.

Odtwórcze spojrzenie na krzesła do stołu

Krzesła kuchenne, czy krzesła do salonu, czy eleganckie krzesła welurowe przy jednym, wspólnym stole w jadalni? Dlaczego nie? Taka integracja bardzo odmiennych krzeseł przy jednym stole jest coraz modniejsza i zyskuje wielu zwolenników, ponieważ pojawia się w wielu inspiracjach. Styl eklektyczny, czyli intensywna mieszanka wielorakich stylów, kolorów, faktur, charakteryzowana również jako artystyczny bałagan, prezentuje się bardzo kreatywnie i fascynująco.

Do stołu w salonie możesz wybrać krzesła, które pozornie do siebie nie pasują, złączyć styl vintage z nowoczesnym, minimalistyczny z glamour i nadal cieszyć się spójną aranżacją. By taki zabieg był udany warto poszukać jednego elementu, który mógłby stanowić detal spajający cały wystrój jadalni. Co może być takim ukrytym detalem? Tak naprawdę wszystko – kształt krzeseł, ich nóg lub oparcia, nawiązanie do wybranego nurtu w sztuce lub epoki, podobny odcień tkaniny obiciowej lub print na niej. Dzięki takiemu drobnemu, nie wyróżniającemu się szczegółowi cała kompozycja stanie się współgrająca w swojej różnorodności, dlatego też nie bój się eksperymentować i szukać najciekawszych połączeń.

Wybór krzeseł do salonu to istotne zagadnienie, poza aspektami wizualnymi warto zwrócić uwagę na kwestie „techniczne”, czyli odpowiedni dobór wielkości krzeseł względem stołu, wybór kształtu stołu oraz jego umiejscowienie w pomieszczeniu. Jadalnia powinna być miejscem, które zachęca do wypoczynku oraz dostarcza Tobie oraz Twoim bliskim i przyjaciołom komfortowy relaks. Polecamy przemyślenie wątpliwości, poszukiwanie rozwiązań wspólnie z domownikami oraz poszukiwanie inspiracji, które pozwolą na stworzenie miejsca, gdzie będziecie tworzyć same pozytywne wspomnienia.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku