Ile ludzi na świecie, tyle sposobów na zaparzenie kawy. Ten niezwykły napój można pić z wielu powodów. Część osób preferuje ją wyłącznie z rana, aby zapewnić organizmowi kofeinę. Spora grupa osób uważa jednak kawę za nieodłączny element życia. Sam rytuał przyrządzania z kolei stał się nieodzowną częścią dnia. Jakie czynniki wpływają na jakość kawy i co zrobić, żeby smakowała jak najlepiej?

Rodzaje kaw i odpowiednie zmielenie

To, w jaki sposób będzie smakować kawa, zależy od wielu czynników. Najważniejsze czynniki to rodzaj ziaren oraz sposób w jaki są przygotowywane (w szczególności mielone). Im drobniejsze mielenie, tym szybciej kawa się zaparzy, a wydobywający się z niej aromat będzie bardziej odczuwalny. Wiąże się to także z większą mocą napoju i bardziej intensywnym smakiem, co nie zawsze znajdzie swoich zwolenników. Wybierając ziarnistą kawę, warto pamiętać o najważniejszym podziale:

  • Arabica — cechuje się łagodnym, korzennym smakiem. Ma nieco niższą zawartość kofeiny.

  • Robusta — jest mocniejsza i posiada bardziej intensywny smak.

Ciekawym rozwiązaniem jest zmieszanie tych dwóch rodzajów ziaren, aby idealnie wyważyć smak kawy. Jeśli mielenie jest zbyt czasochłonne, można również skorzystać z gotowych rozwiązań. Każdy wielbiciel tego napoju może mieć inny gust, a wybór w sklepach jest naprawdę duży np. sklep kawa. Oprócz całych ziaren istnieją również kawy mielone i rozpuszczalne, które także znajdą swoich amatorów. 

Odpowiednia jakość wody i ekspresu

W procesie zaparzania kawy kluczowym czynnikiem jest jakość oraz temperatura wody. Należy pamiętać, że im twardsza, tym bardziej goryczkowy smak. Kolejnym ważnym czynnikiem jest również poziom minerałów. Wysokomineralizowana woda zapewni większą gorycz, a ich mniejsza ilość kwaskowatość. Warto również wziąć pod uwagę odpowiedni ekspres. Maszyna ta potrafi jednocześnie spienić mleko, a także idealnie policzyć proporcje kawy, wody i odpowiednią temperaturę. Wybór odpowiedniej palarni kawy np. kawa palarnia, to klucz do znalezienia idealnego smaku kawy.

Źródło zdjęcia:
polinaloves / Shutterstock.com


Najczęściej zadawane pytania


Ile kaw dziennie możemy pić?

Ta wartość jest dość indywidualna, zależy od naszego wieku, stanu zdrowia czy nawet wagi. Jednak przyjmuje się, że osoba dorosła może spokojnie przyjąć około 400 mg kofeiny w ciągu doby, co oznacza 4 kubki kawy.

Czy w ciąży można pić kawę?

Można jednak bezpieczna, dopuszczalna dawka jest niższa. Kobiety ciężarne mogą pozwolić sobie na 200-300mg kofeiny na dobę, co oznacza trzy kubki. Taka ilość nie będzie stanowić żadnego kłopotu, czy powodować niepokojących skutków. Wiele kobiet jednak w okresie ciąży decyduje się na całkowite odstawienie kawy.

Jaka jest najdroższa kawa na świecie?

To z pewnością napój idealny dla koneserów kawy. Najdroższa na świecie to Kopi Luwak, czyli ziarna wydobywane z odchodów zwierzęcia, które nazywa się łaskun. Rocznie udaje się zebrać około 300-400 kg, a cena tej kawy sięga 1000 euro.

Czy to prawda, że kawa przyspiesza odchudzanie?

Tak. Jednak należy wypijać ją w ograniczonych ilościach, z niewielką ilością mleka o niskiej zawartości tłuszczu. Kofeina z kawy przyspiesza przemianę materii oraz usprawnia procesy trawienne.

Czy po kawę powinni sięgać alergicy?

Można się spotkać z opinią iż kawa jest sposobem na radzenie sobie z alergią. Dużo w tym prawdy, gdyż zmniejsza ona wydzielanie histaminy w organizmie. Z kolei kofeina może zapobiegać atakom alergii, jak również łagodzić ich skutki.


Podobne artykuły:


Wersja do druku