Hemoroidy (guzki krwawnicze) to choroba proktologiczna, w której sploty żylne odbytnicy i odbytu rozszerzają się, a na nich tworzą się żylaki. Schorzenie powoduje duży dyskomfort, hemoroidy stają się zaognione, krwawią i sprawiają, że proces defekacji jest bolesny. Dlatego lepiej leczyć hemoroidy we wczesnych fazach. To delikatny problem, z którym boryka się, co druga współczesna osoba. Hemoroidy powstają w wyniku procesów zapalnych zachodzących w naczyniach odbytnicy. W konsekwencji: zakrzepica, guzki krwawnicze, stwardnienie żylne. Prowadzi to do silnego krwawienia i bólu.

Co powoduje pojawienie się hemoroidów?

Hemoroidy tworzą się, gdy krążenie krwi jest zaburzone w naczyniach kanału odbytu. Najczęściej zdarza się to osobom, które:

 • Spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej — krew zalega w naczyniach krwionośnych
 • Ćwiczą podnoszenie ciężarów, sporty jeździeckie, jazdę na rowerze — powoduje to nadmierne ciśnienie w strefie okołoodbytowej
 • Cierpią na częste zaparcia lub biegunki — zaburzenia defekacji zwiększają obciążenie naczyń krwionośnych
 • Mają wrodzoną lub dziedziczną predyspozycję — ściany żył są zbyt cienkie
 • Niewłaściwe się odżywiają — zakłóca pracę jelit i wywołuje obfity przepływ krwi
 • Zakończyły ciążę i poród — zwiększenia ciśnienia w kanale odbytu
 • Odbyt został uszkodzony — podczas seksu analnego lub lewatywy
 • Nadużywają alkoholu – naczynia krwionośne bardzo się rozszerzają, a ukrwienie jest upośledzone.

Można dowiedzieć się więcej na temat trudnego problemu, jakim są hemoroidy. Zapoznając się z możliwymi objawami hemoroidów szybciej, będzie można podjąć decyzję o rozpoczęciu ich leczenia.

Jak rozpoznać, że to hemoroidy?

 • Silne krwawienie podczas wypróżnień
 • Wypadanie hemoroidów z kanału odbytu
 • Swędzenie odbytu
 • Wydzielanie śluzu
 • Ból w odbycie
 • Zaparcia.

Z natury przebieg choroby może być wyraźny i przewlekły z okresowymi nawrotami i remisjami. Dlatego tak ważne jest obserwowanie objawów hemoroidów i podjęcie szybkiej terapii leczniczej.

Lokalizacja hemoroidów:

 • Zewnętrzne — zlokalizowane tuż przy odbycie i często wypadają
 • Wewnętrzne — wpływają na warstwę podśluzówkową odbytnicy
 • Połączone — łączą obie opcje.

Jakie działania należy podjąć po zauważeniu takich zmian w obrębie odbytnicy? Najlepiej udać się do lekarza w celu zdiagnozowania guzków krwawniczych i podjęciu stosownego leczenia. Można również zakupić leki na hemoroidy bez recepty i rozpocząć szybkie leczenie hemoroidówhttps://www.e-medest.pl/hemoroidy.html.

Leczenie hemoroidów

 • Terapia lecznicza zależy od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnych stadiach możliwe jest pozbycie się zaparć, bólu w odbycie i zatrzymanie częstego krwawienia. Najważniejszą rzeczą w walce z hemoroidami są częste wypróżnienia i unikanie zaparć. Można wspierać się lekami i preparatami wspomagającymi leczenie hemoroidów.
 • Lekarze zalecają również spożywanie pokarmów będących źródłem błonnika pokarmowego (otręby pszenne, wodorosty, olej / nasiona lnu). Pobudzają normalizację rytmu wypróżnień.
 • Nie można zapominać o piciu dużej ilości czystej, niegazowanej wody, która przywróci równowagę mineralną we krwi.
 • Nie zaleca się spożywania potraw smażonych i wędzonych
 • Lekarze zalecają specjalne ćwiczenia sportowe. Wzmacniają mięśnie kanału odbytniczego, trenują układ naczyniowy, poprawiają krążenie krwi, nasycają organizm tlenem.

Lekarz przepisze leki, które zwiększają napięcie żył i stymulują prawidłowy przepływ krwi. Wraz z powstawaniem dużych szczelin odbytu i naruszeniem hemoroidów przepisywane są maści / kremy / żele znieczulające. Środek przeczyszczający stymuluje wydalanie kału, poprawia perystaltykę, zmiękcza kał.Najczęściej zadawane pytania


Hemoroidy - do jakiego umówić się lekarza?

Mimo iż jest to problem bardzo wstydliwy, to wizyta u lekarza i potwierdzenie dolegliwości jest konieczne. Jeśli podejrzewamy u siebie hemoroidy, to należy zapisać się do chirurga proktologa. Niezbędne jest badanie per rectum.

Co lekarz zapisuje na hemoroidy?

Dokładne zalecenia w przypadku hemoroidów uzależnione są od konkretnego przypadku, stopnia zaawansowania zmian. Od strony farmakologicznej mogą one być leczone poprzez zastosowanie czopków, maści o działaniu miejscowym, tabletek, czy żeli. Często ordynowane są również ziołowe nasiadówki. doraźnie stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przy bardziej zaawansowanej chorobie niezbędne może okazać się natomiast ich chirurgiczne usunięcie.

Czy istnieją domowe sposoby na hemoroidy?

Owszem, znanych jest co najmniej kilka metod, które pozwalają w naturalnych sposób poradzić sobie z hemoroidami. Jednym z nich jest zwykłe masło, które stosuje się jak maść, trzeba nim posmarować hemoroidy, co przynosi bardzo szybką ulgę w dokuczliwych dolegliwościach. Nasiadówki ziołowe to również domowa metoda, która polecana jest przez specjalistów. Zaleca się również ciepłe kąpiele z dodatkiem niewielkich ilości olejków o działaniu przeciwzapalnym, jak np. lawendowy. Jeśli hemoroidy powodują ból możemy wykonać okład z kostek lodu. Godne uwagi będą również ziołowe okłady i wypijanie odpowiednich mieszanek herbat ziołowych.

Dlaczego chodzi do pojawiania się hemoroidów w czasie ciąży?

W przebiegu ciąży pojawienie się hemoroidów nie jest większym zaskoczeniem. Cierpi na nie wiele kobiet. Pojawiają się na skutek wzrostu ciśnienia żylnego, które spowodowane jest przez ucisk macicy na niektóre naczynia w jamie brzusznej i miednicy. Dochodzi więc do spowolnienia przeplywu krwi w ich obrębie, a skutkiem tego jest pojawienie się zmian żylakowych.

Kto jest najbardziej narażony na powstawanie hemoroidów?

Największe zagrożenie chorobą hemoroidalną dotyczy osób prowadzących siedzący tryb życia, który często wynika z wykonywanej pracy. W związku z tym zaliczymy tu kolarzy, motocyklistów, czy zawodowych ciężarowców. Narażone są również osoby wykonujące pracę kierowcy, czy prace biurowe. pamiętajmy, że ryzyko można ograniczyć m.in. przez zdrowy styl życia - ruch i odpowiednią dietę.


Podobne artykuły:


Wersja do druku