Jaki stół ogrodowy posłuży przez wiele sezonów, a jaki można zabrać na kemping? Który materiał jest najtrwalszy, a który najlżejszy i łatwy do przenoszenia? Podpowiadamy, jaki stół ogrodowy najlepiej sprawdzi się w strefie relaksu lub jadalni na świeżym powietrzu.

Rodzaje stołów ogrodowych — materiały i pielęgnacja

  • Stoły ogrodowe plastikowe lub z plastikowym blatem

Najtańsze i jedne z najpopularniejszych stołów ogrodowych to te, wykonane z plastiku, od lat wykorzystywane w aranżacjach ogrodów i balkonów. Nowoczesne stoły plastikowe są jednak o wiele trwalsze, nie odbarwiają się tak szybko i nie zarysowują. Nadal można jednak trafić na plastik słabej jakości, który pod wpływem działania warunków atmosferycznych, a zwłaszcza promieni UV, może stawać się kruchy, a nawet pękać. Zaletą mebli ogrodowych z plastiku jest nie tylko niska cena, ale też niewielka waga. Dzięki temu stół będzie bardziej mobilny i w każdym momencie będzie można go przestawić do innej części ogrodu lub na taras.

Wśród stołów z plastikowym blatem dostępne są również te składane, które opierają się na metalowym stelażu. Zazwyczaj traktuje się je jako meble kempingowe, które łatwo zmieścić w przyczepie lub w bagażniku samochodu. Mogą jednak stanowić dodatkowy blat, który rozstawia się w razie potrzeby – a później łatwo i szybko chowa.

Meble ogrodowe plastikowe można czyścić wodą z detergentem, a nawet wężem ogrodowym lub myjką ciśnieniową — są odporne na działanie wody.

  • Stoły ogrodowe drewniane

Klasyczne, solidne, pasujące do każdego typu aranżacji stoły drewniane to dobry wybór, kiedy ważna jest trwałość, odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz na zarysowania. Meble tego typu posłużą przez lata, jeśli tylko zostaną dobrze zaimpregnowane (zazwyczaj nowe stoły są już fabrycznie zabezpieczone). Zabieg impregnacji mebli drewnianych warto powtarzać co kilka sezonów, aby dłużej cieszyć się niezmienionym stanem drewna. Warto pamiętać, że po jakimś czasie naturalny kolor drewna może nabrać szarego odcienia. Jeśli jest on niepożądany, można pomalować stół na wybrany kolor, np. bejcą lub lakierobejcą.

Stoły drewniane są dość ciężkie, ale mobilne. Warto je jednak ustawić w jednym miejscu przeznaczonym np. na ogrodową jadalnię. Ciekawym rozwiązaniem są drewniane stoły rozkładane, których blat może powiększyć się do imponujących rozmiarów i pomieścić dużą rodzinę i znajomych.

Drewno należy przecierać z kurzu lub czyścić wilgotną ściereczką. Można wykorzystać specjalne płyny do tego rodzaju materiału. Nie można jednak przesadzać z nadmiarem wody. Na okres zimowy drewniany stół warto schować, by nie popękał pod wpływem niskich temperatur.

  • Stoły ogrodowe metalowe

Stoły ogrodowe z metalu najczęściej wykonane są z zabezpieczonej przed warunkami atmosferycznymi stali. Jest ona odporna na zarysowania, uderzenia, wodę i promienie słoneczne. Meble stalowe to wybór na lata. Mankamentem może być waga (są dość ciężkie, a duże stoły mogą sprawiać trudności w przenoszeniu) oraz nagrzewanie się od silnego słońca. Metalowy stół można czyścić wilgotną, miękką ściereczką. Pielęgnacja jest łatwa i nie wymaga specjalnych zabiegów.

  • Stoły ogrodowe z technorattanu

Stoły ogrodowe z technorattanu zazwyczaj mają blat wykonany z hartowanego szkła oraz aluminiową, lekką konstrukcję. Oryginalnego wyglądu nadaje im materiał, który ma imitować naturalny rattan, ale jest od niego trwalszy, bardziej odporny i łatwiejszy w czyszczeniu. Meble technorattanowe są praktycznie niezniszczalne. Nie blakną też pod wpływem promieni UV. Do ich czyszczenia używa się łagodnych detergentów. Szklany blat najlepiej po umyciu osuszyć miękką ściereczką, aby nie powstały zacieki.

