Sięganie po kawę jest czymś powszechnym, jeśli chce się uzyskać efekt pobudzenia. Wynika to z zawartości kofeiny, ale warto wiedzieć, że jest wiele innych produktów naturalnych, które zawierają tego składnika zdecydowanie więcej.

Przykładem będzie guarana, która stanowi świetny zastrzyk energii, a efekt pobudzenia utrzymuje się przez długi czas. Jest to godna polecenia alternatywa dla kawy, która pita w nadmiarze powoduje niestety szereg negatywnych skutków ubocznych. Pora zastanowić się nad tym, na co działa guarana, kiedy i w jakim celu warto po nią sięgać.

Co to jest guarana, jakie ma właściwości?

Guarana jest rośliną wywodzącą się z Ameryki, która oprócz działania pobudzającego posiada cenne właściwości prozdrowotne. W tej niepozornej roślinnie jest aż dwukrotnie więcej kofeiny niż w kawie, oczywiście nie brakuje też szeregu innych substancji aktywnych. Obecnie niezwykle popularne są suplementy z guaraną, które poleca się przy zmęczeniu fizycznym i psychicznym, migrenach, zaburzeniach erekcji.

Guarana cieszy się ogromną popularnością wśród sportowców, osób chcących pozbyć się nadmiernych kilogramów. Jej nasiona zalicza się do super foods ze względu na pozytywny wpływ na organizm oraz bardzo wartościowy skład. Warto wiedzieć, że guarana już od wieków pełni rolę środka stymulującego, sięgano po nią w celu zahamowania uczucia łaknienia, pobudzenia sił życiowych. Przypisuje się jej także działanie przeciwbólowe i rozgrzewające. Guarana poprawia pamięć i wzmaga koncentrację, świetnie sprawdza się przy zmęczeniu, znużeniu i wyczerpaniu psychofizycznym. Obecność kofeiny sprawia, że guarana oddziałuje na układ nerwowy, przyspiesza pracę serca i rozszerza naczynia krwionośne.

Guarana na odchudzanie – fakt czy mit?

Jeżeli ktoś zmaga się z nadprogramowymi kilogramami, chce uzyskać smukłą sylwetkę, to warto sięgać regularnie po guaranę. Za jej właściwości odchudzające odpowiada przede wszystkim zawarta w niej kofeina. W połączeniu ze zbilansowaną dietą, guarana może przyspieszyć osiągnięcie upragnionego celu.

Poleca się ją także na problemy z uzyskaniem erekcji, z czym niestety zmaga się coraz więcej panów i to już nawet w młodym wieku. Guarana działa też antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, walczy z wolnymi rodnikami odpowiadającymi za starzenie się komórek. Pomimo tego, że jest to lawecie naturalny surowiec, bezpieczny w stosowaniu, nadmierne spożycie powoduje negatywne skutki uboczne. Nie należy wobec tego przesadzać z ilością guarany, bo mogą pojawić się problemy typu bezsenność, drżenie mięśni, zaburzenia rytmu serca, uczucie rozdrażnienia, problemy ze skupieniem, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Wystarczy zachować umiar i kierować się zdrowym rozsądkiem, a będzie można czerpać liczne korzyści ze stosowania guarany i uchronić się przed niepożądanym działaniem.

Guarana w Sklepie-Zdrowia - sprawdź szeroką ofertę!


Najczęściej zadawane pytania


Jak działa guarana?

Guarana to uznany środek na odchudzanie, przyspiesza bowiem spalanie tkanki tłuszczowej, jednak posiada ona również więcej dobroczynnych właściwości. Działa ona również stymulująco na układ nerwowy, pobudza go, przez co poprawia pamięć oraz koncentrację. Ponadto ma ona działanie antyoksydacyjnie i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Wykazuje również działanie przeciwbakteryjne.

Jak długo utrzymuje się pobudzające działanie guarany?

Guarana zaczyna działać z niewielkim opóźnieniem, jeśli porównamy ją np. do kawy, jednak wysokie stężenie zawartej w niej kofeiny sprawia, że skuteczne podbudzenie i utrzymywanie koncentracji trwa zdecydowanie dłużej niż przy kawie. Guarana może działać nawet do 8 godzin.

Jak smakuje guarana?

Decydując się na picie kawy w celu pobudzenia i utrzymywania koncentracji, zwykle wiele osób delektuje się jej smakiem. Skoro guarana może mieć podobną skuteczność, a jednak być stosowana również przez osoby z wrażliwym żołądkiem, to zastanawiać może jak ona smakuje. Jej zapach można określić jako całkowicie neutralny, z kolei smak ma delikatnie gorzkawo-kwaśna nutę.

Jak zaparzyć napar z guarany?

Napar będzie bardzo dobrą forma jej przyjmowania. Aby go przygotować należy wsypać do szklanki jedną płaską łyżeczkę suszu, zalać wrzątkiem, przykryć i parzyć przez kilka minut. Zwykle po około 5 minutach jest ona gotowa do wypicia, a my w stosunkowo krótkim czasie odczujemy jej działanie.

Czy guarana jest szkodliwa?

W guaranie znajduje się znacząca ilość kofeiny, w związku z czym jeśli spożyjemy jej nadmiernie dużo, może dojść do pojawienia się takich problemów jak bezsenność, nudności, wymioty, problemy żołądkowe, bóle głowy, uczucie niepokoju, czy też skurcze oraz drżenia mięśni. Guaranę można więc przyjmować, jednak konieczne jest zachowanie umiaru.


Podobne artykuły:


Wersja do druku