Po wielu latach gorsety ponownie wracają w łaski. Kobiety coraz częściej sięgają po nie, nie tylko jako elementy bieliźniane. Na półkach sklepowych możemy zaobserwować najróżniejsze gorsetowe ubrania, zaczynając od sukienek, a kończąc na najprostszych topach.

Niestety mimo różnorodności asortymentu nie wszystkie z nas są w stanie dobrać coś dla siebie. Większość gorsetów sprzedawanych w sklepach ma konkretne wymiary, w które nie każda kobieta jest w stanie się wpasować. Do tego ceny gorsetów (głównie szytych na miarę) wahają się w granicach od kilkuset  do kilku tysięcy złotych.

Czy to oznacza, że nie mając tak dużego budżetu bądź w przypadku kiedy nasza sylwetka nie pozwala nam na zakup jednego z gotowych gorsetów, musimy zrezygnować z niego na zawsze? Oczywiście, że nie! Posiadając nawet podstawowe umiejętności krawieckie, możesz uszyć go sama!
 

To będzie ci potrzebne:

 1. maszyna do szycia
 2. miara krawiecka
 3. kartki (najlepiej z bloku technicznego)
 4. ołówek oraz kreda krawiecka
 5. linijka
 6. nożyczki
 7. szpilki
 8. tkanina wierzchnia
 9. tkanina bawełniana 
 10. dopasowana kolorystycznie lamówka 
 11. nici 
 12. młotek
 13. oczka kaletnicze
 14. dziurkacz do tkanin
 15. prasa lub zestaw do zaciskania oczek
 16. około 3-5m sznurka typu sznurówka 
 17. fiszbiny i końcówki do nich/ zamek do gorsetów/ haftki

Od czego zacząć?

Na sam początek zdecydowanie łatwiejszą opcją będzie uszycie gorsetu underbust (pod kończącego się pod piersiami) niż standardowego gorsetu overbust.

Jak już zdecydujemy się na konkretny rodzaj gorsetu, możemy skupić się na wykroju oraz w rezultacie samym procesie szycia.
 

Wykrój i pomiary

Aby przystąpić do procesu szycia, musimy najpierw dokładnie zmierzyć obwód biustu, talii oraz bioder. Podczas pomiaru nie należy zostawiać wolnego miejsca ani ściskać się miarą. Aby wyniki nie były zakłamane, a gorset bez zarzutów na nas pasował, ważne jest, aby centymetr przylegał do ciała w sposób dla niego naturalny.

Kolejnym ważnym krokiem jest zmniejszenie pomiarów. Aby nasz gorset faktycznie był wyszczuplający, pod biustem oraz na biodrach od naszych pomiarów należy odciąć około 4 cm, aby talia była jak najbardziej uwydatniona należy odciąć nawet do 15 cm! To bardzo ważne, ponieważ tylko dzięki temu uzyskamy prawdziwy efekt wymodelowania sylwetki.

Wykrój do gorsetu typu underbust składa się z 2 połówek będących swoim lustrzanym odbiciem, a następnie podzielonych na 4 części. Oznacza to, że każdy z otrzymanych przez nas wyników musimy podzielić na dwa. Następnie otrzymaną przez nas liczbę dzielimy na 4. 

Przykładowo:

Jeśli nasza talia wynosi 70 cm, po odjęciu od niej 14 cm otrzymujemy wynik równy 56 cm.

56cm/2=28

Teraz nadszedł moment, w którym musimy zdecydować, jak chcemy, aby części naszego gorsetu się prezentowały.


Zalecam podział według podanego przeze mnie wzoru. Należy jednak pamiętać, że nie są to sztywne ramy, możemy lawirować względem cm naszych części wedle uznania.

             Część 1   Część 2    Część 3    Część 4

 Talia      8cm        6cm          6cm         8cm

Przy wycinaniu kroju na kartce tekturowej należy pamiętać o zaznaczeniu talii oraz pozostawieniu ok 2 cm zapasu (na obrazku zaznaczony został przerywanymi liniami).

Szycie

Teraz po wycięciu z tkaniny wierzchniej oraz podszewki wyrysowanych kształtów przystępujemy do łączenia ich ze sobą. Wierzchni materiał nr 1 zszywamy z kawałkiem nr 2 od wewnętrznej strony, postępując w ten sposób także z resztą materiału. Jeśli z przodu gorset nie będzie posiadał wiązania bądź bustu, łączymy ze sobą także kawałek nr 1 z drugim kawałkiem nr 1, tak aby dwie połowy materiału wierzchniego stworzyły jedną całość. Tak samo postępujemy z tkaniną wybraną jako podszewka naszego gorsetu. Kiedy jednak planujemy dodać ozdobniki także przodu, należy zrobić to teraz, łącząc w tym samym momencie warstwę wierzchnią z podszewką w miejscu planowanego zapięcia.

Łącząc ze sobą warstwę właściwą z podszewką, należy posługiwać się zasadą lustrzanego odbicia, pamiętając o schowaniu szwów i łączeń materiału wierzchniego pomiędzy zszywanymi tkaninami.

Zapas materiału obok szwów łączących ze sobą części materiału użytego jako tkanina wierzchnia wykorzystujemy łącząc je prostym ściegiem z zapasem podszewki tak, aby wytworzyć tunele na umieszczenie fiszbiny . Radziłabym także o wykonanie tuneli na fiszbiny (najlepiej płaskie) także po obu stronach oczek z tyłu gorsetu.

Teraz należy przyciąć gorset od góry oraz dołu, nadając mu przy tym preferowany przez nas kształt. 

Fiszbiny

Jeśli gorset jest już przycięty czas na umieszczenie w nim fiszbin. W tym momencie należy wstępnie zaszyć dół gorsetu overlockiem, od góry zaś umieszczać fiszbiny. Do tunelów znajdujących się przy oczkach gorsetu najlepiej użyć fiszbiny proste, a w miejscach mających na celu wymodelowanie talii, spiralne. Każdą przyciętą fiszbinę należy zabezpieczyć specjalnymi końcówkami, tak aby nie wytworzyły dziury w materiale. Po umieszczeniu fiszbin zabieramy się do zaszycia góry gorsetu oraz wykończenia obu stron lamówką.

Oczkowanie

Jednym z ostatnich elementów naszej przygody z szyciem jest wykonanie dziurek w materiale. Gorset dziurkujemy na wolnych bokach części nr 4 w równych odstępach. W każdej z wytworzonych dziurek umieszczamy od zewnątrz oczko katelnicze, a od wewnątrz podkładkę zaciskając je przy użyciu praski do oczek bądź młotka. Jeśli już skończyliśmy walkę z oczkami, w końcu możemy wziąć się za przekładanie sznurka, który następnie docinamy na wygraną przez nas długość. Stworzony przez nas gorset można wykorzystać także jako element bielizny. Po uszyciu pasującego dołu zyskamy piękny erotyczny komplet na noc!Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku