Ciąża to wyjątkowy stan i okres w życiu kobiety, w którym jej organizm potrzebuje szczególnej troski. Zdrowa i zbilansowana dieta w ciąży to jednak nie wszystko. Zwiększone zapotrzebowanie na niezbędne dla zdrowego rozwoju dziecka pierwiastki i witaminy wymaga odpowiedniej suplementacji. Jak wybrać najlepszy suplement dla kobiet w ciąży?

 

W czasie ciąży organizm przyszłej mamy wymaga wzmocnienia i dostarczania mu dużej ilości składników odżywczych, witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu oraz utrzymania dobrego samopoczucia ciężarnej. Utrzymanie zdrowej, urozmaiconej diety pełnej warzyw, owoców, białka i zdrowych tłuszczy nie zapewnia 100% dziennego zapotrzebowania na wszystkie niezbędne substancje. Dzieje się tak między innymi z powodu różnic we wchłanianiu poszczególnych pierwiastków z pożywienia. Jak wspomóc organizm w ciąży? Dobrze dobrany, specjalnie opracowany suplement dla kobiet w ciąży pomoże zadbać o odpowiedni poziom niezbędnych substancji wspomagających rozwój płodu i zachowanie zdrowia i dobrej kondycji przyszłej mamy.


Jakie substancje są niezbędne kobiecie w ciąży?

Witaminy i suplementy rekomendowane do przyjmowania przez kobiety w ciąży mają za zadanie wspomagać prawidłowy rozwój płodu i wspierać organizm ciężarnej, podlegający w trakcie ciąży licznym zmianom hormonalnym, fizjologicznym i ustrojowym. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje suplementację kwasu foliowego, witaminy D, jodu i kwasów DHA. W ciąży istotne jest również zadbanie o odpowiednie stężenie witaminy B6 i B12. Za co odpowiedzialne są wymienione substancje?

Kwas foliowy jest jednym z najważniejszych dla kobiet w ciąży składników. Ta witamina z grupy B odgrywa kluczową rolę podczas rozwoju układu nerwowego płodu, w tym jest niezbędna do zamknięcia cewy nerwowej – zawiązku mózgu i rdzenia kręgowego. Kwas foliowy wpływa również na prawidłowe formowanie łożyska, zapobiegając poronieniu. W żywności kwas foliowy występuje pod postacią folianów zawartych między innymi w bananach, pomarańczach, kalafiorze, marchwi i szparagach, jednak u kobiet ciężarnych niezbędna jest suplementacja tej substancji w ilości 0,4-0,8 mg dziennie aż do 12 tygodnia ciąży.

Na prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu wpływ ma również jod, regulujący także pracę tarczycy i wpływający na procesy metabolizmu energii, czyli odpowiedniego wykorzystywania dostarczanych poprzez pożywienie kalorii.

Prawidłowa regulacja hormonalna w ciąży zależna jest również od poziomu witaminy B6 w organizmie. Suplementacja tego związku wpływa pozytywnie na samopoczucie ciężarnej, zmniejsza uczucie zmęczenia oraz podobnie jak witamina B12 wspiera układ nerwowy.

Witamina D to związek wpływający na prawidłowy rozwój kości i zębów, zapobiegający wystąpieniu krzywicy u noworodków oraz rozwojowi osteoporozy w wieku starszym. Witamina D wspiera układ odpornościowy, ma działanie przeciwzapalne, wspomaga także rozwój i funkcjonowanie mięśni. Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie wspomaga również funkcje psychiczne, co ma ogromne znaczenie w ciąży, podczas burzy hormonów i w zmiennych nastrojach. Pomimo iż witamina D produkowana jest przez nasz organizm naturalnie, to nawet najzdrowsza dieta jest w stanie zapewnić jedynie do 20% dziennego zapotrzebowania na ten związek. Suplementy dla kobiet w ciąży bogate w witaminę D dostarczą jej odpowiednią ilość do organizmu przyszłej mamy oraz rozwijającego się płodu.

Niezbędne w ciąży kwasy tłuszczowe DHA, należące do znanej rodziny kwasów omega-3, zapewniają prawidłowy rozwój narządu wzroku oraz mózgu dziecka. Warto zwrócić uwagę na jakość i źródło DHA w produktach dla kobiet w ciąży. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników bezpiecznym źródłem DHA dla kobiet w ciąży są małe ryby.

Dobry suplement dla kobiet w ciąży będzie zawierać dawki wyżej wymienionych substancji odpowiednie dla danego etapu ciąży. Suplementację warto stosować już na etapie planowania ciąży, by przygotować organizm na nadchodzące zmiany.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku