Powitanie Słońca jest najbardziej znanym elementem jogi. Mimo swojej dużej popularności często wykonywane jest niepoprawnie. Większość osób nie wie także, jakie korzyści może przynieść. Dowiedz się czym naprawdę jest Surya Namaskar i rozpocznij swój dzień z Powitaniem Słońca.

Czym jest Powitanie Słońca (Surya Namaskar)

Powitanie Słońca to nic innego jak sekwencja ćwiczeń wykonywanych rano, z twarzą skierowaną w stronę wschodzącego słońca. Celem tej medytacji jest pobudzenie zarówno ciała, jak i umysłu. Sekwencja ruchów wykonywanych przy Surya Namaskar , składa się z kilkunastu pozycji, które należy wykonywać płynnie, w ściśle określonej kolejności. Charakteryzuje się dużą łatwością wykonywania asan. Surya Namaskar dodaje energii, poprawia krążenie, oczyszcza organizm z toksycznych substancji, wzmacnia elastyczność mięśni, a także zwiększa odporność na stres.

Jak poprawnie wykonywać Powitanie Słońca

Pamiętaj, aby nie zaczynać ćwiczeń zaraz po jedzeniu. Wykonanie każdej z dwunastu pozycji nie powinno zająć więcej niż kilka sekund – czas możesz skracać lub wydłużać, w zależności od efektów, które zamierzasz osiągnąć. Sekwencję wykonuj w swoim tempie. Sprzęt potrzebny do Powitania Słońca oraz innych wersji jogi, a także do medytacji znajdziesz tutaj https://joyinme.co/.

W trakcie Powitania Słońca oddychaj głęboko. Wdech wykonuj w momencie, w którym Twoje ciało się rozciąga, a wydech – kiedy mięśnie ulegają ściągnięciu lub zginaniu. Wdychaj i wydychaj powietrze nosem, nie ustami. Ćwiczenia warto wykonywać na odpowiedniej macie do jogi. Postaw na biodegradowalną propozycję z kauczuku, którą znajdziesz w różnych grubościach oraz o wielu wzorach tutaj: https://joyinme.co/collections/maty-do-jogi. Do medytacji przydatna będzie poduszka albo wałek, dzięki którym łatwiej będzie Ci utrzymać fizyczny bezruch. Nie zapomnij również o odpowiednim ubraniu. Wybierz elastyczne legginsy do jogi (https://joyinme.co/collections/legginsy-do-jogi) z szerokim pasem, które zagwarantują Ci komfort i nie zsuną się podczas wykonywania ćwiczeń. Załóż do nich top z przewiewnej bawełny, a w chłodniejsze dni postaw na bluzkę z długim rękawem albo ciepłą bluzę.

Biurowa wersja Surya Namaskar

Nie udało Ci się wykonać Powitania Słońca przez wyjściem do pracy? Sekwencję możesz wykonać w biurze. Nie jest ona trudna i nie wymaga wstania z krzesła. Wystarczy tylko usiąść wygodnie i wykonać parę prostych ćwiczeń, takich jak uniesienie rąk do góry, pochylenie do stóp, czy podwinięcie jednej nogi na krawędź krzesła.

Warto poświęcić chwilkę na wykonanie sekwencji ćwiczeń w domu lub w biurze. Powitanie Słońca napełni Cię pozytywną energią na cały dzień. Surya Namaskar oraz inne odmiany jogi to doskonały sposób na codzienną aktywność fizyczną. Spróbuj i przekonaj się sam, co zyskasz, wykonując sekwencje i ucząc się prawidłowych technik oddechu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

drogi oddechowe

Wersja do druku