Kawę uznaje się za jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Jej aromat jest rozpoznawalny na całym globie, a każdego roku wypija się jej niemal 400 miliardów filiżanek. Kawą często rozpoczynamy dzień i niejednokrotnie sięgamy po nią częściej niż raz na dobę. Może być przygotowywana na wiele sposobów, dzięki czemu dostarcza zróżnicowanych doznań smakowych. Co więcej, może być wzbogacana różnymi dodatkami, np. mlekiem, syropem do kawy, cynamonem.

Kawa w domowym zaciszu

Czasami mamy wrażenie, że nic nie może się równać ze smakiem kawy parzonej przez profesjonalnego baristę, który doskonale wie, jak przygotować napój, który pobudzi nasze zmysły. Okazuje się jednak, że podobnych doznań możemy doświadczać we własnym domu, pod warunkiem, że mamy dobry ekspres do kawy. Z jego pomocą nie tylko uda się wydobyć niepowtarzalny smak i aromat, ale również poeksperymentować, serwując jednego dnia espresso, innego latte macchiato, a jeszcze kiedy indziej americano. Nie wystarczy jednak powiedzieć, że rozwiązaniem jest ekspres do kawy, bo rodzajów takich urządzeń jest bardzo wiele. Przed wyborem tego właściwego warto określić własne potrzeby i oczekiwania. Należy też podkreślić, że ekspres do kawy jest w stanie znacznie przyspieszyć parzenie smacznego napoju i co więcej, zagwarantować jego powtarzalność.

 

Rodzaje ekspresów i urządzeń do kawy

Wybierając ekspres do kawy, warto rozważyć zakup modelu automatycznego, który znacznie ułatwi cały proces parzenia kawy. Jego obsługa jest niezwykle prosta, wystarczy wciśnięcie odpowiedniego przycisku. Dobrej jakości sprzęt z pewnością posłuży wiele lat i ułatwi parzenie różnych rodzajów kawy. Dużym udogodnieniem jest wbudowany w urządzenie młynek oraz możliwość regulacji stopnia mocy kawy, a także system spieniania mleka, dzięki któremu przyrządzisz smaczne latte macchiato oraz cappuccino.

 

Alternatywą dla modelu automatycznego jest ekspres ciśnieniowy albo kolbowy. Ten pierwszy nie zawsze zawiera wbudowany młynek, ale przyrządzenie z niego kawy jest równie proste, jak ekspresem automatycznym. Wystarczy podstawić filiżankę i wcisnąć przycisk. Kolbowy ekspres do kawy może przypominać ten, który widujemy w profesjonalnych kawiarniach, nie wymaga jednak tak szerokiej wiedzy, jaką dysponują bariści. Pozostaje jeszcze wiele innych możliwości. Ekspresy na kapsułki, saszetki oraz przelewowe również cieszą się dużą popularnością. Do tego są jeszcze zaparzacze kawy, które umożliwiają przygotowanie aromatycznego napoju w każdych warunkach, również w plenerze z dala od domu. Tak szeroki wybór urządzeń sprawia, że kawa może nam dzisiaj towarzyszyć wszędzie i dostarczać przyjemności spożywania aromatycznego trunku niezależnie od okoliczności.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku