Kosmetyki do opalania do produkty, których nie powinno zabraknąć w Twojej wakacyjnej kosmetyczce. Ale czy wiesz jak prawidłowo stosować kremy z filtrami, jak często je aplikować i jaki SPF będzie odpowiedni dla Twojej skóry? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi :)


Jak prawidłowo stosować preparaty ochronne z filtrami UVA/UVB:

1. Aplikujemy je minimum 15 minut przed wyjściem na słońce (pamiętając o ustach, znamionach, piętach i karku)

2. Aplikujemy je ponownie co 2-3 h i teraz uwaga- NIEZALEŻNIE OD WYSOKOŚCI FAKTORA OCHRONNEGO! W przypadku wejścia do wody i następnie wytarcia ręcznikiem- aplikujemy każdorazowo.

3. Ile preparatu stosujemy? Około 30-35 gramów jednorazowo (to jest więcej, niż przeciętne nakłada się kremu, także uwaga J ).

SPF- współczynnik ochrony przeciwsłonecznej- powinien być dobrany do fototypu skóry według zasady: im bardziej skóra jest wrażliwa, skłonna do poparzeń i reakcji fotoalergicznych, tym filtr powinien być wyższy.

W pierwszych dniach opalania warto użyć preparatów z faktorami bardzo wysokimi, a dopiero kiedy skóra przyzwyczai się do działania promieni słonecznych, zastosować faktory średnie i niskie.

Produkty do ciała z wysokim filtrem:

SOPOT SUN WODOODPORNA EMULSJA DO OPALANIA SPF 50+ 
Produkt wegański. Wodoodporna tłusta emulsja polecana szczególnie dla osób o skórze łatwo ulegającej poparzeniom podczas ekspozycji na słońce. Odpowiednia do stosowania w okresie ekstremalnych warunków klimatycznych. Idealna również dla osób aktywnie uprawiających sport. SPF 50+ UVA+UVB ochrona bardzo wysoka, pojemność 125 ml, cena na półce o. 27,75

SOPOT SUN MLECZKO W SPRAYU NAWILŻAJĄCE SPF 50+ 
Produkt wegański. zapewnia wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Zapobiega podrażnieniom skóry podczas ekspozycji na słońce. Chroni naskórkowe zmiany barwnikowe- znamiona i pieprzyki. Zabezpiecza skórę przed powstawaniem przebarwień. SPF 50+ UVA + UVB ochrona bardzo wysoka, pojemność 170 ml, cena na półce ok 27.72

SOPOT SUN MLECZKO W SPRAYU NAWILŻAJĄCE SPF 30 
Produkt wegański. Lekkie i wodoodporne komfort aplikacji w trakcie opalania. Mleczko nawilżające z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej. Oparte na fotostabilnym układzie filtrów pochłaniających promieniowanie z pasma UVA i UVB. Zawiera naturalny mleczan sodu i prowitaminę B5 o działaniu nawilżająco-regenerującym, wskazane dla skóry podrażnionej promieniowaniem UV. Konsystencja produktu jest bardzo lekka i nietłusta. Zaleca się stosowanie kilku warstw oraz częste powtarzanie aplikacji. Zawiera fotostabilny układ filtrów UVA i UVB.
Zapewnia wysoką ochronę przed promieniowaniem UV. Zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień. Chroni skórę wraz ze zmianami barwnikowymi - znamionami i pieprzykami. SPF 30 UVA + UVB ochrona wysoka. Pojemność 170 ml, cena na półce ok. 20,58


Produkty do twarzy z wysokim filtrem:

SOPOT SUN KREM PRZECIW ZMARSZCZKOM SPF 30 
Produkt wegański. morska opalenizna, alga Pelvetia o aktywności DHEA. Zawiera fotostabilny układ filtrów UVA i UVB. Chroni przed negatywnym wpływem promieniowania UV na skórę. Zapobiega fotostarzeniu, wygładza i nawilża naskórek. Pojemność 60 ml, cena na półce 10,27

SOPOT SUN ANTYOKSYDACYJNY KREM Z WITAMINĄ C SPF 50+ 
Produkt wegański. Krem z bardzo wysoką ochroną SPF 50+ do każdego rodzaju skóry. Zawiera fotostabilne filtry nowej generacji oraz aktywne witaminy C, E, B5. Chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zmniejsza ryzyko powstawania podrażnień. Nawilża i zapobiega fotostarzeniu. Pojemność 50 ml, cena na półce 16,99

 Najczęściej zadawane pytania


Jak wysoki filtr wybrać?

Im wyższy tym lepiej, nie ma to wpływu na to, jak mocno się opalimy, ale chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem i fotostarzeniem się skóry.

Czy jeśli wybiorę krem z niższym filtrem to mocniej się opale?

Długo pokutowało takie przeświadczenie i dlatego sięgaliśmy po kremy z bardzo niskimi filtrami. Jednak nie jest to dobre dla naszej skóry i całego organizmu. Opalenizna powstaje bowiem w wyniku wytwarzania się w naszej skórze melaniny, czy barwnika - jest to niezależne od kremu do opalania. Filtry nie chronią nas przed opalenizną, a przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania słonecznego, które doprowadza do fotostarzenia się skóry, w związku z czym szybciej zauważamy zmarszczki, a z wiekiem nasza skóra nie będzie prezentować się estetycznie. Dodatkowo szkodliwe promieniowanie może być jedną z przyczyn rozwoju nowotworów skóry. W związku z tym z całą pewnością im wyższy filtr tym lepiej, bo i tak się opalimy.

Czy kremy z filtrem stosować należy jedynie latem?

Taka właśnie jest powszechna praktyka. Jednak kremy z filtrami przeciwsłonecznymi są nam niezbędne również w innych porach roku. Promieniowanie słoneczne, mimo że słabsze, to jednak jest obecne przez cały rok. Nakładając krem jedynie wychodząc na plażę, czy codziennie ale tylko latem, nie zapewniamy naszej skórze należytej ochrony.

Jaki filtr wybrać dla dzieci?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać, szczególnie latem, aby w porach o najsilniejszym nasłonecznieniu, czyli miedzy 10 a 14 latem dzieci przebywały w cieniu. Dotyczy to szczególnie najmłodszych, to których delikatnej skóry oddziaływanie silnego promieniowania słonecznego może być mocno szkodliwe. Jeśli jednak wychodzimy z domu i nie cały czas, ale jednak dziecko będzie miało kontakt ze słońcem, to powinniśmy wybrać odpowiednio dobrany krem. Przede wszystkim powinien to być delikatny kosmetyk dla dzieci, po drugie filtr ochronny musi być wysoki. Dla dzieci zaleca się SPF 50.

Jak często nakładać krem z filtrem w ciągu dnia latem?

Kwestia częstotliwości nakładania kremu z filtrem uzależniona jest od kilku czynników. Duże znaczenie ma rodzaj naszej skóry, czy ewentualne problemy skórne. Często bowiem wskazane jest unikanie wystawiania skóry na działanie słońca, a jeśli już musimy wyjść to pół godziny przed wyjściem nałożenie kremu z wysokim filtrem. Jeśli przebywamy latem na powietrzu, to warstwę kremu powinno się powtarzać co około 3 godziny. Jeśli jednak korzystamy z kąpieli w zbiornikach wodnych, to należy pamiętać, aby do wody wchodzić dopiero gdy preparat się wchłonie, a po wyjściu i osuszeniu skóry nałożyć go ponownie.

Jak grubą warstwę kremu należy nakładać?

Akurat na ochronie przeciwsłonecznej naszej skóry nie powinniśmy oszczędzać. Warto, aby warstwa kosmetyku była nieco grubsza niż standardowego kremu do twarzy. Możemy go dłuższą chwilę rozprowadzać, a nawet jęli początkowo widoczne będą białe ślady to w niczym nie przeszkadza. Dbajmy jednak, aby dokładnie rozprowadzić kosmetyk po wszystkich odsłoniętych częściach ciała, zapewniając im odpowiedni poziom ochrony.

Jak grubą warstwę kremu należy nakładać?

Akurat na ochronie przeciwsłonecznej naszej skóry nie powinniśmy oszczędzać. Warto, aby warstwa kosmetyku była nieco grubsza niż standardowego kremu do twarzy. Możemy go dłuższą chwilę rozprowadzać, a nawet jęli początkowo widoczne będą białe ślady to w niczym nie przeszkadza. Dbajmy jednak, aby dokładnie rozprowadzić kosmetyk po wszystkich odsłoniętych częściach ciała, zapewniając im odpowiedni poziom ochrony.


Podobne artykuły:


Wersja do druku