Rozmiary i kształty stołów ogrodowych

Znaleźć można stoły ogrodowe o różnych kształtach blatów i wymiarach, dostosowanych do potrzeb i aranżacji. Wśród nich znajdują się stoły: okrągłe, kwadratowe, prostokątne, rozkładane.

Z łatwością można dopasować rozmiar i kształt stołu nie tylko do stylu ogrodu, ale również oczekiwań i wybranej funkcjonalności. Stół okrągły można ustawić w zacisznej części ogrodu i stworzyć niewielką przestrzeń do relaksu i picia porannej kawy w plenerze. Duży lub rozkładany stół będzie idealny do wyposażenia jadalni pod chmurką oraz miejsca przygotowanego na spotkania w gronie rodziny i znajomych. Warto też wspomnieć o stołach rozkładanych oraz tych z miejscem do przechowywania, które z pewnością sprawdzą się podczas grilla i przyjęć w ogrodzie.

  • Stolik kawowy do ogrodu — jaki wybrać?

Niewielki stolik kawowy umieszczony, np. przy leżakach na tarasie czy w najpiękniejszej części ogrodu powinien być kompaktowy i łatwy do przenoszenia, aby móc ustawić go tam, gdzie akurat będzie potrzebny mały blat. Jeśli ma być maksymalnie 2-osobowy, najlepszy będzie okrągły o średnicy od 48 do 60 cm lub kwadratowy o wymiarach 50x50, 60x60, 70x70. Nieco większe stoliki prostokątne polecane są jako wyposażenie dodatkowe kompletów wypoczynkowych. Są one wtedy nieco niższe, przypominają ławy i stoliki kawowe używane wewnątrz.

  • Stół wielofunkcyjny do ogrodu — kiedy sprawdzi się stół rozkładany lub ze schowkiem?

Ciekawym rozwiązaniem, które pomoże łączyć funkcjonalności i wykorzystać w pełni przestrzeń, jaką zajmuje stół, są meble z rozkładanym blatem lub schowkiem. Te pierwsze mogą ze stołu cztero- lub sześcioosobowego zamienić się w taki, który pomieści nawet 12 osób. To wygodne, jeśli na co dzień nie chce się zajmować tak dużo miejsca w ogrodzie lub na tarasie, a często przyjmuje się gości. 

Stół ze schowkiem umieszczonym pod blatem to oryginalny pomysł na przechowywanie, np. poduszek ogrodowych lub innych akcesoriów. W ten sposób łatwiej o porządek. Można też zaoszczędzić przestrzeń na małym tarasie lub w niewielkim domu.

  • Stół z ławką do ogrodu, czyli meble ogrodowe 2 w 1

Stół z ławką jest solidny i trwały, dlatego często wykorzystuje się go przy aranżacji ogródków restauracyjnych. To właściwie mebel 2 w 1, który nie wymaga dokupienia krzeseł lub innego rodzaju siedziska. Jest wygodny i można go dowolnie ustawić. Jest jednak ciężki, dlatego warto się na niego zdecydować, kiedy miejsce spożywania posiłków i biesiad jest z góry ustalone i niezmienne. Będzie też pasował do zadaszonych drewnianych altan lub miejsca przy palenisku ogrodowym.

  • Stół do jadalni w ogrodzie — jaki będzie najlepszy?

 

Oprócz stołów rozkładanych w ofercie dostępne są prostokątne stoły jadalniane, które mogą pomieścić 6-8 osób. Dobrze sprawdzą się na dużym tarasie z wydzieloną strefą jadalnianą lub w altanie ogrodowej. To idealna propozycja dla dużych rodzin lub osób, które często przyjmują gości na świeżym powietrzu. 

Wybór stołu do ogrodu powinien być uzależniony od naszych oczekiwań – inny mebel sprawdzi się w strefie jadalnianej, a inny do relaksu pod chmurką. Aranżując przestrzeń w ogrodzie warto sprawić, by była ona nie tylko stylowa, ale i funkcjonalna.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku