Coraz więcej sklepów z ekologiczną żywnością powstaje w naszym kraju, przez co przestajemy postrzegać zdrową żywność jako fanaberię. Jednocześnie jej ceny stają się dużo bardziej przystępne niż dotychczas, dzięki czemu coraz więcej ludzi mogą sobie na nią pozwolić. Zdrowa żywność ze względu na konsumpcjonizm osiągnęła rangę żywności premium, co nie do końca pokrywa się z prawdą.

Zdrowa żywność – zwracaj uwagę na naturalne jedzenie

Ze względu na nasz styl życia, a także nawyki i produkty dostępne na półkach, najczęściej wybieramy produkty przetworzone, co odbija się negatywnie na naszym zdrowiu. Sięgając na co dzień po produkty przetworzone i w połowie gotowe dostarczamy do swojego ciała dużo chemii, a mało naturalnych substancji i witamin. Zastanówmy się jak wprowadzić do swojej diety jak największą ilość owoców i warzyw, gdyż to właśnie one są głównym źródłem witamin i minerałów.

Zwracaj uwagę na składy

Mimo tego, że produkty oznaczone jako „bio” lub „eko” powinny być zdrowe i nieprzetworzone, nie zawsze tak jest. Ze względu na rosnący trend, jakim jest żywność ekologiczna, coraz częściej producenci próbują nadać swoim produktom cech eko jednocześnie nie zmieniając ich składu. Pozwala to na dopasowanie produktów do Klientów. Dlatego właśnie wystrzegajmy się produktów, które w swoim składzie posiadają dużą ilość chemii i sztucznych składników.

Nie przepłacaj

Pamiętaj, że nie wszystko, co jest oznaczone jako ekologiczne i ma naturalne opakowanie, jest niemożliwe do zastąpienia! Często producenci ekologicznej, zdrowej żywności sztucznie zawyżają jej cenę, co powoduje, że przepłacamy za to, co z powodzeniem możemy znaleźć w innych produktach. Dla przykładu cieszące się niesamowitą popularnością nasiona chia są łudząco podobne do naszego rodzimego siemienia lnianego, zarówno pod względem składu, działania, jak i właściwości. Sklep ze zdrową żywnością nie zawsze jest najlepszym wyborem, zwłaszcza, że cześć zdrowych produktów możemy znaleźć w normalnym markecie.

Nie daj się zwariować

Nie wszystko oznaczone jako ekologiczne i zdrowe, faktycznie takie jest. Często produkty te posiadają sztucznie zawyżoną wartość, co powoduje, że przepłacamy za nie i to znacznie. Dlatego w całym tym wyścigu powinniśmy zadbać o to, aby zachować zdrowy rozsądek i podejmować racjonalne decyzje.

 


Najczęściej zadawane pytania


Gdzie kupować zdrową żywność?

Miejscami, które obecnie najchętniej wybieramy w celu zakupienia zdrowej i ekologicznej żywności są ryneczki i bazarki. Jeszcze do niedawna takie miejsca nie były tak chętnie odwiedzane, jednak w widoczny sposób przeżywają swój renesans. Istnieje tam m.in. możliwość zakupu od lokalnych rolników, więc wielu specjalistów od żywienia poleci nam zakupy, właśnie w takim miejscu.

Czym jest zdrowa żywność?

Przede wszystkim warto stawiać na produkty nieprzetworzone. Oznacza to, że kupujemy mięso ze sprawdzonego źródła, podobnie jajka, a warzywa i owoce od miejscowego rolnika. W takich sytuacjach mamy pewność, co do ich pochodzenia, oraz tego, że w ich powstaniu nie brały udział żadne szkodliwe dla naszego zdrowia substancje, sztuczne nawozy czy antybiotyki.

Dlaczego powinniśmy się zdrowo odżywiać?

Dlaczego powinniśmy się zdrowo odżywiać?

Zdrowie odżywianie to styl życia, a jednocześnie sposób na poprawę jego jakości. Zyskujemy lepsze samopoczucie, musimy przyjmować mniej leków, często możemy również dzięki temu skutecznie chronić się przed chorobami cywilizacyjnymi, czy takimi, jakimi jesteśmy obciążeni genetycznie. Z całą pewnością dopasowując dietę do swoich potrzeb i dbając, aby były w niej zdrowe produkty, będziemy bardziej zadowoleni i zyskamy więcej energii każdego dnia.

Czy zdrowe produkty pozwolą na stworzenie zbilansowanej diety?

Zbilansowana dieta to przede wszystkim odpowiednia równowaga wartości odżywczych i makroskładników. Powinna mieć ona odpowiednią kaloryczność, zawartość białka, węglowodanów i tłuszczów. Kluczowe będzie również przyjmowanie błonnika, czy spożywanie witamin i minerałów. Zdrowe produkty, jak najbardziej są w stanie zapewnić nam w tej kwestii odpowiednią równowagę. Dodatkowo, jak przekonują specjaliści będziemy bardziej najedzeni, bo produkty nieprzetworzone są mniej kaloryczne i będziemy mogli zjeść więcej.

Czy wszystko co jemy musi być zdrowe?

Tutaj zapominamy często o jakże ważnej równowadze. Jeśli przykładowo kochamy jakiś smak czekoladowych batoników, które nie są do końca zdrowe, czy chcemy sięgnąć po lody lub pizzę, to oczywiście możemy. Liczy się całokształt naszego odżywiania, a nie pojedyncze grzeszki. Czasem każdy z nas może pozwolić sobie na małe przyjemności, choć oczywiście dieta oparta na zdrowych produktach nie musi być ani monotonna, ani niesmaczna.


Podobne artykuły:


Wersja do druku