Jednym z największych wyzwań dla młodych rodziców jest przygotowanie dziecka do przyjęcia sakramentu chrztu. Same formalności kościelne zajmują dość dużo czasu, często wybór chrzestnych nie jest oczywisty, a dobór ubranka dla dziecka na tę okazję jest dodatkowym zmartwieniem. W przypadku dziewczęcej mody to charakteryzuje się ona różnorodnością pod względem kolorystyki i fasonów. Najważniejszą kwestią jest oczywiście dobór pod względem jakości i wykorzystanych materiałów. Najlepsze są satyna oraz bawełna, ponieważ nie wywołują alergii oraz nie przyczyniają się powstawania odparzeń na delikatnej skórze dziecka.

Jak ubrać dziewczynkę do chrztu?

Oczywiście najbardziej popularne są białe sukienki, ale nie jest to regułą - rodzice wybierają także odcienie kremowe i beżowe. Bierze się pod uwagę wiek dziecka, młodsze - kilkumiesięczne - należy ubrać dość ciepło. Potrzebne są body, sweterek, rajstopki i dopiero sukienka, ewentualnie spódniczka. Ozdobą główki może być subtelna opaska z doczepionym kwiatkiem lub kokardką, w kolorze zbliżonym do reszty stylizacji. Pozostaje oczywiście kwestia obuwia, dla młodszych dziewczynek najlepsze będą buciki zapinane na rzep, bez usztywnienia na podeszwach. Jeżeli dziecko nie skończyło trzech miesięcy i jest drobnej postury, można je ochrzcić w białym beciku. Starszym dziewczynkom wybiera się natomiast tuniki lub sukienki z falbankami - ale nie powinno być ich zbyt dużo. Dziecku będzie wówczas niewygodnie, czemu z pewnością da głośny wyraz. Panuje przekonanie, że dziecko, któremu udziela się chrztu powinno być ubrane na biało, ale tak naprawdę zależy to od rodziców. Nie tylko ten kolor może podkreślać uroczystość przyjmowania sakramentu, pozostałe jasne odcienie nie są w żadnym wypadku gorsze.

Strój do chrztu dla chłopca

Z chłopcami jest nieco łatwiej, ponieważ baza prawie zawsze wygląda podobnie - spodenki, bluza lub sweterek, body. Oczywiście rodzice zwracają uwagi na obecnie panujące trendy, ale nie powinno być to zasadą. Mniejsze dzieci zawsze powinny mieć więcej warstw, po prostu szybciej marzną i mogą przez to płakać. Również w przypadku chłopców nie jest koniecznością wybór białych ubranek, równie odświętnie będzie prezentował się garniturek w odcieniach granatu i szarości. Ta sama zasada dotyczy okryć wierzchnich - kurteczki, czy płaszczyka. Koniecznością natomiast jest zapewnienie dziecku wygody, wówczas rosną szanse na to, że prześpi ono całą mszę, a jeśli nawet się obudzi - nie zareaguje płaczem. Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego ubieranie w garderobę uszytą z materiałów syntetycznych jest największym błędem. Szkodzi się w ten sposób maluszkowi, zamykając możliwość swobodnego przepływu powietrza. Wskazane są mieszanki z bawełną i lnem w składzie, zapewniają pełne bezpieczeństwo i komfort podczas chrztu. Warto pamiętać, że sama msza trwa zazwyczaj ponad godzinę, a dziecko ubiera się kilka godzin wcześniej. Przebywa więc w ubranku dość długo, musi być mu wygodnie, powinien mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę - ani za niską, ani za wysoką.

Partnerem artykułu jest https://balumi.com.pl.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku