Jeżeli nie masz w domu tarasu, a jego utworzenie nie było planowane na etapie budowy, może to nieco utrudnić zaplanowanie tego typu przestrzeni. Jednak jego wykonanie nie jest nierealne!

Czy warto zdecydować się na dobudowanie tarasu do starego domu?

Jeżeli planujesz dobudowę tarasu, najlepiej skonsultować to ze starostwem powiatowym. Aby uniknąć ewentualnych kar, za wybudowanie tarasu bez pozwolenia. Ponieważ może być to potraktowane w przyszłości jako samowola budowlana, a Ciebie będą czekać wysokie kary.

Jakie mamy rodzaje tarasów?

Tarasy mogą być naziemne, zbudowane na gruncie, mogą być wybudowane bezpośrednio na nim, czy na konstrukcji z legarów lub na płycie betonowej. Kolejnym rodzajem są tarasy nadziemne, które już wymagają fundamentów oraz umiejscowione są ponad poziomem gruntu. Na fundamentach zostanie umieszczona konstrukcja nośna z legarów. Wyróżnia się jeszcze tarasy nad pomieszczeniami, gdzie konstrukcja nośna to strop.

W jakim stylu urządzić taras?

To, w jakim stylu zagospodarujesz przestrzeń tarasową, zależy tylko od Ciebie i Twojego gustu. Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę, aby aranżacja tarasu pasowała do domu i otoczenia. Od czego jednak zacząć? Zdecydowanie od podłogi, do której dopasujesz resztę elementów. Z pewnością należałoby zainspirować się nowoczesnymi systemami tarasowymi, które można wykorzystać przy budowie tarasu do starego domu. Oferuje je producent fabrykatarasow.pl, który w swojej ofercie ma szeroki wybór zarówno desek drewnianych, jak i z tworzywa sztucznego, które często imitują drewno. Deski kompozytowe to w tym przypadku naprawdę świetny wybór.

Poszukaj stylu, jaki ci odpowiada

Następnym krokiem będzie znalezienie inspiracji. Należy ich szukać uwzględniając również wystrój domu, otoczenia i przyszłe przeznaczenie. Wybierz, czy wolisz styl minimalistyczny, czy przepych. Następnie poszukaj stylu, który Ci odpowiada. Możesz postawić chociażby na te, które obecnie są w modzie:

  • styl boho – to połączenie kolorów ziemi z ciepłymi barwami, takimi jak: czerwień, bordo, pomarańcz, fiolet. Charakteryzuje się on mocnymi i kontrastującymi połączeniami. Cechuje się również wykorzystaniem naturalnych materiałów takich jak: drewno, terakota, rattan, len, bawełna.
  • styl rustykalny – to przede wszystkim barwy jasne z dominacją bieli i beżu, postarzane drewniane meble, a także naturalne tkaniny. Zwróć uwagę na dodatki z wikliny, koronki, możesz poszukać inspiracji w ludowych wzorach.
  • styl skandynawski – to także naturalne materiały, drewno jest dominującym elementem, również przedmioty z rattanu, bambusa, kamienia czy wikliny. W stylu tym każdy detal ma znaczenie, unika się tu zbędnych dodatków.

Taras – idealne miejsce do odpoczynku!

Wykonanie i aranżacja tarasu z pewnością wymagają odrobiny wysiłku oraz nakładów finansowych, ale stworzenie takiej przestrzeni pozwoli Ci odpocząć, zrelaksować się, wyciszyć, a także zagospodarować miejsce spotkań dla rodziny i  znajomych.

Źródło zdjęć: freepik.com


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku