Drzwi są bez wątpienia ważną częścią wystroju domu. To dzięki ich wyglądowi możemy jako gospodarze wytworzyć pierwsze odczucie dla naszych gości w temacie tego, co znajduje się za nimi i jak mogą wyglądać poszczególne pomieszczenia.

Ten element wejściowy sprawia wrażenie zaproszenia zarówno gości, jak i gospodarzy do środka. Bezapelacyjnie więc powinniśmy zadbać o ich dobre wykonanie przez pryzmat jakości producenta, a także o odpowiednie przyozdobienie ich akcesoriami. Oprócz funkcji wizualnych, drzwi powinny głównie spełniać swoje określone funkcje, do czego przyczynić może się odpowiedni dobór zamków i różnego rodzaju dodatków.

Jak wybrać odpowiednie drzwi?

Nie trzeba chyba wspominać, aby na początku dokładnie wymierzyć rozstaw futryn i na jego podstawie szukać drzwi na sklepowych półkach. W końcu nie chcielibyśmy się zdziwić, otrzymując do pomieszczeń drzwi, przeznaczone do pełnienia roli drzwi wejściowych głównych.

Skoro intuicyjne podstawy mamy już za sobą, to z rzeczy ważnych warto wymienić, aby w przypadku robienia głównego remontu bądź dopiero początkowej aranżacji domu, nie wybierać drzwi jako pierwszej opcji. Pamiętajmy, że lepiej jest wstępnie otynkować i pomalować ściany oraz ułożyć podłogę i to względem tych czynników dobierać kolorystycznie drzwi. Nie na odwrót.

W przypadku nieco starszego budownictwa, istnieje jeszcze jedna, zasadnicza kwestia. Mianowicie, robiąc remont mający na celu wymianę drzwi powinniśmy sprawdzić, czy rozstaw futryn jest w stu procentach pod kątem prostym oraz czy jest taki sam na górze, jak i na dole. Kiedyś mniej zwracano uwagę na idealny pion konstrukcji przez co drzwi standardowo wymiarowe mogą okazać się źle spasowane. W tym wypadku powinniśmy posiłkować się jedynie zakupem drzwi drewnianych i ich frezowaniem.

 

Dobór klamki i zamka

Na rynku posiadamy obecnie wiele rodzajów klamek i zamków. Ich dobór zależy przede wszystkim od naszych upodobań, jednak warto jest dopasować je również do stylu drzwi. Uchwyty do drzwi możemy podzielić głównie na klamki i gałki. Te pierwsze stosowane są zdecydowanie częściej, jednak z drugimi również możemy spotkać się w wielu mieszkaniach. 

Klamki często występują w odmianach, w których trzon jest łączony bądź oddziela się zamek od uchwytu. W tym wypadku wybór zależy już tylko od nas, jednak niemalże konieczne jest niemieszanie danych typów do różnych pomieszczeń. 

O ile wybór klamki jest stuprocentowo dowolny, o tyle dobór zamka posiada swoje określone zasady. Otóż, klamki posiadające trzon z wycięciem w kształcie klucza są przeznaczone do pokojów i salonów. Te, które jako wycięcie mają koło, są stosowane tylko i wyłącznie do toalet i łazienek, a to ze względu na możliwość zastosowania zamknięcia wewnętrznego.

Akcesoria, które warto posiadać dla swoich drzwi

W przypadku akcesoriów, w pierwszej kolejności należy wspomnieć o zawiasach. W końcu nasze drzwi muszą na czymś zawisnąć. Mają one przeważnie jednolity rozmiar, więc tutaj kwestia dobrania tkwi w kolorze. Odnośnie drzwi w toaletach i łazienkach, potrzebnym artykułem są tuleje wentylacyjne do drzwi. Aktualnie, najmodniejsze są tuleje okrągłe stosowane na spodzie. Będąc blisko podłogi, warto zastanowić się, czy nie jest konieczny zakup listwy podłogowej w kolorze drzwi, oddzielającej przykładowo parkiet od płytek. Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku