Czy słyszeliście kiedyś o filozofii hygge? To duńskie pojmowanie szczęścia, czyli docenianie każdej najdrobniejszej rzeczy i czerpanie radości z codziennych, czasem rutynowych zajęć, z tego, że za oknem świeci słońce lub pada śnieg, a nawet z tego, że za oknem ulewa, wszak deszcz jest ożywczy dla przyrody. Ten sposób myślenia można przenieść też do aranżacji wnętrz, czyli urządzić mieszkanie tak, by każda chwila w nim spędzona mogła być źródłem szczęścia i radości. Idylla? Niekoniecznie, choć zdajemy sobie sprawę, że trudniejsze chwile się zdarzają, to sztuką jest, by radzić sobie z nimi, szukając jakichś pozytywów. Zatem porzucamy malkontenctwo, zakasujemy rękawy i zabieramy się do pracy! Jak urządzić mieszkanie w myśl filozofii hygge od A do Z?

A jak aranżacja, czyli planowanie czas zacząć

Naszą pracę musimy zacząć od dobrego planu – bez niego ani rusz. Zatem jeśli nie mamy do dyspozycji architekta wnętrz, za tę pracę musimy zabrać się samodzielnie. Wstępnie wybieramy kolory – ścian, podłóg, mebli, a także materiały, które będą potrzebne, a zarazem najlepiej się sprawdzą. Na pewno podłoga powinna być ciepła, a ściany odpowiednio wyciszone, nie bez znaczenia jest też estetyka, wszak to ona cieszy nasze oczy i obok funkcjonalności jest źródłem satysfakcji z dobrze wykonanej pracy, zarówno przy doborze mebli, jak i ich montażu. Oczywiście do wnętrza inspirowanego stylem skandynawskim można wybrać meble do składania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na minimalistyczne bryły, które świetnie sprawdzą się we wnętrzu w stylu skandynawskim.

D jak dekoracja ścian 

Każdą aranżację nowego mieszkania trzeba zacząć od wykończenia ścian i tu być może Was zaskoczymy. Mogą być one białe, bo pojawią się na nich dekoracje tworzące atmosferę odpoczynku, a jednocześnie przyjazny mikroklimat. Po co hodować rośliny doniczkowe, jeśli do dyspozycji są zielone ściany, stworzone ze specjalnie spreparowanego mchu chrobotka umieszczonego na samoprzylepnych panelach. Z nich można tworzyć nowoczesne obrazy. Utrzymują we wnętrzu właściwy poziom wilgotności i nie trzeba ich podlewać. Czy można chcieć więcej? Owszem, ponieważ pochłaniają one zanieczyszczenia z powietrza, a jednocześnie nie gromadzą kurzu. Świetnie pasują także do innych naturalnych materiałów i do filozofii hygge jako takiej, wszak zdrowa atmosfera to jej element. Wszak zdrowe otoczenie wpływa na lepsze samopoczucie, a tym samym także produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Warto podkreślić, że taki element doskonale wycisza, podobnie jak płyty korkowe, z którymi notabene zielone ściany świetnie się skomponują.

M jak montaż podłogi i wybór mebli w meblowym sklepie internetowym

Już wiemy jak mogą wyglądać ściany, zatem warto wybrać najlepsze podłogi do aranżacji w duchu filozofii hygge. Tutaj warto wybrać materiał, który kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, a więc drewno lub element drzewny, a więc płytę korkową. Warto podkreślić, że przy tworzeniu tej ostatniej nie cierpi żadne drzewo, co może przekonać wszystkich miłośników ekologii i przytulnych aranżacji. Ciepła i przyjemna dla stóp podłoga to podstawa, ale to zadanie może załatwić za nas ogrzewanie podłogowe, które świetnie sprawdzi się z gresem. W związku z obecnością podłogówki będzie on ogrzewał pomieszczenie w zimie, a chłodził je latem, dzięki zimnej powierzchni. Dobrze sprawdzą się też panele winylowe, które można kłaść na pióro i wpust samodzielnie, a więc zaoszczędzić na fachowcach, ale też zaoszczędzić czas i poświęcić go na to, co sprawia przyjemność. Nie możemy również zapomnieć o odpowiednich meblach. Warto odwiedzić wirtualnie meblowy sklep internetowy, w którym znajdzie się zarówno komody, regały, jak i stoły czy łóżka wykonane z mocnego i trwałego, a zarazem niedrogiego materiału – płyty meblowej laminowanej. Modele na nóżkach ułatwią sprzątanie, które z robotem sprzątającym, nawet osobom leniwym wyda się całkiem przyjemne. Znaczenie mają dodatkowe szuflady w biurkach czy łóżku, które zwiększają funkcjonalność i miejsce do przechowywania, a także system cichego domykania wpływający na komfort użytkowania mebli.

R jak relaks i radość, czyli zwiększamy przytulność i tworzymy oazę spokoju

Już wiemy, że dzięki odpowiednio dobranym meblom nawet sprzątanie może być przyjemnością. Ale na relaks i radość z codziennego życia wpływają też akcesoria i dodatki do domu. Na pewno takim elementem jest kominek, choćby ten w formie atrapy na którym można postawić ramki ze zdjęciami, a także wazon z pięknie pachnącymi kwiatami. Na meblach wypoczynkowych nie może zabraknąć dużej ilości poduszek, które zwiększają wygodę i estetykę, aż chce się spędzać czas na narożniku czy sofie z książką w dłoni albo oglądając film w towarzystwie najbliższych.

Pamiętaj, że na dobre samopoczucie wpływają jasne barwy, natomiast te ciemne mogą nieco dołować, zatem lepiej wybierać do wnętrz jasne meble, dodatki czy wykończenie, różnicując odcienie, pastelowe barwy czy kolory ziemi.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:Wersja do druku