Kurczak niejedno ma imię, pieczony, smażony, duszony, z sosem. Pomysłów na kurczaka jest bez liku, ale szybką i niewymagającą dużego wkładu opcją jest piekarnik. Czas pieczenia kurczaka zależy od jego rozmiarów i tak kilogramowy kurczak powinien spędzić w nim godzinę, a półtorakilogramowy półtorej godziny.
Dlaczego warto marynować kurczaka? Odpowiedź jest prosta, dzięki temu kurczak przechodzi przyprawami, jest soczysty i smakowity. A na samą marynatę nie musisz poświęcać dużo czasu. I wystarczy, że poleży około 30 minut w niej, by pojawił się na stole w zupełnie innej odsłonie.

Prosta marynata, gdy czasu brak

Najprostsza marynata do kurczaka to dwie, trzy łyżki oleju, sól, pieprz i słodka papryka. Kurczak świetnie komponuje się z czerwoną papryką, a ją zazwyczaj mamy w domu. Wystarczy dobrze natrzeć kurczaka i pozostawić w chłodnym miejscu, najlepiej na około dwie, trzy godziny. W taki sam sposób przygotujesz udka i skrzydełka. A te ostatnie są jeszcze szybsze w pieczeniu, dlatego gdy zegar tyka, zamiast na kurczaka, postaw na jego skrzydełka. Będą smaczne i chrupiące. Świetnie sprawdzają się podczas różnych imprez i na grilla. Jeśli chodzi o kwestię pieczenie skrzydełek z kurczaka - jak długo? To wystarczy rozgrzać piekarnik do 180 stopni i piec przez około 30 minut.

Marynata z musztardą

Prosta, ale zupełnie inna odsłona kurczaka, gdy marynatę zrobisz na bazie musztardy. Można go zrobić na ostro, ale też w łagodnym wydaniu. Trzy łyżki oleju, dwie łyżeczki musztardy, papryka słodka, oregano i dwa ząbki czosnku. Oczywiście nie zapomnij o soli i pieprzu. Wszystko dobrze wymieszaj i wetrzyj w kurczaka. W wersji na ostro dodaj ostrej papryki i musztardy.

W jogurtowej oprawie

Kurczak w jogurcie to propozycja również dla udek. Do jogurtu dodaj kilka kropli soku z cytryny, sól, pieprz, paprykę słodką (opcjonalnie- w zależności od upodobań) i zioła prowansalskie bądź samo oregano. Całość wymieszaj i zanurz w niej kurczaka albo udka. Najlepiej pozostawić na noc w lodówce, ale dobrze będzie nawet jeśli zrobisz to na godzinę przed. Szczególnie smakowicie w tej marynacie wychodzą udka, a czas pieczenia udek jest zbliżony do kurczaka. W zależności od tego ile mamy udek do upieczenia, jest to około 1,5 godziny.
Jeśli chcesz przygotować kurczaka w wersji słodszej, to do marynaty składającej się z musztardy, przypraw i oleju, dodaj łyżeczkę miodu. Musztardowo - miodowy kurczak ma niezwykle chrupiącą skórkę i wygląda jak z reklamy. W tej wersji zrobisz również udka i skrzydełka.

Najczęściej zadawane pytania


Jak długo powinien marynować się kurczak przed pieczeniem?

W przypadku drobiu czas pozostawania mięsa w marynacie jest stosunkowo krótki, gdyż dla idealnego smaku wystarczy już od 5 do 12 godzin. Po tym czasie możemy już przystąpić do pieczenia, a następnie podawania soczystego mięsa.

Jakie zadanie ma marynata?

Marynata ma nadać mięsu wyjątkowego i silnego aromatu i smaku. Można powiedzieć, że ma ono nią przesiąknąć. Właśnie z tego powodu powinna ona być silnie doprawiona. Poleca się to szczególnie w sytuacji, gdy marynata nie będzie jedzona z mięsem, które się w niej przygotowuje.

Jak piec kurczaka?

Musimy wziąć pod uwagę, jaki posiadamy piekarnik oraz czy pieczemy kurczaka w całości czy w kawałkach. W przypadku całej kury powinna ona pozostać w piekarniku przez około 50 minut, w temperaturze 200 stopni. Po tym czasie warto dokładnie sprawdzić czy jest gotowa do jedzenia i odpowiednio przypieczona. Jeśli nasz piekarnik posiada termoobieg, to może to zająć nieco mniej czasu.

Czy istnieje marynata do kurczaka lepsza niż wszystkie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim każdy z nas jest inny, w związku z czym po inne smaki chętnie sięgamy. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka marynata jest najlepsza dla ciebie, to przez pewien czas testuj różne rozwiązania i wybierz to, które tobie i twoim bliskim najbardziej przypadnie do gustu.

Dlaczego marynujemy mięso?

Przede wszystkim jeśli odpowiednio przygotowane i doprawione mięso poleży przez określony czas w przyprawach, to nabierze wyjątkowego smaku i aromatu. Jednak warto wspomnieć, że pieczenie w taki sposób sprawia, że będzie ono zdecydowanie bardziej soczyste.


Podobne artykuły:


Wersja do druku