Przez wiele lat królował mit, który głosił, że z trądzikiem zmaga się wyłącznie młodzież w okresie dojrzewania. Tymczasem wiadomo, że nie jest to prawda. Osoby dorosłe również cierpią na tą chorobę dermatologiczną. Jedną z jej postaci jest trądzik różowaty. Zobacz, jak można sobie z nim poradzić.

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą. Charakteryzuje się występowaniem na twarzy zmian skórnych o różnym charakterze. Osoba chora obserwuje u siebie rumień, krostki oraz grudki. Dodatkowo obecna jest nadmierna produkcja sebum, obrzęk, nadmierne przesuszenie skóry, stan zapalny, a także świąd i pieczenie. Ponadto skóra jest nadmiernie wrażliwa i podatna na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych (nawet takich, które nie powodują żadnych dolegliwości u osób zdrowych).

Przyczyny trądziku różowatego upatruje się w czynnikach genetycznych. Dużą rolę odgrywa budowa naczyń krwionośnych, ale też funkcjonowanie układu immunologicznego i układu endokrynologicznego. Nie bez znaczenia są też czynniki środowiskowe. Na wystąpienie choroby lub zaostrzenie jej objawów są narażone osoby, które nieodpowiednio się odżywiają, spożywają alkohol, są narażone na duży stres. Przypuszcza się, że zaburzenia ze strony układu pokarmowego również mogą sprzyjać rozwojowi trądziku różowatego.

Trądzik różowaty jest dość powszechnym problemem. Zmaga się z nim nawet 10% populacji. Choroba ta nie występuje u dzieci i młodzieży.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego składa się z kilku elementów. Osoba chora może stosować leki doustne lub miejscowe. Zawierają one m.in. antybiotyki, kwas azelainowy lub metronidazol. Tego typu terapia musi być połączona z codzienną pielęgnacją skóry.

Pielęgnacja twarzy przy trądziku różowatym

Codzienna pielęgnacja skóry twarzy składa się z:

  • oczyszczania i demakijażu,
  • tonizowania,
  • nawilżania.

Osoba z trądzikiem różowatym musi stosować odpowiednie kosmetyki. Szeroką gamę bezpiecznych i skutecznych preparatów oferuje drogeria internetowa Ziko Dermo. W sprzedaży ma m.in. dermokosmetyki przeznaczone dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju problemami dermatologicznymi. W przypadku trądziku różowatego można stosować kremy nawilżające i łagodzące podrażnienia, preparaty ochraniające naczynka i redukujące niedoskonałości. Drogeria internetowa posiada także kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Osoby zmagające się z problemem trądziku powinny je stosować przez cały rok, ponieważ ekspozycja na słońce może zaostrzać objawy.


Najczęściej zadawane pytania


Jak rozpoznać trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest bardzo charakterystyczną chorobą skóry. W jego przebiegu widoczne jest wyróżniające zaczerwienienie na twarzy, które obejmuje nos, brodę, policzki i czołowo. Dodatkowo obecne są zmiany w postaci krostek i grudek. Skóra będzie silnie reagować na różne czynniki, jest to choroba przewlekła, z którą trzeba nauczyć się żyć.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku różowatego?

Jeśli chodzi o trądzik różowaty to może być bardzo wiele przyczyn i czynników predysponujących do jego powstania. Zalicza się do nich m.in.: stres, spożywanie dużych ilości ciężkostrawnych potraw, ekspozycja skóry na działanie promieniowania słonecznego, zaburzenia miesiączkowania, nadużywanie alkoholu, drożdżaki, wirus opryszczki wargowej, czy zakażenie nużeńcem. Uwagę zwracają również takie elementy jak: przyjmowanie wysokich dawek witamin B6 i B12, stosowanie preparatów takich jak glikokortykosteroidy na skórę twarzy, częste korzystanie z saun i basenów, oraz stosowanie leków, które obniżają poziom cholesterolu i kwasu nikotynowego.

Czy trądzik różowaty może pojawić się jako konsekwencja alergii?

Przeprowadzono badania, które wykazały, że pojawienie się trądziku różowatego, u niektórych osób jest silnie związane z alergią. chodzi przede wszystkim o nadwrażliwość na drodze oddechowej, pośród najpowszechniejszych alergenów wyróżnia się: pierze, pyłki chwastów, pyłki drzew, kurz domowy, alergeny wziewne A1 czyli pleśni, roztocza kurzu domowego, oraz inne roztocza bytujące w ludzkim otoczeniu.

Jakie postaci trądziku różowatego występują?

Znane są cztery podstawowe postaci trądziku różowatego, każda z nich ma swoją określoną charakterystykę. Pierwsza to postać teleangiektatyczno- rumieniowata, przy której skóra będzie trwale lub czasowo zaczerwieniona, występuje tu również pękanie naczynek krwionośnych, obrzęk skóry czy pieczenie twarzy. Druga postać nosi nazwę grudkowo-krostkowej - rumień na środku twarzy jest tu trwały, dodatkowo występują krostki i grudki. Trzecia jest postać przerostowa - w tym przypadku wyróżniająca jest nierówna powierzchnia skóry, zgrubienia, guzki, zmiany przerostowe pojawiają się przede wszystkim na nosie, jednak mogą być obecne również na uszach, czole, policzkach czy brodzie, dodatkowo w ich obrębie często pojawia się zapalenie mieszków włosowych. Czwarta jest postać oczna - jest ona bardzo kłopotliwa w diagnostyce, często osoby z tą przypadłością zgłaszają się do okulisty z objawami jęczmienia i dysfunkcją gruczołów.

Z jakimi chorobami różnicuje się trądzik rożowaty?

Różnicowanie oznacza, że w czasie przeprowadzania diagnostyki, bierzemy pod uwagę grupę chorób o podobnych objawach i kolejno je eliminujemy. W przypadku trądziku różowatego różnicowanie przeprowadza się w stosunku do takich schorzeń jak: trądzik pospolity, toczeń rumieniowaty, oraz lupoid prosówkowy rozsiany na twarzy.


Podobne artykuły:

kosmetyki dla kobiet

Wersja do druku