Coraz więcej osób zastanawia się nad budowa domu parterowego zamiast piętrowego. Powodów takiej decyzji jest wiele. Przede wszystkim z pewnością jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, które spodoba się osobom lubiącym samodzielność domków jednorodzinnych, ale jednocześnie, które nie chcą posiadać piętra o które musieliby zadbać. Jednak jak ze wszystkim, tak i projekt domu bez poddasza powinien zostać dobrze przemyślany, aby później nie żałować swoich decyzji. Czy dom bez poddasza jest rozwiązaniem wygodnym? Jakie są zalety tylko rozwiązania? Co sprawia, że coraz więcej osób decyduję się właśnie na dom parterowy?

Dom parterowy - rozwiązanie wygodne

Projekty domów parterowych z oczywistych względów nie uwzględniają schodów - są one po prostu zbędne. I właśnie ten brak schodów jest jedną z zalet, które posiadają domy bez poddasza. Gdyby dom miał piętro to po schodach trzeba byłoby się wspinać nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Wbrew pozorom stwarza to pewnego rodzaju utrudnienia w funkcjonowaniu oraz może być bardzo niebezpieczne, szczególnie wtedy gdy schody są strome. Ile razy słyszało się o osobach, które spadły ze schodów i nabiły sobie guza. Ponadto projekt domu parterowego doskonale sprawdzi się u osób z niepełnosprawnościami, które nie są w stanie korzystać z pomieszczeń na piętrze, ponieważ nie są w stanie wejść po schodach. 

Dom parterowy - wszędzie blisko

Projekty domów parterowych często są wykonywane w taki sposób, aby wszystkie pomieszczenia były bardzo dobrze rozplanowane. Wszystko musi znajdować się na parterze, więc nie ma sytuacji, że do jakiegoś pomieszczenia jest daleko. Ponadto, projekt domu parterowego pozwala również na szybkie wyjście z domu do ogrodu. W tradycyjnym, piętrowym domu też teoretycznie jest to możliwe, jednak jeżeli czyjś pokój znajduje się na piętrze, to taka osoba musiałaby zejść po schodach, aby móc cieszyć się wizytą w ogrodzie. I na dłuższą metę może to okazać się bardzo uciążliwe.

Dom parterowy - jakie są koszta?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy dom parterowy jest tańszy do wybudowania od domu piętrowego? Prawda jest taka, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie są koszty poszczególnych elementów. Jak wiadomo, samo kupno działki może pochłonąć wiele tysięcy złotych. Oczywiście, jeżeli chcesz się zdecydować na dom parterowy (którego powierzchnia nie przekracza 150 m2), to możesz spodziewać się mniejszych kosztów niż przy budowie domu piętrowego. Jeżeli jednak chcesz aby twój dom parterowy był większy, to koszta oczywiście również będą odpowiednio większe. Po projekty domów parterowych warto jest sięgnąć ze strony https://studiokrajobrazy.pl/projekty-domow/domy-parterowe. Z pewnością znajdziesz tam swój wymarzony dom.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku